Bolu, Kırşehir’i konuştu

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce 9-10-11 Aralık 2014 tarihlerinde Bolu ilinde yapılan, 4. Bilgi Güvenliği Politikaları Seminerinde Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği ve Kırşehir Hastaneleri ’de konuşuldu.

Bolu, Kırşehir’i konuştu
12 Aralık 2014 Cuma 21:00

Bolu, Kırşehir’i konuştu

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce 9-10-11 Aralık 2014 tarihlerinde Bolu ilinde yapılan, 4. Bilgi Güvenliği Politikaları Seminerinde Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği ve Kırşehir Hastaneleri ’de konuşuldu.

Sağlık Bakanlığınca, bilgi güvenliği yönetimine yönelik düzenlenen seminerlerin ilki Diyarbakır ilinde yapılmış ve Kırşehir’i temsilen Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı İnsan Kaynakları Uzmanı Ekrem Öztürk katılmıştı. Bilginin yönetilmesi ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaları ile dikkat çeken Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Sağlık Bakanlığınca ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin uygulanmasında PİLOT il olarak belirlenmişti.

Bolu ilinde gerçekleşen, 4. Bilgi Güvenliği Politikaları Seminerine Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Müşavir Gürbüz Yüksel, Birim Sorumluları Dilek Karakaya ve Mustafa Aslan, Danışman Faruk Çalıkuşu, Koordinatör Duygu Kazancı ile Uzman Savaş Öpöz,  Bolu, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya illerinden Kamu Hastaneleri Birlikleri, Sağlık Müdürlükleri ile Halk Sağlığı Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Bilgi Güvenliği Politikaları Seminerinde konuşan, Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı İnsan Kaynakları Uzmanı Ekrem Öztürk, “ Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliğinin kurulması ile birlikte değişimi yönetmeyi amaçladık. Organizasyon yapımızı değişimin yönetmeye uygun halde oluşturduk. Birimlerimizi oluştururken prosedürler, talimatlar ve görev tanımları ile organizasyonumuzu tanımlandırdık. Kamu Hastaneleri Kurumumuzca performansımızı değerlendiren verimlilik karnemizde yer alan kriterleri yönetmeyi ve ölçmeyi sistematik hale getirdik. 2013-2017 yıllarını kapsayan Stratejik Planımızı oluşturduk ve amaçlarımız ile hedeflerimizi her üç ayda bir, stratejiyi gözden geçirme toplantılarında değerlendiriyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ayrı bir önem verdik ve 2016 yılında, kamuda başlayacak yasal süreci beklemeden uygulamaya başladık. Sıfır iş kazası ve meslek hastalığı ile OHSAS 18001 işçi sağlığı ve iş güvenliği belgesini almayı amaçlıyoruz. Çevre yönetiminde ise başata tıbbi ve tehlikeli atıklar olmak üzere atık yönetimine ayrım bir önem verdik. Hasta ve çalışan memnuniyetini arttırmak için çalışma gruplarımız ile süreci etkin yönetiyoruz. Hasta ve hasta yakınlarımızı bilgilendirmek için Hastane Televizyonumuzu kurduk ve etkin kullanıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda 2013 yılında Verimlilik Karne Değerlendirmesinde Türkiye 1. si olduk.Bununla yetinmedik ve sağlık tesislerimizden yararlanan hastalarımızın, çalışanlarımızın ve kurumumuzun bilgilerini korumaya yönelik çalışmalar başlattık. Özellikle hasta bilgilerimizin mahremiyetine yönelik duyarlı olduk.  Bilginin etkin yönetilmesi ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalarımıza 2013 yılında başladık. Bu çalışmalarımız Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce takdir edildi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin uygulanmasında PİLOT il olarak belirlendik. Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerince Kırşehir’de ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin tanıtımı ile başlatılan bu sürece sahip çıktık. Genel Sekreterimiz Op. Dr. Mehmet Öncel beyin liderliğinde zor ve önemli olan bu sürece sahip çıktık. Genel sekreterlik ve hastane yöneticilerimiz ile ilgili çalışanlarımıza ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi genel eğitimi ve iç denetçi eğitimleri verildi. Bu süreci yönetecek komisyonlarımızı oluşturduk ve doküman yazılımına başladık. Diyarbakır ve Bolu illerinde yapılan Bilgi Güvenliği Politikaları Seminerine konuşmacı olarak davet edildik. Amacımız 2015 yılında bu çalışmaları tamamlayarak ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Belgesine sahip olmaktır. Bu süreçte bize inanın Pilot il yapan ve danışmanlığımızı yapan Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürümüz Dr. M. Mahir Ülgü beyin nezdinde bizlere danışmanlık yapan çalışanlarına, bizim yolumuzu açan ve sürekli destek veren Genel Sekreterimiz Op. Dr. Mehmet Öncel beyin nezdinde tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.