Borsa, Vali Şentürk’ü ziyaret etti

Kırşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Vali Şentürk’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Borsa, Vali Şentürk’ü ziyaret etti
13 Kasım 2014 Perşembe 13:03

Borsa, Vali Şentürk’ü ziyaret etti

Kırşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Vali Şentürk’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Yeni göreve başlaması sebebi ile Valilik makamındaki ziyarete Borsa Başkanı Neşet Yavuz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Atilla Tan ve Davut Bulut, Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Dağıstan Meclis Üyesi Ömer Güzel ve Kemal Bektaş ile Genel Sekreter Battal Çelik katıldı.

Vali Şentürk, sivil toplum kuruluşlarının yerel yönetimlerde ciddi anlamda etkili olduğunu bu anlamda bundan evvelde olduğu gibi bundan sonrada Kırşehir de yapılacak tüm işlerde birlikte çalışacaklarını ve sık sık bir araya gelip fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Şentürk, kırsal kalkınma desteğinin ilimize kazandırılmasının hayvancılık sektörüne çok büyük katkı sağlayacağını ve desteklerin inceleme komisyonunda Ticaret Borsanın da içinde olmasının çok önemli olduğunu ve ilimiz hayvancılık sektörü açısından bir şans olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

‘ YAVUZ: TARIM VE HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPIYORUZ ‘

Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, ziyarette yaptığı konuşmasında, “ Yeni görevlerinizde başarılar diliyoruz ilimiz adına üzerimize deşen ne görev varsa bundan önce olduğu gibi bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Kırsal Kalkınma desteklerinden çiftçi ve hayvan üreticilerimizin projelerinin geri dönmemesi için Borsa olarak bir oda tahsis ettik ve üyelerimiz işlemlerini burada yapabilirler “ dedi.

‘ YAVUZ, DETAYLI BİLGİ VERDİ ‘


Borsa Başkanı Yavuz, Tarım ve Hayvancılık ile İlgili olarak Vali Şentürk’e detaylı bilgi verdi. Yavuz, “ İl nüfusunun yaklaşık %’de 42’si kırsal alanda yaşamaktadır. İstihdam edilen nüfusun %’de 65’i tarım ve hayvancılık sektöründedir. İlimiz ekilebilir arazisi; 265.965 hektar olup; bunun 131.016 hektarı nadas, 1.835 hektarı üzüm bağı, 4.859 hektarı meyve bahçesi,  5.911 hektarı sebze, 4.515 hektarı kavak söğüt ve kullanılmaz arazidir. 25.063 hektar orman ve fidanlık olup çayır ve mera alanı 126.028 hektardır. Ekilebilen ürünlerden en önemli ürünlerden buğday ekili arazi 1.154.366 dekar olup elde edilen mahsul 368.132 tondur. Arpa ekili arazi 1.030.336 dekar, elde edilen ürün 308.940 ton,
Şekerpancarı ekilen arazi 10.919 hektar olup elde edilen ürün 280.819 tondur. Mısır 910 dekar olup üretimi 658 tondur. Ayrıca ilimizde Silajlık mısır da düşük miktarda da olsa ekilebilmektedir.
Tarım ve Hayvancılık İlimiz için vazgeçilmez temel bir geçim kaynağıdır. Malya ovasının sulu tarıma kavuşturulması kuraklıktan etkilenen çiftçinin tarım ve hayvancılık girdilerini azaltacak ve çiftçimizi ekonomik anlamda güçlendirecektir.Yine yamula barajının da tam anlamıyla faaliyete geçmesi çiftçimiz açısından çok önem arz etmektedir.
Tarımsal ürün fiyatları ve üretim maliyetleri dünya piyasalarında ağırlık taşıyan ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek kalmaktadır. Bunun en önemli nedenleri Kırşehir ve Türkiye genelinde olduğu gibi Tarımsal girdi fiyatlarının özellikle; Akaryakıt, gübre,hibrit tohum,tarımsal ilaç,teknik ekipman maliyetinin yüksekliği,arazilerin susuz,dağınık ve küçük olması ve doğal ikliminden dolayı verimlilik düşüktür.
Küçük işletmelerde modern teknolojinin uygulanması zor ve masraflı olduğundan ilimizde birim alanda elde edilen ürün verimliliği düşüktür. Hayvancılıkta da durum ilimizde tarımın  iç dinamiklerinden dolayı farklılık göstermemektedir. 2013 yılı sonu itibari ile ilimizde;
100.000 civarında  büyükbaş hayvan 170.000 civarında  küçük baş hayvan bulunmakta olup büyükbaş hayvanların 50.000 civarını  besilik dana oluşturmaktadır. İlimizdeki hayvancılık işletme sayısı 12.086 adettir. 200 adet ve üzeri büyükbaş hayvan işletme sayısı sadece 38 dir. İlimizdeki et üretiminin 4.389 tonu büyükbaş, 4897 tonu küçükbaş olmak üzere toplam 9.286 ton et üretimi vardır. İlimizdeki süt üretimi ise 11.825 litredir. Buradan hareketle büyükbaş besiciliğinde Kırşehir hayvancılığı Ülkemizde bir marka olmuştur. Bu et üretimi Ülkemiz et üretiminin yaklaşık %’de 4’üne tekabül etmektedir.Kırşehir eti ni marka yapmak için Yönetim Kurulu olarak gerekli münacatlara ocak ayında başlayacağız.
Büyükbaş besi hayvancılığı daha çok desteklenirse ilimiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Son zamanlarda ithal hayvan girişi nedeni ile et fiyatlarında önlenemez bir düşüş yaşanmaktadır. Et kesim fiyatları şu anda 21-22 TL.lira civarındadır.Buda Kırşehir çiftçisinin hayvancılığa olan ilgisini artırmaktadır.Ticaret Borsamız Canlı Hayvan Pazarında 2013 aralık sonu itibari ile yaklaşık 60.000 büyükbaş,40.000 küçük baş hayvan giriş-çıkış işlemi yapılmıştır.Kırşehir hayvancılığında ithal hayvan,kaba ve karma yem yetersizliği ve yem fiyatlarının yüksekliği çayır ve meraların bakımsızlığı ve giderek azalması,ahır hijyeni ,alet ekipman yetersizliği ,bilinçli işgücü desteklemelerden yeterince yararlanılamaması ,ürünlere yeterli Pazar oluşturulamaması  ve çiftçi yararına hayvan kesim standardı olmaması gibi nedenler Kırşehir hayvancılığının en büyük sorunlarıdır.  ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) ye kayıtlı 20.362 çiftçimiz bulunmaktadır.
İlimize son 10 yılda Hayvancılık desteklemelerinde 62,1 Milyon TL, Bitkisel Üretim Desteklemelerinde ise 513,2 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Bakanlığımızca uygulamaya konulan yeni destekleme kararı ile İlimizde hayvancılık sektörü büyük bir ivme kazanacaktır “ dedi.
Ziyaret, karşılıklı önerilerle son buldu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.