Bozlak mirasçıları ödüllerini aldı

Vali Necati Şentürk önderliğinde 27-31 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen ‘Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması’nda dereceye girenler altınla ödüllendirildi.

Bozlak mirasçıları ödüllerini aldı

Bozlak mirasçıları ödüllerini aldı
Ses Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu


Vali Necati Şentürk önderliğinde 27-31 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen ‘Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması’nda dereceye girenler altınla ödüllendirildi.

Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende konuşan Vali Necati Şentürk, yarışmayı, Kırşehir’in kültürel zenginliği olan Abdallık değerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla düzenlediklerini söyledi.

Abdallığın, Kırşehir’in başlı başına önemli kültürel zenginliklerinden biri olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Abdallık tarih boyunca Kırşehir’in en önemli değerlerinden biri olmuştur. Bu, tarih boyunca böyleydi, bundan sonra da böyle olacaktır. Bizler de bu kültürel zenginliği yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla ‘Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması’ düzenledik. Abdallar esas itibariyle Türkmendir. Bütün türkülerinde aşk ve tasavvuf görülür. Bu kültürün kaybolmaması gerekmektedir. Abdallar, Türk Halk Musikisine en büyük katkıda bulunan gruplar olmuşlardır. Yöresel türküleri en güzel söyleyenin tespit edilmesi ile bu kültürün devamının sağlanmasını amaçladık. Bu yarışma, ulusal seviyede yapıldı. Yarışmada jürilerimiz çok titiz çalıştı. Dereceye girenlerin seçilmesinde gerçekten zorlanıldı. Yarışmada dereceye girenlerden birinciye 10 altın, ikinciye 8, üçüncüye 6 altın; dördüncüye de jüri özel ödülü olarak dört altın verdik. İlk 10’a girenleri de 2’şer altınla ödüllendirdik. Ayrıca, bugün dereceye girenleri dinleme fırsatımız da oldu. Büyük Usta Neşet Ertaş’ta kibir, gurur yoktu. Görüldüğü gibi yarışmaya katılan gençlerimizde de kibir, gurur, kendini büyük görme gibi huylar yok. Hepsi ustalarına karşı saygılılar. Kendilerine bundan sonraki müzik hayatlarında başarılar diliyorum. Bu duygularla, yarışmaya katılan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Yıldız Eraslan, daire müdürleri ve yarışmanın yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı program, yarışmacıların performanslarını sergilemesinin ardından Vali Necati Şentürk’ün yarışmada dereceye girenlere ödüllerini vermesi ile sona erdi.

Yarışmada dereceye girenler ve söyledikleri türküler ise şu şekilde:

1.       Aldı Dert Beni - Veli Ertaş

2.       Aydost – Mehmet Şimşek

3.       Yaraladı Bu Aşk Beni – Ümit Yaşar Apaydın

4.       Jüri Özel Ödülü - Yağmur Bulandı - Emre Altaş

5.       Mansiyon ödülü - Çorabın Enine Bak - Döne Aktı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.