Çocuklarımızın geleceği ne olacak!

Bizim için amaç sürdürülebilir bir geleceğe sahip çıkmak olmalı.

Çocuklarımızın geleceği ne olacak!
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
07 Ocak 2020 Salı 20:13

Çocuklarımızın geleceği ne olacak!

Bizim için amaç sürdürülebilir bir geleceğe sahip çıkmak olmalı. Küreselleşme pratikleri dâhilinde dünyalaşan kapitalizmin politik duruşu kendini çevre felaketleri, açlık, işsizlik, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve bölgesel savaşlar üzerinden şekillendirirken yüzyılın tanıyacağı en büyük tehdit olan yaşam alanlarının (kırsal, kentsel) kirletilmiş olması. Betona boğulmuş düşüncenin içinde şekillenen soyutsuzluk. Hatta soysuzluk geçer akçe oldu.

Kişi bir şeyi bilmiyorsa; ya bilenden öğrenecek veya susacak. Sırf laf olsun, torba dolsun veya birilerine yaranmak için ahkâm kesmeyecek. Toplum kimin ne olduğunu ne kadar biliyor? Kim ne derse desin, ne konuşursa konuşsun. Veya “it ürür, kervan yürür”, diyerek aslında herkes herkesi çok iyi tanıyor, diye düşünmek ya da imam bildiğini okur. Diyerek cehaletin arkasına sığınmak,ne derece birilerini tatmin edebilir bilemem.

Ahlaksızlık bulaşıcıdır. İnsandan, insana geçer. Birde sâri hastalık türü vardır ki kalıtımsaldır. O da; şerefsizlik. Bu türlerde kazan kapak misali birbirini bilir. Dürüstlük bir erdem meselesidir ki, bazılarında yoktur. Bu nedenle benim hayat felsefemde insanları mutlu etmek veya inandırmak gibi bir anlayışım yoktur.

Bu biraz bencillik gibi gözükse de, gerçek bu. Her anlayışa piyon olmak. Her kürsüye çıkanı alkışlamak benim tarzım değil. Birileri bu sözlerde nereden çıktı Hakkı; diyenleriniz olacak. Sözüm onların dışında kalan, bizi tanıyan, bilen yazdıklarımızı ne anlama geldiğini ve asla yalan beyan olmadan yazdığımızı bilirler.

Ya diğerleri, yazdıklarımızı, delil ile sunsak da ‘onda bir yanlışlık var çünkü siz naklediyorsunuz’, derler. Ancak hamdolsun bu tür söyleyen bir kesim var. Toplumun büyük bir kısmı neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. İşin içine menfaat girince çıkarcı tayfa bir anda ekonomist, siyasetçi arkasından da yandaş olup çıkı verirler.

Hâlbuki gelecek onlardan değil, onlardan sonra gelen neslin nasıl etkileneceğini azda olsa bir düşünseler inanın memleketin sıkıntılarının birçoğu bertaraf olur. Toplumsal duyarlılık herkesin sorumluluğu olmalı. Öyle bir nesil yetiştirmemiz ve örnek olmamız gerekir ki; o neslin geleceğini de hazırlamamız gerekiyor ki,Bu hazırlığında aileden başlaması gerekiyor.

Aile bireyleri toplumun temel taşını oluşturmakta… Ekonomik olarak güçlü olmanın tek yolu birlikteliğe nifak sokmadan akılcı yolla çözmenin yollarını bulmak. Eeee şimdi ne olacak? Hayatı nasıl idame ettirecek dar gelirli. Peki, gelinen nokta şu yazdığımız gibi oldu. Bugünlerde her kesim bekle gör politikasını izliyor.

Yeni partiler, İktidarın çıkmazları, muhalefet ve çoğu zaman hayatın bize yüklediği ağır yük. Yarın kim bilir ne olur. Gerçek anı yaşamak ‘Ya akşama çocuklar bir şey isterse ve alamazsam mahcubiyet … Elimizde kim tutar derdimizi kim anlar! İnsanların, bana dokunmayan yılan bin yaşasın ve benden uzak, Allaha yakın olsun gibi akıl almaz sözleri, gerçekten beni ve benim gibi düşünen insanları her zaman gelecek korkusuna maruz bırakmaktadır. Sanırım ne demek istediğimi anlayan anlamıştır. ‘Kısaca anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az’.

Hakkı Mahlut
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.