Cumhuriyetin fidanları büyüyor

Cumhuriyet İlkokulunda Kelebekler Anasınıfı öğrencileri tarafından düzenlenen ‘Minik TEMA ve Yavru TEMA’ konulu etkinlik, büyük beğeni topladı.

Cumhuriyetin fidanları büyüyor
28 Kasım 2014 Cuma 19:30

Cumhuriyetin fidanları büyüyor

Cumhuriyet İlkokulunda Kelebekler Anasınıfı öğrencileri tarafından düzenlenen ‘Minik TEMA ve Yavru TEMA’ konulu etkinlik, büyük beğeni topladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlık Koruma Vakfı arasında imzalanan işbirliği kapsamında okullarda “ Minik TEMA ve Yavru TEMA”  programları düzenleniyor. Erozyonu önlemek,  toprak, doğayı ve doğal varlıkları koruma ve çevre konularında çocukları bilinçlendirmek amacıyla ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anasınıfı,  İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinin katılabileceği proje Kırşehir’de Cumhuriyet İlkokulu tarafından uygulandı. 

Etkinliğe Cumhuriyet İlkokulundaki programa Okul Müdürü Erol Gölbaşı, TEMA Vakfı Kırşehir Şubesi başkanı Hülya Coşkuntuna, Kelebekler Anasınıfı Öğretmeni Yasemin Dağlı, 4.Sınıf Öğretmeni Yeter Beyhan ve öğrenciler katıldı.  TEMA Vakfı Kırşehir Şubesi başkanı Hülya Coşkuntuna tarafından öğrencilere TEMA rozeti, meşe toprak konulu posterler, gözlem kutusu, çam fidanı, TEMA formaları ve TEMA kimlik kartları hediye etti.

Kelebekler Anasınıfı Öğrencisi Nisa Nur Ata, sınıf temsilcisi olarak arkadaşlarına çamları hediye etti.
Minik öğrencilere erozyonla mücadele ve ağaçlanmanın önemini belirten Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Erol Gölbaşı, “  Bakanlığımız Minik TEMA ve Yavru TEMA programına İlimizde sadece Cumhuriyet İlkokulu olarak biz müracaatta bulunduk ve okulumuz Kelebekler Anasınıfı TEMA Vakfı tarafından uygun bulundu ve çalışmalarımıza başladık.  Mayıs ayına kadar yayılarak devam edecek etkinlikler eğitim paketi üç bölümde devam edecektir.

-Birinci Bölümde; Çevre Eğitimi ve Minik TEMA programı hakkında bilgiler,
-İkinci Bölümde; Programın ana temaları olan Toprak-Su-Hava konularıyla ilgili temel bilgiler,
-Üçüncü Bölümde; Kaynakça ve okuma önerileri,

Özellikle öğretmenlerimiz ikinci bölüm ile ilgili olarak en az 21 etkinliği bölgemizin yerel şartlarını da dikkate alarak uygulayacaklardır.  Buradaki asal amaç çocuklarımızın “Toprak Dersem Çık” sloganıyla açık havada, doğayla iç içe olmalarını sağlamak ve onların yaratıcılık, gözlem, eleştirel düşünme gibi becerilerini geliştirmektir. Minik yavrularımızın erozyonla mücadele, ağaçlandırmanın önemi, bilinçli toprak kullanımı, su kaynaklarının korunması ve tasarrufu gibi canlılar için hayati önem taşıyan konularda farkındalık yaratacak bir programda yer almaktan çok mutluyuz. Bu proje ilgili olarak çalışmaları yürüten Kelebekler Anasınıfı Öğretmenimiz Yasemin Dağlı ve 4.Sınıf Öğretmenimiz Yeter Beyhan hanımefendilere, öğrencilerimize, İlimiz Genç TEMA ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerimize, Milli Eğitim Müdürümüze ve bize destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Daha sonra Kelebekler Anasınıfı Öğretmeni Yasemin Dağlı bir açıklama yaparak, “ Erken çocukluk dönemi insan gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir ve çocukların bu dönemdeki deneyimleri, ömür boyu sahip olacakları yaklaşımları, değer yargılarını, davranışları, alışkanlıkları, becerileri ve kimliği belirler.  Dolayısıyla hayatın ilk yılları, çocuklara doğa sevgisi kazandırmak ve sürdürülebilirliğe yönelik doğru tutum ve davranışlarını beslemek için iyi bir fırsattır. Bende anasınıfı öğrencilerime bu farkındalığı kazandırmak amacıyla öğrencilerimi TEMA Vakfına üye olmaları konusunda destek oldum ve sınıf  olarak TEMA Vakfına üye olduk. Ve gönüllü TEMA sınıfı olduk. Kelebekler Anasınıfı olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın ve TEMA Vakfının projesi olan “Minik TEMA” projesini sınıfımızda uygulanmaya başladık. Minik TEMA; Milli Eğitim Bakanlığımızın desteğiyle 2010 yılından buyana uygulanan Türkiye’nin en kapsamlı toprak odaklı erken çocuk çevre eğitimi programıdır.  Programın amacı erken çocukluk dönemindeki çocukların doğa ile olan bağlarının güçlendirmek,  doğada kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak, fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemek ve  öğretmenlere ise doğa ile ilgili  bir etkinlik havuzu sunmaktır. Bende bu etkinlik havuzundan yararlanmakta ve sınıfımda bu etkinlikleri büyük bir zevkle uygulamaktayım. Çocuklar ve şahsım oldukça eğlenceli ve bir o kadar da eğitici bu projeyi uygulamaktan zevk duyuyoruz. Bu etkinlik kapsamında atık kâğıtları değerlendirip kağıt hamurlar yapıyoruz. Bitkileri inceleyip sınıfımızda bitkiler yetiştiriyoruz.  TEMA Vakfının bize ücretsiz olarak gönderdiği gözlem mercek kutularıyla küçük bitkileri inceliyoruz. Aynı zamanda okulumuz 4.sınıf öğretmeni Yeter Behyan hocamıza da bu projenin “Yavru TEMA “ aşamasında bu projeyi ve etkinlikleri sınıfında uygulayarak desteklemektedir. Çocuklarda bu farkındalığı kazandırabilir ve doğayla barışık nesiller yetiştirmekte bizimde katkımız olursa çok mutlu olurum” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.