Damızlık Koç dağıtımı yapıldı

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında Malya Tarım İşletmesinden satın alınan 33 adet Akkaraman ırkı damızlık koçun dağıtımı yapıldı.

Damızlık Koç dağıtımı yapıldı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
10 Temmuz 2015 Cuma 12:51

Damızlık Koç dağıtımı yapıldıKırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında Malya Tarım İşletmesinden satın alınan 33 adet Akkaraman ırkı damızlık koçun dağıtımı yapıldı. 

Kırşehir Ticaret Borsası Hayvan Pazarında yapılan damızlık koçların dağıtımına Kırşehir Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Kenan Şahin, İl Müdür Yardımcılarımız Cengiz Karabulak, Suat Veyisoğlu, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Urünleri Şube Müdür Vekili A. Hakan Palabıyık, Kırşehir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Doğan, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik ve çok sayıda yetiştiriciler katıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, açıklamasında, “ Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında 2015 yılında damızlık koç için 152 yetiştiricimiz kurumumuza müracaat etmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda kalan 117 kişi arasında 19 kişi kura çekimiyle, Damızlık koç alım şartlarına uyan, daha önceki yıllarda koç almamış ve Sürü Yöneticisi Kursunu bitirerek sertifikalarını alan 14 yetiştiricimiz kura çekimine sokulmayıp öncelikli olarak koç verilmiştir. Bakanlığımızın desteğiyle yetiştiricilerimize 33 Adet Akkaraman ırkı damızlık koç dağıtılırken, bu koçların maliyetinin %75’ini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın desteğiyle karşılanırken, %25’ide yetiştiricilerimiz tarafından karşılandı. Damızlık koç alım şartlarına uyan, daha önceki yıllarda koç almamış ve Sürü Yöneticisi Kursunu bitirerek sertifikalarını alan 14 yetiştiricimize koç alımında öncelik tanınmış ve koç almayı kura çekilişine katılmadan hak etmişlerdir. Sürü yöneticisi belgesi olan ve kura dışında koç alan yetiştiricilerimizden olan Kırşehir Merkez Mahalle ve Köyleri: Temur Arslan, Şükrü Erdemir, İbrahim Tilki, Rıza Bayram, Ferhat Yılmaz, Selçuk Koyuncu, Asım Arazay; Akpınar İlçesi: Nail Akdağlı, Mücahit Kara; Mucur İlçesi: Mahmut Uzel; Çiçekdağı İlçesi: Ferhat Yaylak, Dursun İşliyen, İlyas Çiçek; Kaman İlçesi: Salim Çoban ve bu kişiler dışında kalan 117 kişi arasından yapılan kura çekilişi ile damızlık koç alan 19 yetiştiricimiz adları ise şöyle:
Kırşehir Merkez Mahalle ve Köyleri: Kazım Evik, Yunus Kaya
Akçakent İlçesi: Kadir Kaplan
Akpınar İlçesi: İdris Şahin
Çiçekdağı İlçesi: Hasan Baştuğ
Mucur İlçesi: Hülya Başer, Yağmur Sezer
Kaman İlçesi: Mehmet Bulanık, Aykut Yıldız, Beyler Yaman, Zülfikar Kılıç, Yusuf Çobur, Osman Adıgüzel, Bektaş Öksüz, Salih Kaya, Akif Köylü, Serkan Işık, Erol Doğan, Mesut Arslan
Dağıtılan damızlık koçların yetiştiricimize ve İlimize hayırlı olmasını dileriz” dedi.

Damızlık Koç dağıtımında renkli görüntüler oluşurken; çiftiler, ayaklarında tuttukları Koç’ları evlerine götürdüler.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.