Defterdar 'son gün' diye uyardı!

Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı, tarım arazileri için son başvuru tarihinin 7 Eylül olduğunu açıkladı. 

Defterdar 'son gün' diye uyardı!

Defterdar 'son gün' diye uyardı!

Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı, tarım arazileri için son başvuru tarihinin 7 Eylül olduğunu açıkladı. 

Defterdar Balcı açıklamasında bu tarihten sonra yapılacak olan başvuruların kesinlikle kabul edilmeyeceğini ifade ederek bu tarihe kadar başvuru yapmayanların 7 Eylül’e kadar yapmaları halinde hak sahibi olacağını söyledi.

Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı açıklamasında, " 2B Yasası" olarak bilinen 6292 sayılı Kanun uyarınca, 666 bin hak sahibine yaklaşık 482 bin taşınmazın satıldığını belirtti. Bu satışların toplam 9,5 milyar lira değerinde olduğunu ifade eden Balcı, söz konusu bedelin 6,5 milyar lirasının tahsil edildiğini ve geri kalanınınsa taksitler şeklinde ödendiğini açıkladı. Defterdar Balcı, kanundan daha çok hak sahibinin yararlanmasını sağlamak için normal süresinde başvuramayanlara, tebligattaki bedeli süresi içinde ödemeyenler ve de taksitli satışlarda ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler için 6 ay ek süre verildiğini ifade ederken bu ek sürenin 7 Eylül tarihinde sona erdiğini ve bununla ilgili bilgilendirici mesajlar gönderildiğini, erken ödemelerle faiz indirimlerinden yararlanılacağı konusunda ayrıntıların aktarıldığını belirtti.

Kırşehir Defterdarı Balcı, hazineye ait tarım arazilerinden 25 bin 200 kişiye 32 bin taşınmazın satıldığını ifade etti. Hazine'ye ait söz konusu tarım arazilerinin satışı uygulamasının vatandaşlara büyük bir imkân sunduğunun altını çizen Defterdar Balcı, tarımla geçimini sağlayan vatandaşların bu arazileri uzun süredir kullandıkları da dikkate alınarak rayiç bedellerinin yarısı oranında indirimli satışın yapıldığını belirtti. Faizsiz 6 yıl vade imkânı sayesinde de toplam 32 bin taşınmazın, 399 milyon lira bedelle tahsil edildiğini sözlerine ekledi. Balcı, son tarihle ilgili araya giren Kurban Bayramı tatiline dikkat edilmesini istedi. Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı, yine aynı kanunla çözüme kavuşturulan Hazine'ye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerde satışlara başlandığını bildirdi.

Bu uygulamayla vatandaşlara büyük bir imkan sunduklarının altını çizen Balcı, şunları kaydetti: 

"Tarımla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın bu arazileri uzun yıllardır kullandıkları göz önünde bulundurularak, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazilerini hak sahiplerine rayiç bedellerinin yüzde 50'si oranında indirimli satışını sağlıyoruz. Ayrıca faizsiz 6 yıl vade imkanı sunuyoruz. Söz konusu uygulama kapsamında, Türkiye genelinde bugüne kadar yaklaşık 25 bin 200 kişiye toplam 32 bin taşınmaz, 399 milyon lira bedelle satıldı ve bu bedelin 182 milyon lirası tahsil edildi"
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.