Döner kavşak ve Atatürk Anıtı...

Kırşehir’de çok güzel şeyler oluyor. Buna inanın. Bunu da asla inkâr edemeyiz. Toz bulutlarının içinde kalıyoruz.

Döner kavşak ve Atatürk Anıtı...

Döner kavşak ve Atatürk Anıtı...

Kırşehir’de çok güzel şeyler oluyor. Buna inanın. Bunu da asla inkâr edemeyiz. Toz bulutlarının içinde kalıyoruz. Yolların çoğu kapalı. İnşaat, inşaat. Açıkça bıktık diyorsunuz. Bende aynı şeyi diyorum. Ama sıkıntıları yaşayacağız ki; yaşanabilir bir kentin sahibi olalım. Yılların ihmali. Bu şehrin nüfusundaki hızlı değişim. Mecbur ettiği kesin. Hiçbir siyasetçi yer altıyla çok fazla uğraşmaz. Alt yapı siyasetçi için, kâbus aynı zamanda da risktir. 
Yıllar önce böyle bir riski Rahmetli Hakkı Göçen almıştı. İşler bitti. Ya sonra? Bu şehre kentli olma bilincini alt yapı ile taşıyan modern ve çağdaş olmanın ana temeli olan bu yapılanma için kendisine yıllarca dua edildi. Nurlar içinde yatsın. O günlerde bu riski Başkan Hakkı Göçen aldı. Kırşehir kazandı. Bugünde aynısı olacak. Kırşehir kazanacak. 
Yıllarca “ASBEST” borularla bu şehre sutaşındı. Bu malzeme Dünya ülkelerinde Kanser riski taşıdığı gerekçesiyle kullanımı 40 yıl önce yasaklanmıştı. Dünya ülkeleri yasakladı ama Türkiye kullanmaya devam etti. Belki de bu ülkenin birçok şehirlerinde halen kullanılıyordur. 
Yaşar Bahçeci önce insan. Önce sağlık anlayışı ile düzeltmeye, yenilemeye buradan başladı. Yapılan bunca çalışma kentin konforu olduğu kadar biz kent yaşayanlarında konforu. Bunu çok iyi anlamak gerekir. 
Alt yapı inşası içinde, Temiz su boruları, yağmur suyu boruları, atık su boruları, Termal boru hattı, Elektrik hatları aynı anda yenileniyor Kırşehir beklide ilk defa böyle bir koordinasyonla hizmet üretiyor. Şunu da açıkça yazmak istiyorum; Kırşehir’in alt yapısının haritası yoktu… Bu yoksunluğun nasıl bir risk olduğunu düşünebiliyor musunuz? Bugün bu yapılanmayla yeniden çiziliyor. Yeniden yapılıyor. 
Yaşar Bahçeci bir proje adamı. Kendilerini yer, yer eleştirdiğim olmuştur. Doğru yazmak gibi bir hakkım olduğu kadar, yanlış yapmış olmamda mümkündür. Mutlak olmuştur. Önemli olan yanlışı kavramak, düzeltmektir. Başarı irili ufaklı tecrübeler yumağından oluşur. Dünya’da öne çıkmış olan başarılı olaylara ve işlere bakınız, çok azına yanlış yapılmadan ulaşılmıştır.
O… Dik bir siyasetçi. Deli kan. Gözü pek. Çalışkan ve proje yapıyor. Şımarık değil. Hayallerini hayata geçiriyor. Çok saygılı. Yaşından çok fazla olgun. Başarılarını ve sevildiğini biliyor. Kendinden yaşça büyüklere ders verecek kadar davranış vakuru. Her şeyden daha da anlamlısı bu şehri çok seviyor. 
Her çağda ve hemen her toplumda, düşleri gerçeklerle, hayalleri yaşamla buluşturan insanlar mutlaka çıkmıştır. Ülkelerinin şehirlerinin kaderlerine hükmetmişler, söz sahibi olmuşlardır. Ben bu ülkede bu nitelik ve niceliğe sahip binlerce insanın varlığına mutlak inanıyorum. Bana göre Yaşar Bahçeci’de onlardan birisidir.
Yaşar Bahçeci Yaşının çok genç olmasına rağmen kent yönetiminde ki başarısından ötürü kendilerine saygı duyuyorum. 
Üstün yetenekli ve özel donanımlı insanlar topluma umut verirler. Çünkü onlar üretkendirler. Bireyler vizyon sahibi liderin arkasından yürürler. Topluma cesareti liderler verir. Doğru ve pozitif hedefler hizmeti artırır. Hizmet saygıyı ve sevgiyi taşır. Kırşehir kendilerinden olan kişiye. Bizi anlarsa Bahçeci anlar diyorsa; çok söze hacet yok. Anlarsa bizi o anlar.
Ben bir Kemalist olarak. Bir Kırşehirli olarak kendilerinden bir istirhamım var. 
Sayın Belediye Başkanım:
Siz Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’e geliş günü olan 29 Aralık günü kutlamalarını Belediye binasının karanlık koridorlardan aydınlığa taşıyan kişisiniz. Siz Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına yaptırılan Gazi İlk Okulunun yıkılması sonrası ortaya çıkan arsanın yağmacıların eline geçmesini önlemekle kalmadınız. O Alana Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır bir park yapıp en iyi granit üzerine o günün işaretini “GAZİ” adıyla koydunuz. Size Müteşekkirim.
Sözüm şu ki;
Belediye kavşağında bulunan Atatürk heykeli oraya yakışmıyor. Dünya’nın hiçbir yerinde anıtlar kavşaklara konmaz. Hele ki devlet adamlarının.
Bu şehrin vizyonunu değiştirdiniz. Bu şehre çok emeğiniz var. Lütfen bu heykeli buradan kaldırıp kentsel etkinlik törenlerin yapıldığı İş Bankası meydanına taşıyınız. Siz proje adamısınız. Kavşak üzerinde bulunan mevcut Atatürk anıtı güzel ve anlamlı bir kaide üzerine konulursa o küçük alana renk katacağı gibi törenler Atatürk maskı yerine heykel önünde yapılması daha bir anlamlı olacaktır.
Bu değişimi yaparsanız bir Kemalist olarak minnet duyarım. İnanın bu değişimin yapılmasını benim gibi binlerce insan istiyor. Atatürk anıtı kavşaktan kalkarsa sanırım kent farklı bir misyona kavuşacaktır. Dünya’nın hiçbir yerinde anıtlar üzerinde farklı objeler yoktur. Kılıççı köprüsüne götürülen gençlik heykellerinin de bu anıtı bütünleyen parçalar olduğu için lütfen yerine getiriniz. İnanıyorum ki, Siz Atatürk’e yakışan neyse yapacaksınızdır. Bu bir Atatürk düşmanlığı değildir. Bu Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük öndere saygıdır.
“Vatanı sevmek ona hizmetle olur”… Mustafa Kemal Atatürk… Zatıâliniz bu sevgiyi bu kente getirdiğiniz hizmetlerle, kalıcı eserlerle ortaya koydunuz. Lütfen Atatürk Anıtını hâlihazır yerinden taşıyınız. Benim önerim İş Bankası, Eski adıyla heykel meydanı olan Çınar ağaçlarının olduğu alan olmalı. Farklı bir düşünceniz olursa elbette ki saygı duyarım. Ancak hali hazır yer Ataya saygı yerine,  hakaret izleri taşıyor.
Amacım bir tartışma başlatmak değil. Ben bu konuyu defalarca toplumun nabzını tutarak kaleme aldım. “Atatürkçülerin tepkisini alırız” endişesi vardı. İnanın onlarda Heykelin Atatürk’e yakışır bir alana taşınmasını arzuluyorlar.  İnanın bu şehirde yaşayan herkes bu şehri sizin kadar seviyor.
‘İnsanlar annelerinin onları doğurmasıyla dünyaya gelmezler sadece, bu hayat onları doğmaya mecbur da eder’… (Gabriel Garcia Marquez) Sanıyorum, beni anladınız. 
Aslında çok yazmak istiyorum. Bu şehre yönelik duygularımı sayfalar doldurarak paylaşmak istiyorum. Ancak rahatsızlığım beni yoruyor.
Eski bir asker, emekli olduktan sonra ölmek için Kırşehir’e gelip yerleşmiş, hayatını doğaya ve çevreye adamış bir abinizin bu dileğini umarım değerlendirirsiniz.
“Bir insan kendini adadığında ilahi takdir de o yönde hareket edecektir. Tüm olaylar diğer bir olayı desteklemek için oluşur ve aksi takdirde hiçbir zaman ortaya çıkmaz. Bir akarsu boyunca oluşan tüm olaylar sadece bir karardan doğar. Hiçbir insanın hayal edemeyeceği tüm umulmadık durumlar, oluşumlar ve maddi destek bu şekilde elde edilebilir. Elinizden geleni ve hayal edebileceğiniz herşeyi yapmaya hemen başlayın. Cesaret; deha, güç ve büyüyü de içinde saklar.
Şimdi başlayın.” GOETHE

MUSTAFA BAĞ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.