banner245

Eğitim-Bir-Sen, işyeri temsilcileri ile buluştu

Eğitim Bir-Sen Kırşehir şubesi ikinci yarıyıl öncesinde okul temsilcileriyle bir araya geldi.

Eğitim-Bir-Sen, işyeri temsilcileri ile buluştu

Eğitim-Bir-Sen, işyeri temsilcileri ile buluştu

Eğitim Bir-Sen Kırşehir şubesi ikinci yarıyıl öncesinde okul temsilcileriyle bir araya geldi.

Temsilciler toplantısına, merkezdeki okul ve kurum temsilcileri, şube yönetimi ve ilçe temsilcileri  katıldılar. Toplantı Şube Başkan yardımcısı Naci Sargın’ın hoş geldiniz ve takdim konuşmasıyla başladı. Sargın’ın takdim konuşmasının ardından Şube Başkanı Ali Rıza Aka, katılımcılara hitap etti.

Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Ali Rıza Aka, temsilcilere hitaben yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bizler ancak sizlerin varlığı ile bir şeyler yapabiliriz. Siz olmazsanız bizler başarılı hizmetler yapamayız. Bizler büyük bir aileyiz. Sizlerden isteğim okullarınızda Eğitim-Bir-Sen’in başkanı olmanız, hizmetlerimizi anlatmanız ve ülkemiz ve eğitim çalışanları için yaptığımız çalışmaları anlatmanızdır.  Desteklerinizi bizlerden esirgemeyin. Yapmış olduğumuz çalışmaları okullarınızda anlatmanız bizlere vermiş olduğunuz en büyük destek olacaktır. Birlikten her zaman kuvvet doğar. Kuvvetimize kuvvet katmanızı bekliyoruz. Burada olmanızdan memnuniyet duyduk. Teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Şube başkanı Aka, Eğitim Bir-Sen’in çalışma prensipleri üzerinde durarak şunları ifade etti. “Biz Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak milletimizin refah ve huzur içerisinde yaşaması için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalışan ve insanlık için atılması gerek adımları atan bir sendikayız. Eğitim-Bir-Sen insanların gönlüne hitap eden bir sendikadır. Çalışanların sorunlarına eğilen ve çözüm üreten tek sendikadır.Eğitim Bir Sen bunun için tercih edilmektedir.Mehmet Akif İnan’ın attığı tohum büyümüştür. Egitim-Bir-Sen Türkiye’ye mal olmus bir sendikadır. Daha demokratik, daha özgürlükçü, daha aktif, daha adil, herkes için demokrasinin var olduğu bir Türkiye için Eğitim-Bir-Sen’e ihtiyaç vardır. Bu uğurda emeği geçen üyelerin katkılarını asla unutmayacağız. Çok zor şartlarda biraraya gelmiş bir grup gönül adamı sendikamızı bugün Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu haline getirdi.Sendikacılık bir gönül işidir, fedakârlık işidir. Bu yıl da aynı fedakârlıkla çalışarak Kırşehir’de daha da güçleneceğiz. Bu başarının en önemli sahibi de ilçe temsilcilerimiz ve kurum temsilcilerimiz olacaktır. Gündemimizde de şu anda çalışanlarımıza yönelik uygulanan 1982 darbe ürünü yönetmeliklerin baskısından kurtulmak için “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyası yapmaktayız. Kampanya kapsamında şu ana kadar Kırşehir’de 34 bin Türkiye genelinde ise 8 milyon imzaya ulaşmış bulunuyoruz. Memurun bıyık, sakal, ayakkabı ve kıyafetiyle uğraşan bir yönetmelik yerine özgürlükçü bir yönetmelik talep ediyoruz. Memur-Sen; Kamu Personel Sistemleri Rejimi Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı 2023 Vizyonu Çalıştayına katılmış ve kapsamlı raporlarını sunmuştur. Memurun iş güvencesi konusunda taviz vermeyeceğimizi belirttik. Bu konuda da Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu, memurlar için, 'Çalışmayan memur yoktur. Çalıştırmayan devlet vardır.’ ifadelerini kullanarak memurun iş güvencesi hakkını üst perdeden dillendirmiştir.” dedi.

“Yine il dışı özür atamaları konusunda gerekli girişimler yapılmış ve il dışı özür atamaları gerçekleşmiştir. Sayın Bakanla Genel Merkezimizin görüşmesinden sonra il içi özür atamalarının gerçekleşeceğini de günler öncesinden müjdeledik. En kısa zamanda il içi özür atamaları da yapılacaktır. Norm fazlası öğretmenlerin re’sen atamalarına hep karşı çıktık. İlimizde re’sen atamalar yapılmayacak. Bakanlığın bu konuda da çalışması var. Re’sen atamalar Türkiye genelinde yapılmayacaktır. Bizim de uzun zamandır takipçisi olduğumuz, ilimizde münhal yönetici kadroları ile ilgili atama duyurusuna çıkıldı. Konuyla ilgili üyelerimizle bir toplantı yapılacak ve üyelerimize rehberlik yapılacaktır” dedi.
Aka’nın konuşmasının ardından Şube yönetimi üyeleri kendi alanları ile ilgili temsilcilere bilgiler verdiler. Şube Başkan Yardımcısı Naci Sargın, sendikacılık ve sendikacılığın önemine vurgu yaparak “Sendika olarak bizler işverenden ekonomik yönden iyileştirme istiyoruz. Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz! Sosyal haklar istiyoruz! Gelişmeden hakkımız olan payı istiyoruz. Bütün bunları isterken ferdi hareket etmek başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.Bundan dolayıdır ki örgütlenmek gerekiyor. dedi.

Toplu Sözleşme ve mevzuattan sorumlu Şube Başkan yardımcısı Hakan Yıldırım “Haksızlığa uğrayan üyelerimizin bu haksızlıklarının giderilmesi için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Genel Merkezimiz de on iki Avukatımız ve Yozgat’ta da bir avukatımız üyelerimiz için herhangi bir ücret talep etmeden üyelerimizin hukuksal sorunlarıyla ilgilenmektedirler. Şuana kadar yüz beş (105) dava açmış ve bunların büyük bir kısmını kazanmış bulunuyoruz. Bu davaların tüm metinlerini http://kirsehir.egitimbirsen.org.tr/ adresinde yayınlamaktayız. Üyelerimiz dava sonuçlarına buradan ulaşabilirler. Dikkat çeken birkaç davadan bahsetmek istiyorum. Promosyon bildiğiniz gibi bankalarla yapılan maaş anlaşmaları neticesinde verilmektedir. Ancak bazı okullar tayin dönemlerinde anlaşma yaptıkları için yeni gelen çalışanlarımız bu haktan mahrum kalmaktaydı. Ancak açtığımız davalar neticesinde üyelerimiz promosyon hakkına kavuştu. Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlikle ilgili olarak da kazanmış olduğumuz bir çok dava bulunmaktadır. Birçok yolluk davası da kazanmış bulunmaktayız. Son zamanlarda kazandığımız en önemli davalardan biri de özür atamalarında kontenjan yokluğundan istediği ile atanamayan üyemizle ilgili. Üyemizin davasını kazandık ve şu an üyemiz özrünün olduğu ile atanmıştır.Sizlerden isteğimiz okullarınızda haksızlığa uğramış üyelerimiz var ise bunları bize yönlendirmenizdir. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.”diyerek alanı hakkında temsilcilere bilgiler verdi.
Daha sonra sırasıyla Şube Başkan Yardımcıları Necmettin Turan ve İhsan Buğday alanları ile ilgili bilgiler verdiler.
Bilgilendirmenin ardından toplantı soru cevap bölümüyle son buldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.