Eğitim-Bir-Sen, Türkiye buluşmasına katıldı

Eğitim-Bir-Sen tüm Türkiye geneli şube ve ilçe yönetimleri ile 21-22 Mart 2015 tarihinde İstanbul’da bir araya geldi.

Eğitim-Bir-Sen, Türkiye buluşmasına katıldı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
23 Mart 2015 Pazartesi 19:15

Eğitim-Bir-Sen, Türkiye buluşmasına katıldıEğitim-Bir-Sen tüm Türkiye geneli şube ve ilçe yönetimleri ile 21-22 Mart 2015 tarihinde İstanbul’da bir araya geldi. 

9. Türkiye buluşmasına Kırşehir şube ve ilçelerin yönetimleri olarak katıldık. Buluşmaya yaklaşık tüm Türkiye’den bin beş yüze yakın katılımcı iştirak etti. Eğitim-Bir-Sen tanıtım filmi ile başlayan toplantı Genel Başkan Ali Yalçın’nın konuşması ile devam etti. Genel Başkan Ali Yalçın’nın kapsamlı konuşmasının konu başlıkları şu şekildeydi:  “Sendikamız eğitim çalışanlarının en büyük sıkıntılarından biri olan nöbete ücreti konusunu da çözecektir. Bu konuda rol almaya ve rol çalmaya çalışan sendikalar daha yeni uyandılar. Bu sorunu da Eğitim-Bir-Sen çözecektir. 9 yıl yetkili oldukları dönemde hiçbir sorunu çözemeyen bu sendikalar, Eğitim-Bir-Sen’in kazanımlarını kendilerine mal etmeye çalışıyorlar ancak boşuna çabalıyorlar. Eğitim çalışanlarının sorunlarını her platformda dile getirdiklerini ifade eden Yalçın, “Bunlardan biri de ek ders ücretlerindeki ve sınav görevlerindeki ücret adaletsizliğidir. Bu konuyu da yetkililer ile görüştük ve sınavda kapıda güvenliği sağlayana 120 TL, içeride sınavı yapana 45 TL çelişkisinin bir an önce giderilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz. Kadın çalışanlarının doğum izni ve süt izni konusunda taleplerimiz var, toplu sözleşme masasında önemsediğimiz konulardan biridir. Yeni dönemde yeni açılımların ve kazanımların sağlanması konusunda irademizi sürdüreceğiz. Rotasyonun mağduriyet üretmemesi anlamında irademizi ortaya koymuştuk. Rotasyonun 8 yıla indirilmesinde bazı endişelerimizi ve kaygılarımızı bakanlığa ilettik ve konunun takipçisi olacağımızı belirttik. Karma eğitim mecburiyetinin kaldırılması ve öğrenciye okul seçme özgürlüğünün verilmesi gerekmektedir.  19. Milli Eğitim Şûrasında alınan kararlar bir an önce uygulamaya konulmalıdır. Çocuklarımıza karakter kazandırma, değerlerimizle barışık müfredat ve ders kitaplarının tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kılık kıyafet noktasında kamusal alan yalanının bitilmesi konusunda ortaya koyduğumuz irade son derece önemli ve anlamlıydı. Bu irade sonucunda 12 milyon 300 bin imza ile birlikte ve ortaya koyduğumuz yedi aylık sivil itaatsizlik eylemleri ile bu yasağı tarihin çöp sepetine attık. Ancak bu yola çıkarken sadece kamusal alan yalanını bitirmek için çıkmadığımızı, 82 model kılık-kıyafet dayatmasının eğitim çalışanlarının haki yeşili kıyafetlere ve birbirinin ensesine bakan anlayışın ortadan kaldırılması ve erkek çalışanların saçıyla, bıyığıyla, favorisiyle, ayakkabısıyla ilgilenmeyen bir yönetmelik gerekmektedir” dedi.
Ali Yalçın’ın konuşmasının diğer satır başlıkları ise şunlardı:
Mağdur ve Mazlumların Umuduyuz
 Gelir Adaletsizliği Giderilmelidir 
 Büyük Bir Davamız, Ulvi Bir Gayemiz Var
 Genç Memur-Sen, İnsanlığa Hizmet Duruşumuzun Eseridir
 Kadın Örgütlenmemizin Çekirdeği Oluşmuştur
 Özlük Haklarının İyileştirilmesine Yönelik Çalışmalarımız Sürecek
 Ülkemizin Yeni Bir Anayasaya İhtiyacı Açıktır
Çözüm Süreci Desteklenmelidir “ 

Genel Başkanın konuşmasından sonra başkan yardımcıları kendi  arasında istişare toplantıları gerçekleştirdiler.  

Ayrıca Şair, yazar ve yönetim bilimci Nurullah Genç  “Yönetim Sanatı” konulu bir sunum yaptı.  Buluşmanın son oturumunda ise  30. Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesi okundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.