Eğitim yok, öğretim çok...

Bende yazıma bütün öğretmenlerin değil de işini laiğiyle yerine getiren tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum.

Eğitim yok, öğretim çok...

Eğitim yok, öğretim çok...


Bende yazıma bütün öğretmenlerin değil de işini laiğiyle yerine getiren tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum. 

Öğrenci, öğretmen ve veli, tüm eğitim sistemlerinde, en temel yapı taşlarıdır. Bir öğrencinin yetiştirilmesinde ve toplum hayatına katılmasında, ne öğretmenlere nede ebeveynlere, tek başına sorumluluk yüklenmesinin doğru olmadığına inanıyorum. Öğretmen, veli işbirliğinin pozitif yönde olduğu durumlarda öğrencilerin başarılarının arttığını görüyoruz. Bu durumda öğretmenlerin ve velilerin, öğrencilerin eğitim öğretim hayatı boyunca daha fazla iş birliği içerisinde olması gerekir diye düşünüyorum.

Toplumumuz, eti senin kemiği benim yaklaşımıyla şekillenmiş bir eğitim öğretim sistemine sahiptir. Günümüzde, bilinçli anne ve babalar ile söylemi ilkel bulunan öğretmenler sayesinde bu konudaki anlayış kısmen değişmiş olsa da, Anadolu'nun pek çok yerinde hala benzer şekilde devam etmektedir.

Geçmişe, asırlara uzanan bu anlayışın temelinde güven ve teslimiyet vardır. Kuşkusuz pedagojik formasyonu yüksek empatik düşünen öğretmenler bunu hiçbir zaman kötüye kullanmamışlardır. Öğretmenlerin büyük bir bölümü bu sonsuz güvene laik olmak için kendini mesleğine adayarak milletine laik olmaya çalışmışlardır. Hatta bu uğurda evini barkını çocuklarını ihmal eden bir sürü tanıdığım öğretmenler bilirim. Bunun bir örneği ise çok yakından tanıdığım aile dostumuz fen bilgisi öğretmenimiz Nuray hocadır. 

Çocuklarına bile yeteri kadar zaman ayırmaksızın liyakatli bir şekilde öğretmenliği yer yurt edinen bunun gibi fedakârlık yapan öğretmenlerimizde vardır. Bunun yanında elbette tersine örnekler de bulunmaktadır,öğrencisini darp eden, öğrenim hayatını sonlandıran, sevgi yerine nefret duygusunu geliştiren, öğretmenlerde yok değil, ancak bunları öğretmen olarak nitelendirmek çok da doğru değil, bunları öğretmen olarak değerlendirirsek gerçek öğretmenlere de haksızlık etmiş olmaz mıyız...    
                  
Çocuklar toplumların geleceğidir, çocuklar ekilen her bir iyilik tohumunun bekçisi, yeşerteni, büyütenidir. Böylesine önemli bir süreçte, veli ve öğretmene çok büyük görevler düşmektedir. Her şey müfredat değildir, sen bu yolla devam edersen bu çocuklara anca öğretim verirsin, bunun da öğrenciye ne faydası olur onu da siz öğretmenlerime bırakıyorum. Eğitim, öğretim, öğretmen ve hatta veli bir bütündür, ancak böyle bir anlayış içerisinde çocuk topluma kazandırılır. Zaten öğretmen sadece öğretim için geliyorsa ondan tam bir öğretmen olmasını beklemek mümkün değil. 

Bizler sadece öğretimle değil örfle adetle eğitimle yetişmiş insanlarız. Çocuklarımızın da aynı şekilde yetişmesi için burada öncelikle öğretmenlere sonrada aileye büyük sorumluluk düşmektedir. Sonuç itibarı ile çocuk arkadaşı yere düşmüş kaldırmıyorsa, yerde para bulmuş getirmiyorsa, saygı. sevgi yok, nefret çoksa, o çocuktan adam olsa ne olur, olmasa ne olur. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.