Eğitimde zayiat mı var (2)

Eğer eğitim insana kendini tanımaya fırsat vermiyorsa bir yerde o eğitim heba sayılır. Her zaman ifade ettiğim gibi vicdanını yitirmiş bir çağda yaşıyoruz.

Eğitimde zayiat mı var (2)

Eğitimde zayiat mı var (2)
 
Eğer eğitim insana kendini tanımaya fırsat vermiyorsa bir yerde o eğitim heba sayılır. Her zaman ifade ettiğim gibi vicdanını yitirmiş bir çağda yaşıyoruz.

Öyle bir zaman da yaşıyoruz ki dünya yıkılsa umurunda olmayan birçok eğitimcinin olduğunu da biliriz. Benim amacım burada eğitimcilere zarar vermek değil ama bazen o kadar çok yanlışlar yapılıyor ki bunları yazıya dökmesem de, bir Kırşehir evladı olarak inanın içim hiç rahat etmiyor.

Belki de beni umutsuzluğa sevk eden faktörlerin en önemlisi eğitimden sorumlu kişilerin sorunun farkına vardıklarını gösteren bir işaret olmamasıdır.

Anlık fikirlere ve tedbirlere bel bağlayıp eğitim reformu gerektiğini reddettiğimiz sürece memleket sıralamasında aşağı kaymamız kaçınılmaz olacaktır. Eğitimdeki bozulmanın etkileri de mutlaka ekonomik olarak da bir etkisi olacak ve memleket refahımız da olumsuz yönde etkilenecektir.

Tabiî ki seneler geçince de biz demiştik diyemesem diyorum ama bu gidişata çok da ümitle bakamıyorum. Maalesef bunun en güzel örneği ise Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı ödül alan öğretmen listesiydi. Bakanlığın yayınlamış olduğu listede yurt genelinde 2210 öğretmeni ödüle laik gördü ama Türkiye genelinde sürekli derece yapan ilimiz Kırşehir de bu ödüle laik hiçbir öğretmen yok,  açıkçası buda benim kanıma dokunmadı desem yalan olur.
               
Biliriz ki yıllardır Kırşehir eğitimde birincilikten hiç kopmamıştır. Ama son zamanlarda daha önceki yazdığım yazıda da belirttiğim gibi, bu memleketin çocuklarının eğitimdeki düşüşünü izlemekten açıkçası rahatsız olmaya başladık. Şunu düşünmüyor değilim acaba birileri tarafından Kırşehir de eğitim ve öğretimin kaderi ile oynanıyor da bizmi bilmiyoruz. Ve soruyoruz?
 
Diğer illerden çocuğunun eğitimi için İlimize göç eden, tayin isteyen birçok veli varken, hemen hemen her gün okul idarecilerinin toplantılara çağırıldığı öğretmenlerin ve idarecilerin sürekli eleştirildiği bir ortamda hiç mi bir çalıştaya ihtiyaç duyulmuyor. Bu kadar yetişmiş alanında uzman öğretmenlerimiz varken eğitimdeki zayiatı engellemek için neden görüşleri alınmıyor.             
 
—TEOG başarısı nedir? Başarılı ve başarısız olan okullara ne gibi teşvikler ya da yaptırımlar uygulanmaktadır?
—LYS YGS başarısı nedir? Orta öğretimlerin TEOG sıralaması ile aldıkları öğrencilerin başarı sırası YGS ve LYS sınavları sonunda ne oluyor.
Başarılı olarak görünen okullarımız aslında başarısız mı? Ya da başarısız görünen okullarımız aslında başarılı mı?
—Dershane veya özel derslerin rolü nedir? Özel eğitim kurumları eğitime gerçekten katkıda mı bulunuyor yoksa eğitimi ticaret amaçlımı yapıyor. Bazı öğretmenler görev yaptıkları okullardaki öğrencilere potansiyel müşteri gözü ile mi bakıyor?
— Okullardaki Rehber Öğretmenler, ne derece rehberlik yapabiliyor. Rehber öğretmenlerin akademik anlamda yetişmişlik düzeyleri nedir. Çocuklarımızın her türlü kişisel sorunlarını dinleyen, kendine göre çözüm önerileri sunmaya çalışan, rehberlikçilerin kapasiteleri kişilikleri kim tarafından denetleniyor veya takip ediliyor?
— Milli eğitim kurumlarındaki yöneticiler hangi kriterlere göre atanıyor? Sınavla atanan idareciler ne derece idarecilik yapabiliyor. İdarecilik vasıf işidir, kitap okuyup sınava hazırlanmakla idareci olunmaz. Kişinin, karakteri, eğitim bilgi ve tecrübesi idareciliğe uygunsa yöneticiliği, idareciliği becerebilir.
—           İlimizdeki Ahi Evran Üniversitesinin eğitime katkısı ve desteği nedir? Hangi okula ne gibi akademik veya maddi destek sağlamıştır. Veya başarısı düşük olan okulları ne zaman irdelemiş başarıyı arttırıcı tedbirler alınması konusunda yardımcı olmuştur?
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.