banner245

Erhan Başkan, 2016 yılı hizmetlerini aktardı

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, 2016 yılı içerisinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 

Erhan Başkan, 2016 yılı hizmetlerini aktardı

Erhan Başkan, 2016 yılı hizmetlerini aktardı

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, 2016 yılı içerisinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 

Başkan Talu, yaptığı yazılı açıklamasında, " 2016 yılı ağırlıklı olarak, planladığımız bazı öncelikli yatırımlarımızın  hizmete alınma yılı oldu, Arıtma tesisimizin tam kapasite hizmete girmesiyle birlikte  modern kentleşmenin olmazsa olmazlarından birini daha yerine getirdik. Terelik ve Kuluncak bölgesinde  GES(güneş enerji) santralleri kurarak kendi enerjimizi üretmeye başladık. Terelik mevkiinde mülkiyeti belediyemize ait  10.000 m² alan üzerine 31 adet invertere bağlı 250 watt x 2000 solar panel üzerine 500 KW kurulu güce sahip ( On-Grid) GES (Güneş Enerji Santrali) kurulumu 25 Mart 2016 tarihinde tamamlanarak kesin kabulü yapılmıştır. Kurulumu tamamlanarak üretime alınan 500 kw'lık 1 nolu GES santralimizde istenilen verimin alınması üzerine,içme suyu ihtiyacımızın karşılandığı Kuluncak su havzamızda bulunan derin kuyularımızdaki dalgıç pompalarımızın da GES den elde edilecek enerji ile çalıştırılması projelendirilmiş ve zaman kaybetmeden finansal kaynağı temin edilip bir kamu kuruluşu olan TEMSAN A.Ş ile sözleşme imzalanmıştır. 5.000 m² alan üzerine 250 watt x 1120 solar panel üzerine kurulu 280 KW kurulu güce sahip (Off-Grid) GES (Güneş Enerji Santrali) kurulumu tamamlanarak 2016 Haziran ayında faaliyete geçirilmiştir. Bu sayede derin kuyu dalgıç pompalarının kendi ürettiğimiz enerji ile çalışması sağlanmıştır. Bölgesel dağıtım şirketi olan Medaş'a aylık ortalama 30.000 tl'lik elektrik satıyoruz. Kaman belediyesi olarak enerji üretiminde 780 KW kurulu güce erişerek enerji maliyetinde %62 oranında bir tasarruf sağlanmıştır.
Her türlü bürokratik ve siyasi engellemelere rağmen Kentsel dönüşüm 1.etap çalışmaları tamamlanarak hak sahiplerine anahtarları teslim edilmiştir. Toplu Konut İdaresi ile 2010 yılında  başlattığımız ve 40.000 m² alan üzerinde inşa edilen 228 konut, avm 64, işyeri otopark ve Pazar alanı tamamlanarak hak sahiplerine teslimi gerçekleştirilmiştir. 
1.Etap projemizin tamamlanması üzerine daha önce kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 2.etap için TOKİ idaresine gerekli müracaatlar yapılmış olup talebimiz kabul edilmiştir,şu anda Cuma mahallesinde  yaklaşık 4.5(45.000 m²)hektar alanda  saha çalışmalarımız devam etmektedir.
Belediye hizmet binamızın kaba inşaatı tamamlamış olup 2017 kasım ayında içine geçmeyi planlıyoruz, belediye hizmet binamızın altında bulunan işyerleri ve üst katlarda bulunan ofis tipi büroların satışa sunulan bölümlerinden çok ciddi miktarlarda gelir elde edilmiş olup satışlarımız devam etmektedir.
Yoğun uğraş ve finansal desteğimizle proje kapsamına dahil ettirdiğimiz Doğalgaz konusunda EPDK tarafından belirlenen bölgesel dağıtım şirketi kırgaz ile görüşme yaparak yol bozma ücretleri konusunda mutabakata varılmıştır.
   Mevcut açık Pazar alanı inşaatımızın sert zemin çalışması tamamlanmış, altına inşa ettiğimiz dükkanlar bitirilmiştir. Üzerinin kapatılması işlemi hava şartlarının uygun olması durumunda en kısa sürede tamamlanacaktır.
Kış mevsimine girilmeden önce kanalizasyon hatlarımızın bakımı ve temizliği güçlü vakum makineleri ile yapılarak kışa hazır hale getirilmiştir. İçkili mekanların tamamı ilçe içinden çıkartılarak, Darıözü bölgesine taşınmaları sağlanmıştır.
Çevre yolu ile belediye garajı arasında bulunan ve bölgede oturanların yoğun şikayetine sebep olan 1 km yol asfaltlanarak sorunu çözülmüştür.
  Park bahçe çalışmalarımız aralıksız devam etmiştir,yeni yaptığımız 2 parktan birisine Fırat kalkanı harekatında şehit düşen evladımız Bayram KARA'nın diğerine ise ilçemizin sevilen öğretmenlerinden, geçen yıl kaybettiğimiz Cengiz ÇİFTÇİ'nin adını vererek ölümsüzleştirilmiştir.
 İlçe merkezinden geçen Ankara yolu üzerine önceki yıllarda gelişi güzel açılmış olan ve şimdilerde yoğunluk nedeniyle  sık sık trafik kazalarına yol açan üç kavşak kapatılarak trafikte akışkanlık ve güvenlik sağlanmıştır.
İlçemizin ana içme suyu kaynaklarının bulunduğu demirli pompoaj istasyonumuzun dalgıç pompaları ve  elektronik kontrol sistemleri son teknolojik gelişmelere uygun olarak yenilenip, az enerji ile çok üretim yapılması sağlanmıştır.ayrıca 1990 lı yıllarda kurulan tesisin kamulaştırma işlemi takipsizlikten sonuçlandırılamadığı tespit edilmiş ve mülkiyet sahiplerinin olumlu yaklaşımları sayesinde kamulaştırma işlemi yapılarak 15.000 m²'lik tesis alanı bedeli ödenerek belediyemize kazandırılmıştır.
Rutin hizmetlerimiz ve planlanmış yatırımlarımız belirlediğimiz program dahilinde yürütülmektedir,bunun yanında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilçemizin geleceğine yön veren projelere her anlamda destek vermeye devam ediyoruz, bu anlamda kurumlardan gelen  kamusal imar ve plan tadilatı taleplerini öncelikli olarak ele alıyor ve süratle sonuçlandırıyoruz.bu bağlamda
Çiftlikli Mahallesi hastanenin bulunduğu 3941 Ada 1 parseldeki  2.115,00 m2 belediye hissesi bedelsiz olarak 04/10/2016 tarih ve 67 nolu meclis kararı ile maliye hazinesine devredilerek hastanemizin daha geniş bir alanda hizmet vermesi sağlandı

Mülkiyeti Kırşehir İl Özel İdaresine ait 4.330,00 m2’lik arsanın  2500 m² si Adliye Lojmanları yeri 1300 m² si ise Kaymakamlık lojman yeri olarak talep doğrultusunda plan değişikliği yapılarak Aralık ayı meclisine sunulmuştur.
Ziyarettepe'nin kuzeyinde 20.000 m²'lik alan  park alanından çıkartılarak Huzurevi ve yaşlı bakım merkezi olarak ayrılması plan tadilatı yapılmış; belediye meclisince onanarak kesinleşmiştir
Mülkiyeti Belediyemize ait 4145 Ada 3 no’lu parselin  950 m²'lik bölümü Ahi konağı yapılması için plan tadilatı yapılmıştır.  
Kent merkezinde faaliyetini sürdüren Emniyet Müdürlüğünün daha uygun bir yere taşınması için,çevre yolu kenarında bulunan ve mülkiyeti başkanlığımıza ait 6301 m² taşınmazın İlçe emniyet müdürlüğü kampüsü yapılması için gerekli plan tadilatları yapılarak takas için gerekli yazışmalar tarafımızdan başlatılmış ve hazine ve emniyet genel müdürlüğünden yanıt beklenmektedir, talebimizin kabul edilmesi durumunda,mevcut emniyet müdürlüğü binası yıkılarak ilçemizin nefes alacağı bir meydan düzenlemesi yapılması planlanmıştır.bu konuda herkesin bizim kadar iyi niyetli ve siyasi kaygılardan uzak bir tutum sergilemeleri gerekmektedir. 
Sarıuşağı mahallesinde mülkiyetleri Toki ve maliye hazinesine ait olan arazilerde talep edilen  tadilatlar yapıldı. Yeni yapılacak Toki alanlarının yaşamsal kalite  ve hizmet götürülebilirlik noktasında   daha elverişli alanlar belirlenerek yapılan tadilat Toki'ye gönderilmiştir.
Gaffar mahallesinde mülkiyeti hazineye ait3515 ada 1 parsel de bulunan taşınmazın vasfı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi üzerine değiştirilerek Serbest Resmi Kurum Alan(Öğretmen Evi) olarak,3938 ada 1 parselin yeni eğitim öğretim binası yapılması için plan tadilatları yapılarak kesinleştirilmiştir..
İlçemize yapılacak yatırımlarla ilgili olarak biz belediye olarak her türlü kolaylığı sağlayıp,üzerimize düşeni yerine getirmekteyiz.Ancak;Belediyemizin kamu kurumlarından alması gereken kredi,hibe,ve destek gibi hakkımız olan her talebimiz,sürüncemede bırakılıp sümenaltı edilmektedir. Bu konuda ilimizin temsilcilerinin samimiyetlerini ve desteklerini görmek istiyoruz.
Sonuç olarak Belediye olarak ilçemiz için gerekli her yatırımda üzerimize düşeni yerine getireceğiz, çünkü biliyoruz ki hepimizin ortak çabası ilçemize kalıcı hizmetler sunmaktır " dedi. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.