Erkan, geniş çaplı araştırmasını kitap haline getirdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, 'Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları' adlı kitabını esnaf ve sanatkarlarla buluşturdu. 

Erkan, geniş çaplı araştırmasını kitap haline getirdi
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
20 Ocak 2018 Cumartesi 12:37

Erkan, geniş çaplı araştırmasını kitap haline getirdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Kırşehirli Hemşerimiz Necmettin Erkan, 'Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları' adlı kitabını esnaf ve sanatkarlarla buluşturdu. 

Erkan, içerisinde Kamu Kurumu, Kamusal Kurumsal Yönetim, Sivil Toplum ve Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları, Mesleki Örgütlenmenin Tarihi Gelişimi, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşlarının Ortak Özellikleri, Meslek Kuruluşlarının Hukuksal Niteliği, Meslek Kuruluşlarına Kamu Kurumu Niteliği Tanınmasının Sebepleri, Yargı Kararlarında Meslek Kuruluşları, Almanya, Fransa, ABD, Güney Kore, İtalya, İngiltere, Belçika, İspanya, İsveç, Hindistan, Çin gibi ülkelerin aralarında bulunduğu Dünya'daki Mesleki Örgütlenmeler, Uluslararası Mesleki Örgütlenmeler, Odalar ve Borsalar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları, Barolar ve Türkiye Barolar Birliği, Türkiye'de Noterler Birliği ve Odalar, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Veteriner Hekimler Birliği, Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tohumcular Birliği ve Alt Birlikler, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, Seyahat Acentaları Birliği, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Diş Hekimleri Odaları ile Türk Diş Hekimleri Birliği, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'ni anlatan 527 sayfalık kitap, okuyucuyla buluştu. 

ERKAN: MESLEKİ ÖRGÜTLENMELERİN SÜRDÜRÜLEBİLMESİ GEREKİYOR '

, 'Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları' adlı kitabını yazmasının altında ki sebepleri dile getiren Erkan, " Meslek kuruluşlarının örgütlenmesinde farklı alternatifler söz konusudur. Kamu tüzel kişiliğini haiz olarak devlete eklemlenmiş bir yapı tercih edebileceği gibi, devlet karşısında özerk ve sivil toplumun bir unsuru olarak özel hukuka tabi bir örgüt yapısı da benimsenebilir. Bu iki farklı model meslek kuruluşlarının teşkilat yapılarının, faaliyetlerindeki etkinliklerinin, toplum ve devletle olan bağ ve ilişkilerinin hatta yaşanacak muhtemel sorun ve aksaklıkların da belirleyicisi olacaktır. Türkiye'de Selçuklular dönemindeki Ahi birlikleri hariç tutulacak olursa Osmanlı klasik döneminden Tanzimat sonrası döneme ve Cumhuriyetin başlarından günümüze kadar geçen süreçte genel olarak bu konu ele alınmıştır. Günümüzde bu yapıya yönelik ciddi tepkiler olsa bile meslek kuruluşları ve üst kuruluşların kurumsal olarak mevcut yapının sürdürülmesinden yana oldukları anlaşılmaktadır. Dolayısıyla tarihsel süreçteki tecrübeler ve oluşan hukuki temelde çeşitli kesimlerce farklı beklentiler de olsa mevcut örgütlenme modelinin kurumsallaşma ve çağdaş yönetim teknikleri anlamında geliştirilerek sürdürülmesini gerektirmektedir. Bunun için de bu örgütlerin dünü, bugünü, bağlı bulundukları ve hizmet alanları, amaçları, oluşumları, Dünya'da ki yansımaları gibi konuların bilinmesi gerekiyordu. Bunun içinde böyle bir araştırmayı kitap haline getirerek esnaf, sanatkar ve mesleki birliklerin hizmetine sunduk " dedi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.