Etkili bir Öğretmen olabilmek, iyi diyalogla olur

Öğretmenlerden beklenen en önemli becerilerden biri de diyalog yönetimidir.

Etkili bir Öğretmen olabilmek, iyi diyalogla olur
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
19 Ekim 2019 Cumartesi 19:31

Etkili bir Öğretmen olabilmek, iyi diyalogla olur

Öğretmenlerden beklenen en önemli becerilerden biri de diyalog yönetimidir. Etkili bir öğretmen, başta öğrencileriyle olmak üzere iletişim hâlinde olduğu bütün bireylerle iyi diyalog kurar; yanı sıra bu insanların birbirleriyle ilişkilerini de geliştirir, buna öncülük eder. Bunu başarabildiği takdirde sorumlu olduğu kişileri etkileyebilir, onlara daha kolay ulaşabilir.

Demokrat, samimi, farklılıklara saygılı, nazik, kendiyle barışık, akılcı bir öğretmenin ilişkileri yönetme, iyileştirme konusunda başarılı olacağı muhakkaktır. Anılan öğretmen özellikleri, sınıfta öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci ilişkilerinin istenen nitelikte olmasının yolunu açar. Sınıfın iyi ilişkilerin olduğu bir ortam olması, öğrenciler için oldukça önemlidir. Böyle bir sınıfta öğrenciler huzurlu, mutlu olacak ve kendilerini güvende hissedecektir. İyi ilişkiler,sınıfta karşılaşılan sorunları da azaltacaktır. Bütün bunlar, öğrencilerin psikolojik ve sosyal gelişimlerine, ayrıca akademik başarılarının yükselmesine de katkıda bulunacaktır. Peki başarılı bir ilişkiler yönetimi gerçekleştirebilmesi için öğretmenlerin neler yapması, nelere dikkat etmesi gerekmektedir?
Sınıflarda oluşan kimi davranışlar, kişiler arası ilişkilere zarar vermektedir. Şiddet, tehdit, hakaret, alay etme, kaba / kötü sözler sarf etme, cezalandırma bunların başında gelmektedir. Üstelik bu davranışlar, yalnız öğrencilerce değil, öğretmenler tarafından da sergilenebilmektedir. İstenmeyen bu eylemler öğrencilerde korku, endişe, güvensizlik, mutsuzluk, rahatsızlık, derslere ilgisizliğe yol açmaktadır. Sorumluluk, vicdan sahibi bir öğretmen söz konusu davranışlardan uzak durur. Zira böyle bir öğretmen, güzel bir geleceğin ve gelişmiş, medeni bir toplumun kendi ellerinde olduğu gerçeğini asla unutmaz, bu nedenle her bakımdan sağlıklı nesiller yetiştirmeye büyük önem verir, özen gösterir. Olumsuz davranışlar öğrencilerde gözlemleniyorsa bunu da derhâl çözülmesi gereken bir sorun olarak görür. Öğrencilerin bireysel farklılıkları (yaş, içinde bulunulan gelişim dönemi, psikolojik sağlık durumu, zekâ düzeyi vd.), ailelerinden sınıfa transfer ettikleri kültür, bu sorunların başlıca sebepleri olarak kabul edilebilir.  Bu etmenlerin neden olduğu sınıf içi sorunları çözmek meşakkatlidir. Birçok öğretmen asli işlerinin sınıf içi sorunlarla ilgilenmek değil, öğretim olduğu şeklinde yanlış bir düşünceye sahiptir. Bu kanaatin öğretmenlerin cesaretsizliklerinden, umursamazlıklarından, sorunları çözmede kullanabilecekleri bilgi ve becerilerden mahrum oluşlarından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Bir diğer ifadeyle sınıfta karşılaşılan sorunları ele almaktan kaçınan öğretmenler, esasen yetersiz öğretmenlerdir.
Sınıf içindeki iyi ilişkilere zemin hazırlayan öğretmen özelliklerinden daha önce söz etmiştik. Sınıf içi ilişkileri yönetmekte başarılı olmak isteyen bir öğretmenin empati kurma, etkili iletişim, problem çözme, etkileme, çatışma yönetimi becerilerine sahip olması da önemlidir. Öğretmenler bu becerileri; okuyarak, ilgili eğitimlere katılarak, meslektaşlarıyla iş birliği yaparak kazanabilir ve geliştirebilir. Fakat bir öğretmenin önce bunu istemesi ve buna karar vermesi gerekir. Öncelikleri arasında “sınıf içinde sağlıklı ilişkiler tesis etmek” olmayan bir öğretmen, ilişki yönetimi konusunda ilerlemesini sağlayacak girişimlerden de uzak duracaktır. 
Yarışma, mücadele kulağa hoş gelen kavramlardır. Rekabetin verimliliği yükseltmek, daha iyi performanslar elde etmek gibi bir etkisinin olduğu yaygın bir kanıdır.Rekabetin yetişkinler için yararlı olacağı düşünülebilir. Oysaki çocuklar, rekabet ortamından büyük zarar görmektedir. Rekabet çocukları; bencilliğe, acımasızlığa, umutsuzluğa, yılgınlığa, hile ve yalana sürükleyebilmektedir. Bu sonuçlar, öğrencilerin birbirlerinden uzaklaşmalarına, birbirlerine olumsuz bakmalarına sebep olmaktadır. Çağdaş, öğrenci merkezli ve öğrenmenin gerçek anlamda önemsendiği okullarda ve sınıflarda dayanışma, iş birliği kültürü hâkimdir. Rekabet kültürü, öğrencilerin birbirleriyle ilişkilerine zarar verirken dayanışma ve iş birliği ilişkileri olumlu yönde etkiler. Dayanışma ve iş birliği sınıf içi iyi ilişkilerin bir nedeni olduğu gibi aynı zamanda bir sonucudur. Öğrenciler arası ilişkilerin nitelikli, yapıcı olmasını hedefleyen bir öğretmenin sınıf içinde dayanışma ve iş birliğini geliştirmeye yönelik sosyal, kültürel ve akademik çalışmalar tasarlaması bir zorunluluktur.
Öğrencilerin her birini ayrı bireyler olarak kabul edip onları ayrı ayrı tanımaya çalışmak da sınıf içi ilişkileri iyileştirmede hayati bir öğretmen sorumluluğudur. Her öğrencisini tanıyan bir öğretmen, onlara nasıl ulaşacağını bilir. Bu şekilde öğrencilerinin başkalarıyla iletişim, ilişki kurmaları ve geliştirmeleri için nelere ihtiyaç duyduklarını kavrar.
İlişkileri başarılı bir şekilde yöneterek sınıf içinde olumlu bir atmosfer yaratabilen bir öğretmenin etkili bir öğretmen olduğu iddia edilebilir. Etkili bir öğretmen, öğrencileri belirlenen hedeflere ulaştıran öğretmendir. Etkili bir öğretmenin bu misyonu yerine getirmesinde işini en çok kolaylaştıracak faktörün ise ilişkileri yönetme becerisi olduğu,buna bağlı olarak öğretmenlerin ilişki yönetiminde mahir olmalarının büyük önem taşıdığı söylenebilir.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.