Gerçekler ve Y-CHP

Bu yazımı yaklaşık dört ay önce yazmıştım. Yayınlamak yeni kısmet oldu. Seçimlere çok az bir süre kaldı. AKP harıl, harıl çalışıyor. Y-CHP ve iç muhalefet. Demokrasinin temeli olan muhalefet kayıp. Bu anlayışın küçük bir özetini sizlerle paylaşmak istedim.

Gerçekler ve Y-CHP
08 Ocak 2015 Perşembe 20:25

Gerçekler ve Y-CHP

Bu yazımı yaklaşık dört ay önce yazmıştım. Yayınlamak yeni kısmet oldu. Seçimlere çok az bir süre kaldı. AKP harıl, harıl çalışıyor. Y-CHP ve iç muhalefet. Demokrasinin temeli olan muhalefet kayıp. Bu anlayışın küçük bir özetini sizlerle paylaşmak istedim.

“CHP geçmişinden utanıyor.  CHP’de “Atatürk’ten utanarak sıkılarak, sanki O’ndan kurtulmaya çalışan bir söylem var.” Emine Ülker Tarhan Anadolu Partisi genel başkanı… CHP eski Milletvekili. Y-CHP’nin Dersimli Kemal’i başta olmak üzere diğer milletvekillerinin Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde onlarca sözü var. Sıra Atatürk’ün devrimleriyle didişmeye. İlkelerini yeniden yorumlamaya geldi. CHP’liler siz kimsiniz sorusunu bu kimliksizlere soramadı.

Atatürk’ün ilklerini yeniden dizayn etmeye çalışan. Saman altından işbirliği yapan, sonra ortaya çıkıp AK Kaşıklığa soyunan Y-CHP… İşte Y-CHP bu. AKP ve PKK taraflarınca hazırlandığı iddia edilen açılım paketine karşı çıkan Y-CHP milletvekillerinin bu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine yapmak istedikleri başvuruyu, ne acıdır ki; Y-CHP’li grup başkanları engelliyor.

Her fırsatta “Kartaca yıkılmalıdır!” diyen Romalı senatöre öykünen Y-CHP içindeki muhalefetle çatışıyor, kavga ediyor. CHP’sinin yeni yöneticileri Dersim’li Kemal dâhil, ağalık ve kâhyalık yaptıkları partinin geçmişinden utanıyor gibiler.  Bunlar Atatürk’ten utanarak sıkılarak, O’ndan kurtulmaya çalışan birçok söylemi dolaylı olmadan artık açıkça dillendiriyorlar. Altı okun bunların bir yerlerini acıttığı açıkça belirginleşti. Bölücülerin ve mollaların siyasi erki 2015 seçimlerde hangi uydurma Atatürkçülükle sahneye çıkacaklar doğrusu merak ediyorum. Çakma solcular, çakma Atatürkçüler sizler Atatürk felsefesini hangi beyninizle, kimlerin maşası olarak nasıl irdeleyeceksiniz ki? Bunların derdi farklı. Bunların derdi uşaklık ettikleri ağa babalarının talimatlarıyla Atatürk’ü Türkiye tarihinden silmek. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesini yerle bir etmek.

Y-CHP “Atatürk rozeti ile camiye gelmeyin” diyen cami imamına öykünüyor. Dersim’li Kemal Güneydoğu ziyaretlerinde ‘demokratik özerklik’e varan ‘Kürt açılımları’, tarikat ve cemaatlere yeni bakışı, gösterdiği adaylar (!), yaygın liberal ekonomi söylemleri,  kimi politik rakiplerine göre Dersim üzerinden Atatürk’ü yargılayacak olması vs, vs… beş kuruşluk adama 10 kuruşluk kıymet biçersen kendisini beşibirlik zanneder. İşte bu adam o! Taklitçilik ve toplum değerlerine saygısızlık. Milli değerlere umarsızlık. Söylevlerindeki aymazlık. Y-CHP evdeki bulgurdan olmak üzere. Tüm bunlar Y-CHP içinde mevcut.

Muhafazakârlıkla buluşmak, onlara benzeyerek, onları taklit ederek kopya çekerek olmaz. Böyle politikalar bu ülkeye zarar verir. Halk sizi de, diğerlerini de tanıyor ve analiz edebiliyor. Kısaca onlara benzemek için yırt yapıştır. Kes yapıştır anlayışı yerine düzgün politikalar üretmek gerekir. Taklitçilikle nereye kadar koşulur bilinmez ama. Gömülme zamanı çok yakın.

Açılım paketi için “Yasa açıkça anayasaya aykırı” diyen CHP’nin anayasa hukukçusu milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi için bir başvuru metni hazırlayarak CHP TBMM Grup Başkanvekillerine sunuyor, ancak başvuru kabul edilmiyor.  Bunun adı parti disiplini oluyor. Ülkenin hiç önemi yok. Bunlardaki anlayış diaspora anlayışı değil mi?

CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay açılım yasalarını desteklediklerini ve Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyeceklerini açıklıyor. CHP’li muhalif milletvekillerinde Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz, Emine Ülker Tarhan, Nur Serter, İsa Gök’ün çabaları da etkili olmuyor. 60 günlük başvuru süresi iki gün önce doluyor.

Bu yasaya MHP niçin karşı değil? Çünkü onlarda bu yasanın çıkmasından yanalar. Payanda olan Y-CHP en uygun yerine hangi tür kına yakar bilemem ama yaptıkları bu. Yazıklar olsun. Karşınızda paramparça bir siyasi isim var. Y-CHP… İki arada bir dere kalmış CHP’liler ve alternatif bulamayan aydınlar. Ne olacak Y-CHP’nin hali derseniz. Bence rakı masası başında Türkiye kurtaran kimlikler. Düştükleri yere kadar giderler diyorum. İktidar değiller ama iktidar kadar sarhoşlar.

Bunlar değiller mi ki; Mustafa kemal Atatürk’ün ilkelerini yeniden yorumlamak isteyenler. Bu ilkeleri kendileri yazdıkları için yeniden yorumlayabilirler!  Diyecek söz bulamıyorum. Altı ok bunların değil “Türk İhtilalının” sembolüdür. Bunun içindir ki ben bunlara sizler kimsiniz diyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilklerini Dünya milletleri benimsemiş, kendilerine rehber edinmiş, ne hikmetse bizim üçüncü Dünya artıkları ilkeleri yeniden yorumlayacaklarmış. Bunlar değiller mi Anayasadan Ulusal egemenliği çıkartmak isteyenler. Ulusal egemenliği çıkarttığınızda ülke olarak elinizde ne kalacak?  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ülke bütünlüğü bağı olarak alınmış bu ilkeden niçin rahatsızlar? Bunun en bariz örneği PM üyeliğine aldığı kimliklerin varlığında açıkça belirgin.

Altı Oktan biri olan Ulusalcılığı çıkartacaklar mış!!’

Küresel egemenleri üzen engelleri kaldıracaklarmış. Kaldırıp kimin kapısına bekçi olacaklar. Bu millet bunların ne mal olduğunu biliyor ki; iktidar kapısını aralamıyor. “[1923’teki] egemenlik anlayışınızdan feragat” bağımsızlık bu efendileri çok üzüyor olmalı ki böyle bir tezleri var. Ülkeyi küresel sömürgeciliğin eline teslim etme anlayışı Afrika kabile ülkelerinde yok. Onlar bile bağımsızlıkları için savaşlar verirken bu ülkenin tepesine tırmanmışların düşüncelerini anlamak mümkün değil. Bunlar kime veya kimlere uşaklık etmenin peşindeler. Altında yatan gizli gerçek ülkenin parçalanarak yer altı ve üstü kaynakların yağmalatılması olabilir mi? yoksa azınlıklar diye dile getirdikleri alt kimliklere söz vermiş olabilirler mi? AKP lideri Türk milliyetçiliğini ayaklar altına alırım diye bir tartışma başlattı. Bunlar çiğnemek için hazırlık yapıyorlar.

Y-CHP’liler “Anayasadan Türk vatandaşlığını çıkaracağız.” Diyor. Türk vatandaşlığı bir katalizatör. Alt kimlikleri bir arada tutan en büyük etken.  Parti içinde hizbin hiç eksik olmadığı gerçeği varken Türk vatandaşlığında vazgeçilecektir haltı yiyorlar. Milliyetler devleti kabul edilebilir mi? Bu olacak şey mi?
Laiklik yerine sekülerizm diyeceklermiş. Kısaca Osmanlı özentilerinin ekmeğine yağ sürmek istiyorlar. Sanırım Dersim’li Kemal padişah olmak istiyor. Kendi partisi içinde zaten padişahlığını ilan etmiş. Ah birde ülkenin başına geçip bu özentisini yerine getirebilse. Çok hukuklu Osmanlı düzeni bu akıl çağında yeniden canlandırılabilir mi? Bu ülke Cemaatler devleti olabilir mi? düşünebiliyor musunuz Türkiye Cumhuriyetini kuran bir partinin düştüğü içler acısı hali anlamak için kuş kondurmaya gerek yok. Kuş bir komplonun sürecinde konduruldu.

Türk olmanın sorun olduğu. Atatürkçülüğün çağ dışı olduğunu vurgulayanların zekâsı nereye kadardır. Devşirmeler ve mollalardan çıkan akıl bölücülüktür. Osmanlı hayaline katkıdır. En son çıkan “Açılım Paketine” kısaca PKK’ya verdikleri destek. Bir öncesine itiraz yolunu kapatanlar. Bunlara ne demek gerekiyorsa onu demek gerekiyor. Ağzımızdan baklayı çıkartıp ana avrat küfredip günaha gireceksek girmek gerekir. Diğer siyasi partiler diyor mu ki, bizler Atatürk’ün kurduğu partiyiz. Diye! Nasılsa CHP’nin önüne Dersim’li sayesinde bir “Y” eklediniz. Akıl almaz çıkışlarınızla oyalanıp anlayışınıza uygun farklı bir kulvarda siyaset yapmak bana göre çok daha şerefli olacaktır...

"İstanbul'da çıkan bir gazeteyi Kaşgar'daki Türk de anlayacaktır." Diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözlerinden nasıl bir anlam çıkartabilirler ki. Bunun içindir ki; Bunlar Atatürk’ün ilkelerine dokunmadan parti ilkelerini kendileri yeniden tasarım edip ortaya çıkmalı. Bakalım bu halkın gözünde kaç para edecekler? Sizin sokakta esintiniz yok. Sokakta adınız yok.  Kurultaydaki bağrışmanızın karşılığı sokakta yok. Siz ne zaman gerçeklerle yüzleşeceksiniz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.