Göçmenler, Vali Baba'yı Bayraklarla donattı

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle İl Göç İdaresi Müdürü Osman Demir başkanlığındaki heyet Vali Necati Şentürk’ü ziyaret etti.

Göçmenler, Vali Baba'yı Bayraklarla donattı

Göçmenler, Vali Baba'yı Bayraklarla donattı

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle İl Göç İdaresi Müdürü Osman Demir başkanlığındaki heyet Vali Necati Şentürk’ü ziyaret etti.

İl Göç İdaresi Müdürü Osman Demir, İl Göç İdaresi Müdürlüğü çalışanları ve ilimizde yaşayan göçmenlerin yer aldığı ziyaret sırasında konuşan Vali Necati Şentürk, Ahi kenti Kırşehir’in 6 bin civarında göçmene kapısını, sofrasını açtığını söyledi.

Büyük bir tarihe, medeniyete, kültüre sahip olan Türk milleti olarak göçmenlere kucak açtıklarını belirten Vali Necati Şentürk, “Tarih boyunca büyük imparatorluklar kurmuş, dünyanın her yerinde mazlumlara yardım eden, dinine, ırkına, milletine bakmadan zorda kalan bütün insanlara kucak açan büyük bir milletin torunlarıyız. Biz de ecdadımızın izinden giderek vatanlarından çıkarılan, evleri bombalanan, yakınlarını kaybeden yetimlere, mazlumlara, kadınlara, çocuklara kapılarımızı açtık. Orta Doğu’da öldürülenler Müslüman olduğu için bu savaş bitmiyor. Ahi Evran-ı Veli’nin memleketi, Ahiler diyarı Kırşehir mazlumlara her zaman kucak açmış, onlara en büyük yardımları yapmıştır, bundan sonra da böyle olacaktır. Ahiler merhametlidir, cömerttir, sevgi diliyle konuşurlar, sevgi medeniyetini kurmuşlardır, dostlukları çok yücedir. Kırşehirliler, bu itibarla göçmen kardeşlerimize evlerini açtılar, sofralarını paylaştılar. İlimizde yaşayan göçmenler Kırşehir’de çok rahat bir yaşam sürdürmektedirler. Hangi dinden olursa olsun kendilerini rahatsız eden yok, ayrımcılık yapan yok. Göçmenler ülkemizde ve ilimizde rahat yaşarken son günlerde Halep’te bir soykırım var. Halep, yok ediliyor. Halep’te yaşanan zulüm bugüne kadar dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Ülkemizin girişimleri ile tahliye hareketi başlayacak. Allah dünyanın her yerinde zorluk içerisinde olan kardeşlerimize yardım etsin. Bu vesileyle 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nü kutluyor, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

İl Göç İdaresi Müdürü Osman Demir de, ilimizdeki göçmenlerin durumu ve Kırşehir Göç İdaresi Müdürlüğü’nde yürütülen faaliyetler hakkında Vali Şentürk'e bilgiler vererek: "Her yıl 18 Aralık, Uluslararası Göçmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Dünyanın gözünün görmediği, kulaklarının tıkalı olduğu şu dönemde hemen yanı başımızda Suriye'de yaşanan kargaşa ve iç savaş nedeniyle yaklaşık 4 milyon göçmen ülkemizde barınıyor. Türkiye bu mazlumlara ev sahipliği yapmaktadır. İlimizdeki kamu kurumları göçmenlere sizin talimatlarınızla her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Özellikle ilimizde göçmenlere yönelik verilen sağlık hizmetlerini bilen ve kendi illerinde sıkıntı çeken diğer illerdeki göçmenler de tedavi için Kırşehir'e geliyorlar.  Hastanemizde, göçmenlere insani gözle bakılarak kayıtsız da olsalar tedavileri yapılıyor" dedi.

Göçmenler de ziyaret sırasında Vali Şentürk'e kendilerine verdikleri desteklerden ve yardımlardan dolayı teşekkür ettiler ve “Ülkemizde yaşanan amansız savaş nedeniyle Türkiye’ye geldik. Bizlere burada kardeş gibi kucak açtınız, ekmeğinizi bizimle paylaştınız. Bizlere her türlü yardımı yaptınız. Başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmak üzere Sayın Valimize ve bütün Kırşehirlilere şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hepinizden razı olsun” şeklinde konuştular.

Ziyaret, göçmenlerin Vali Şentürk'e Kuran-ı Kerim, Türk Bayrağı ve Türkmen bayrağı hediye etmesi ile sona erdi. 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri kapsamında, İl Göç İdaresi Müdürü Osman Demir başkanlığındaki heyet, aynı gün paydaş kurumları da ziyaret etti.

19 Aralık Pazartesi Günü, 350 civarında göçmen çocuğun eğitim gördüğü Öğretmen Ömer Aydın İlkokulu’nu ziyaret ederek kırtasiye malzemeleri ve MUYU Eğitim Seti dağıttı. Ayrıca, 21 Aralık Çarşamba Günü, Kültür Merkezinde saat 10:30’da “Göç Olgusu ve Türkiye” adlı konferans düzenlenecek.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.