Gönül dostu NEŞET ERTAŞ

1938, cihana Kırşehir'in Kırtıllar köyünde geldin dediler.

Gönül dostu NEŞET ERTAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
27 Şubat 2018 Salı 11:10

Gönül dostu NEŞET ERTAŞ

1938, cihana Kırşehir'in Kırtıllar köyünde geldin dediler.
Babama Muharrem, anama Döne dedim, sen atayı bildin dediler.
Dizinde sızıydı anamın derdi.
Tokacı saz yaptı elime verdi.
Yeni bitirdiydim üç ile dördü.
Baban gibi sazcı oldun dediler. 

***

Neşet Ertaş, toprağın insanı. Vatandaşın duygularına tercüman olan dillendiren gür bir sesti. Onu dinlerken kendi iç dünyamızdan bir şeyler geçerdi. Bazen bizleri rahatlatır, bazen de hüzünlendirirdi. O nefes kesildi, o ses sustu. Bir Neşet Ertaş sazı ile sesi ile yorumuyla bir daha bu dünyaya gelir mi bilinmez. Halk müziğini onun sözlerini okuyan sanatçılarımız çok ancak, hem türkü yakıp, hem türkü'yü derleyip, hem saz çalan, hem de söyleyen;  Neşet  Usta'nın deyimiyle "çalıp çığıran", halkın bağrından çıkan, halka mâl olmuş sanatçılarımızın sayısı bir elin parmağı kadar azaldı.

Neşet Ertaş'ın türkülerinin hemen hemen hepsinde "Gönül" sözü geçer. Neşet Ertaş'ın lügatinde gönül kelimesinin yeri oldukça özel bir durumdaydı. Ertaş, adeta Hacı Bektaş-ı  Veli, Yunus Emre gibi kendisini gönüller yapmaya adamış birisiydi. Neşet Baba'nın türkülerinde ağzı fındık kahve fincanı, tatlı dilli güler yüzlü, kaşı keman, kirpiği yay, burnu fındık, ceylan gözlü gibi sözler içimizi ısıttı.

On beş yaşlarındayken türkü sözleri yazdığını şu dizelerden tahmin ediyorum.
Kar mı yapmış yüce dağlar başına
Merhamet eylemez gözlerimin yaşına
Daha değmemiştim on beş yaşına
Vurdu felek kırdı kollarımı dalından
Nerelere gidem arz edeyim halimden

***

Ceketinin önünü açmak için seyirciden izin isteyen dinleyicilere "ayaklarınızın türabı, gönüllerinizin hızmatçısıyım efendim" diyerek seslenen mütevazi samimi bir ustaydı. Konser uzayınca "Evde hanım bekler, onun sıcağına da ihtiyacım var, müsaade buyursanız" diyebilecek kadar hoşgörülü bir ustaydı.

Ah yalan dünya'da yalandan yüzüme gülen dünya'da derken, dünyanın fani olduğunu şad olup da yüzünün gülmediğini dile getirirdi. Bizler garibiz, soy adımız yokken bize garip derlerdi. Gönül'de gariptir derdi. Yoksulluğun, Çileli bir yolcusuydu. Garip gönüllü Neşet Ertaş, "Neden garip garip ötersin Bülbül" diyerek garipliğe dair türküler söylerdi.

Babasının peşinden köy köy dolaşarak tüm Anadolu'ya kendini kabul ettiren. "Devlet Sanatçılığı Ünvanı" teklifini red ederek "Ben zaten halkın sanatçısıyım" diyen,  Türküleriyle hepimizin gönlünde, dilinde bir nağmesi olan, Can dostu, fakirin fukaranın babası, canların dostuydu. 
Kalpten kalbe giden bir yol vardır görülmez, Gönülden gönüle gider yol gizli gizli...

Neşet Ertaş’ın son arzusu 'Babamın ayak ucuna defnedin' Bağbaşı Mezarlığı'ndaki Muharrem Ertaş'ın ayak ucuna mezarı yapılarak son arzusu yerine getirildi. Yolu Kırşehir’den geçenler Neşet Ertaş’ın mezarına uğramadan, duasını yapmadan geçmiyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Neşet Ertaş'ın ''bir gönül eri, 'Gönül Dağı' olmayı başarmış bir sanatçı olduğunu belirterek, ''Neşet Ertaş'ın adının milyonlarca seveni tarafından yaşatılacağına, sanat üslubunun gelecek nesilleri etkilemeye devam edeceğine yürekten inanıyorum'' demiştir.

Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Yaşar Bahçeci ‘nin gayretleriyle Kırşehir’de adını yaşatıp, yıllarca hizmet edecek Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezini Kırşehir’e kazandırmıştır.

Neşet Ertaş’ı anlatmaya kelimeler yetmez…

Neşet Ertaş’ın en çok sevdiğim türkü sözü ile kelimelerime son vermek istiyorum.

Garibim engin ol, uyma cahile
şeytanın kazancı nafile hile
Sana at takarlar üzülme bile

Zengin isen ya bey derler ya paşa
Fukara isen ya abdal derler,ya cingan haşa
Bozkır’ın, bağrı yanık, tezenesi sustu!

Bozlaklar, tezeneler, Türküler öksüz kaldı!

Ruhu şad, durağı cennet olsun!

Onu hep arayacağız. İyi ki Türküleri var... Dünya var oldukça hiç unutulmayacak…
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.