banner245

Görmek; YA DA!

Onlar daha önce görmediler. Zira efendilerin makam araçları var. Makam araçları olan efendilerin özel şoförleri da var. Görmezler. Görseler dahi düzeltmezler. Düzeltseler bütün bunlar olur mu? 

Görmek; YA DA!

Görmek; YA DA!


Onlar daha önce görmediler. Zira efendilerin makam araçları var. Makam araçları olan efendilerin özel şoförleri da var. Görmezler. Görseler dahi düzeltmezler. Düzeltseler bütün bunlar olur mu? 
Geçtiğimiz haftalarda “Yol Boyu İlkellik” başlığı altında şehirlerarası yollardaki levha rezaletini yazmıştım. Şimdi fotoğraflarını da yayınlıyorum.
İlk sorum şu:
Bu levhalar hangi trafik tüzüğünde. Hangi karayolları yönetmeliğinde var? 
Bu ilkellik halen yol boyunca duruyorsa. Şuana kadar kimse müdahale etmemiş ise. İlkellik bu yola bunları dikenlerde değil. Bu rezalete göz yumanlarda olmaz mı? 
İkinci sorum şu:
Trafik işaretleri ve tesisleri, trafik güvenliği için büyük anlam ifade ederler. Öyle tesis edilmelidirler ve bakımları öyle yapılmalıdır ki gece-gündüz hareket halindeki bir araçtan rahatça tanınıp anlaşılabilmelidir. Kısaca resimdeki levhanın trafikteki anlamı nedir? Sorusunun yanında; İllaki bu yollarda dört aymazın yüzünden ölümlü bir kaza mı yaşanmalı. Böyle bir kaza vuku bulursa! Bu işin müsebbibi sizce kim olur? Önlem almayanlar mı? Üç kuruşa fındık fıstık satanlar mı? Denetim görevini yapmayıp, görevini savsaklayan mı? 
Herkes kulağının üzerine yatmış. Beylerin keyfi yerinde maşallah. Kimseden ses soluk çıkmıyor. Bunun içindir ki; bu ülke yönetilmiyor. İdare olunuyor. Çağdaşlık lafla olmaz. Ülkeyi sevmek kuru lakırdıyla olmaz. Kurallara uymakla olur. Hizmetle olur.
“Beyler millete efendilik yoktur. Hizmet vardır. Millete hizmet eden O’nun efendisi olur”. Mustafa Kemal Atatürk…
Ben çağdaş güvenli seyahat etmek istiyorum. Virajların üzerine,  emniyet şeridi sıfır noktasına levhalar dikenler, o yol için vergi verenler ve kullananlar için inşa edilmiş olan oto parkları pazara çeviren, giriş çıkış emniyetini riske edenlere göz yummak rezilliğe, rezalete kimler izin vermiştir?
Karayolu yönetmeliği karayolu trafik güvenliğinin sağlanması yönünden, yolun yapısında yapılacak her türlü çalışmalarda alınacak tedbirler ile karayolu dışında, kenarında veya üzerine takılacak olan diğer (Reklam-İlan) levhalar, ışıklar ve işaretleme yapma yetkisi bu ülkede sadece Karayolu Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Siz hangi yönetmelikle, yasayla göz yumuyorsunuz bu rezalete!
Size son sorum şu: 
Sahi kimler daha ilkel. O adamların yolda olabilecek kaza hiçte umurlarında değil. Ya sizlerin görevi nedir? Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk diyor ki:
‘Devlet İdaresi için insanlar daima yüksek, temiz ve mukaddes hedeflere yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki insan olanın vicdanını, dimağını ve bütün insanî kavramını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka açık olur.
Çünkü alnı açık, dimağı açık, kalbi ve vicdanı açık insanlar tarafından idare olunabilen toplumlar ancak bu manada hareketlerin izleyicisi olabilirler. Fikirlerini, duygularını ve teşebbüslerini gizli tutanlar, gizli vasıtalar uygulamaya girişenler mutlaka utanma ve sıkılmayı gerektiren, akıl ve mantığın haricinde hareket edenler olabilirler. Bu gibi işlere girişenlerin sonu er geç acıdır’. 1926 (Atatürk’ün S.D. III, S. 80-815)
Fotoğraftaki levhalardan sadece Akpınar ilçesine, oradan Kırşehir’e kadar mesafe içinde onlarcası yola sıfır, dönemeçlere kadar, trafik levhalarının önüne dikilmişler. Bunlara Reklam levhası deseniz değil. Onunda bir kuralı var. Mola yerleri için Pazar yeri derseniz adama kısaca! ...  Derler.
Karayolları yönetmeliği “Reklam Levha”ları karayoluna 10 metreden daha yakın olamaz. Trafiği tehlikeye sokacak şekilde bulundurulamaz der. Trafik tehlike ve ihbar işaretlerini kapatamaz der. Mola yerleri farklı bir amaç için kullanılamaz derken acaba sizce o yönetmelik neyi kastediyor? Siz o yönetmeliği “idare edilir. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir”. Olarak mı, anlıyorsunuz! Böylemi yazıyor sizce. Olası kazanın baş sorumlusu sizler olursunuz. Ben bu lafımın altını kalın, kalın çiziyorum. Ben söyleyeceğim sözü söyledim. Gerisi ya Allah’a kaldı. Ya da zatıâlilerine.
Sayın Vali. Sayın Emniyet Müdürü. Sayın karayolları şefi...
Rezaleti gözlerinizin önüne getirdim. Gidip görmenize gerek kalmadı? Öyleyse gereğini yapın. Bu çağdaş ulaşım ağını yol güvenliği için düzeltin. 
Lütfen!!!

MUSTAFA BAĞ
 

Etiketler; #Görmek; YA DA!
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.