banner245

Hiçbir şey yapmıyorsanız! Katliam yapmayın

Hiçbir mantıksal açıklaması olmayan… Toplumun kurallara uyum sağlaması yerine, toplumun aymazlaşmasına zemin hazırlanması kadar aykırı bir tutum olamaz.

Hiçbir şey yapmıyorsanız! Katliam yapmayın

Hiçbir şey yapmıyorsanız! Katliam yapmayın


Hiçbir mantıksal açıklaması olmayan… Toplumun kurallara uyum sağlaması yerine, toplumun aymazlaşmasına zemin hazırlanması kadar aykırı bir tutum olamaz. Kırşehir Boztepe ilçesi arasına yapılacak olan yol çalışmasında yüzlerce karaçam ağacı katledildi. Yeşile düşmanlık pes dedirtecek hale geldi. Yol hiçbir ağaca zarar vermeden yapılacak güzergâhlardan yapılması olanakları varken ağaçlar katlediliyor.

Ağaç fakiri olan bu kentte bir avuç kalmış çam ağaçlarının yol bahanesiyle kesilmesi vicdanı olanları yaralarken diğerlerin derdi sadece cüzdan olduğu açıkça ortada. Bu katliamda Niçin ve nedenlerin cevabı yok.

Kocabey Kavaklığı ve uzantısının milli parka dönüşmesi için 10 yıl mücadele verdik. Duyarsız siyaset bu alanın yağmalanmasına zemin hazırlarken yılan hikâyesine dönmesine de neden oldu. Bölgede ağaç talanı hız kesmiyor. Bir arpa boyu yol alınmadı. Bu yapılandırma bu şehrin Doğa projelerden en önemlisiydi. Ne oldu? 
Havaalanı yolu güzergâhı Aksaray sınırları içinde alındı. Bizler bu yolun yapılması için ilk projeyi 2007 yılında Kırşehir valiliğine sunduk. Hayata geçirilmesi aylarca çalıştık. Yazılara, kongrelere taşıdık. Şimdi bu yol Aksaray ili sınırları içine alındı. 

Kırşehir ilinin acillerinden olan Kırşehir Savcılı yolu uzantısı “Turizm Alanı” olmasına rağmen nedense bu yola yönelik en ufak bir çalışma yok. Bir şehrin acil eylem planları yoksa. Yeşil alanlar üzerinden baskılar yaratılarak üretilen çalışmalara bizler “Kamu yararı” sıfatını doğru bulmuyoruz.
İster istemez insanın aklına bu soru geliyor. “Bu alanlarda rant yok mu”? 

Kervansaray Dağları ağaçlandırma sahasında yol yapımı çalışmaları içinde yapılan ağaç kıyımı.

Bu şehri bu denli sahipsiz bırakan nedenleri birileri mutlaka açıklamalı. Siyasi partilerin il başkanları o yolu ve ağaçları görün. Sizin işiniz seçimleri, bekleyip aday olma fırsatlarını yakalamaktan önce kentin halini görmeniz proje üretmeniz gerekmez mi?

Ülkenin birçok yerinde ağaç katliamı sürüyor. Trakya’da, Marmara’da, Akdeniz’de, Karadeniz’de Doğu Karadeniz’de. Bir avuç ağacı olan bu şehre Kırşehir’e sıra geldi. Bu işin adı yol yapımı değildir. Açıkça talandır. İnsanların temiz bir çevrede yaşama hakkının gaspıdır. Elinden alınmasıdır.

Boztepe İlçesine bu yapılandırma ne kadar elzemdir? Ne kadar rantabıldır? Bölgede maden mi buldunuz? Seyfe Gölünü kuruttunuz. Kırşehir’in Havaalanına gidecek yolu yok iken bu aymazlığın anlaşılır olması mümkün değildir. Boztepe ilçesine dört yönden ulaşmak mümkün. Kış ve yaz ayları nüfusuna bir bakın. Trafik kurallarına uyan her sürücü için çok mükemmel bir yol iken bu yolu üç şeride çıkartmak aymaz sürücüleri hata yapmaları kural ihlalleri yönünde tetiklemeyecek mi? Dünya’nın hiçbir ülkesinde böyle aptalca projeler uygulanmaz.

Ben yaptım oldubitti mantığı öncelikle topluma saygısızlıktır. Bu işte kamu yararı sahteliğine sığınanlar… İnanmayanlar bölgeye gidip katledilen alanı görsünler. Hiçbir ağaç kesilmeden o yolun yapılması ve iyileştirilmesi mümkün iken neden böyle bir katliam yapılmaktadır. Bu katliamla yapılacak yolun eski yoldan çokta farklı bir yanı olmadı her şey açıkça ortada iken ne amaçlanıyor? Bu işte kamu yararı yok. Siyasi çıkarlar var. 

Kırşehir valisi acil açıklama yapmalı bölgeden kaç ağaç ve fidan kesildi. Biz bölgeyi fotoğrafladık. Hiç kimse bir takım yalanlarla bizleri oyalamasına asla izin vermeyeceğiz. Konuyu diğer ulusal ve uluslararası Çevre örgütlerine ve ulusal basına taşıyacağız.

Bölgede mevcut karaçamlar “Diprion pini” Çam yaprak arısı istilasına uğradı ve kuruma noktasına geldi. Hiç kimsenin umurunda değil. Nasıl bir anlayış! Anlamak mümkün değil. Kesilen çam ağaçlarının en yaşlısı 25 ile 30 yaş aralığındadır. Dolayısıyla bu yapılan doğa cinayetidir ve açıklamak mümkün değildir. Ülkemizin en kurak bölgesi İç Anadolu Bölgesi'dir. Yeşili çoğaltmak, ağaçlandırmayı geliştirmek, özendirmek yerine ağaçlar yok ediliyor. Bu işin kabul edilebilir hiç bir açıklaması olamaz. Bunun mantığı yok. Yol yapımı ile bölgede sadece çam fidanlarını değil, bölgede yaşayan binlerce canlıyla birlikte su kaynaklarını besleyen ağaçları, küresel ısınma ile mücadeleyi, oksijen depolarını da yok ettiğinin ne zaman farkında olacaksınız?

Devlet rant amaçlı plan ve proje yapmaz. Dünya’nın kuraklıkla mücadele eden birçok ülkesinde ormanlık alanlar oluşturmak amacıyla milyonlarca dolar, bir o kadar da iş gücü harcanırken; bizler yol yapmak adıyla (alternatif yollar varken)  30 yaşına gelmiş genç ormanları yok ediyoruz. Para ve emek hiçe sayıldığı gibi açıkça yeşil kıyımı yapılıyor.
Kırşehir’de Kurulu oda başkanlarına bir çağrım var. Bu şehri yapısal özellikleriyle korumak ve geliştirmek gibi misyonlar üstlendiniz. Bu koruma bilincini yaygınlaştırmak çevrecilerin işinin ötesine geçmiş ise kafanızı kumdan çıkartıp bakın. Sizlerden destek istiyoruz. Lütfen bizi yalnız bırakmayınız.
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Mustafa BAĞ
AS-ÇED Başkanı 
(Aquae Saravenas Kırşehir Çevre, Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği)

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.