İçinde ne kadar Allah korkusu var?

Sorusunun cevabı sadece tek kelimedir… “AHLAK”… Ahi Evran-ı Velinin adını taşıyan üniversite. Ahlak bilimin öncüsü olan Ahi Evran-ı Velinin; “Ey oğul; haram lokma, helal kursağa düşmez.” sözlerinden ne anlıyorsunuz?

İçinde ne kadar Allah korkusu var?
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
19 Mart 2015 Perşembe 11:47

İçinde ne kadar Allah korkusu var?
Ayıp ne demek bilir misin?


Sorusunun cevabı sadece tek kelimedir… “AHLAK”… Ahi Evran-ı Velinin adını taşıyan üniversite. Ahlak bilimin öncüsü olan Ahi Evran-ı Velinin; “Ey oğul; haram lokma, helal kursağa düşmez.” sözlerinden ne anlıyorsunuz? 
Yazacaklarım insanı çileden çıkartan. “Günah” kelimesinin çok ucuzlatıldığı, nasıl ayaklar altına alınıp çiğnendiğinin bir göstergesi. İnsanda biraz izan olur. Allah korkusu olur. O kadar olumsuzluklara rağmen. O kadar şaibelere rağmen. Şişirme kadrolara kadar ahlak ölçeğinin dışına taşarak sanki hiç bir şey olmamış gibi yeniden bu üniversiteyi yönetmek için aday olurlar. İnsanlar nasıl bir arın içindedirler ki? 
AEÜ’nin varlığını Kırşehir merkezde bulunan fakültelerden ibaret olduğunu zannedenler. AEÜ’ne bağlı ilçelerde kurulu bulunan MYO’ları var. Gözden ve gönülden ırak. İlkokuldan bozma, Kamu binasına tıkıştırılmış adı okul olan MY Okulları. Promosyonlarla altına binit alan. Konforunu iyileştiren. Oturduğu kiralık üç katlı lojmana mefruşatı için bina ederi kadar devletin parasını hiç acımadan harcayan anlayış. Başını kaç kez bu yüksek okullara çevirdi dersiniz? Tüm bu yetersizliklerin giderilmesi için ‘ne yaptın?’ Sorusu çok cılız kalır. Hiçbir şey yapmadığını herkesçe malum. Merkez yerleşkesine de hiçbir şey katmadın. İnşası süren binalar geçmişin projesi. Onlarda tamamlanamadı. Adama sorarlar sen konu mankeni misin?
Kamusal alımlar ve hizmetler kamuyu ilgilendir. Beni kişiler değil. Kişilerin kamuya yapmaları gereken hizmet ve katkıları ilgilendirir ki; kamunun parasını harcamak, gayrimenkulünü kullanmak mal bulmuşluk değildir. Toplumun refah payıdır. Elle tutulabilir veya tutulamayan mevcut varlıkları gerektiğince, gerektiği gibi kullanmak, üretmek sorumluluktur. Yöneticiler bu sorumluluğu taşımak mecburiyetindedir.
Yerel gazetelere boy, boy reklam açıklamaları yapan, şişirme açıklamalar. Asparagas söylevler. Ulusal basına anlaşmalı mülakat veren AEÜ Rektörü. İlçelerdeki MYO’lları hangi üniversiteye bağlı? Fiziki yetersizlikler içinde olan o yerleşkeler seni hiç mi rahatsız etmiyor Seni rahatsız etmiyorsa bu şehrin milletvekillerini de mi rahatsız etmiyor? Ankara yolu üzerinde bulunan Kırıkkale Üniversitesine bağlı Keskin MYO yerleşke alanı.
Rektör sen önünde fırıldak lambaları yanıp sönen Audi ile bu yolu kaç kez arşınladın bilinmez ama Milletvekilleri her hafta bu yolu kullanıyorlar. Kafanızı kaldırıp gördünüz mü? Aklınıza yer edip Kırşehir ilçelerinde bulunan MYO içler acısı durumunu hiç kıyasladınız mı? Çok uzakta değil. 40 Km ötemizde bulunan Ortaköy MYO yerleşkesine gidip bir bakın. İnsan biraz utanır. Gazetelere yaptığınız açıklamalar kimleri etkilemeye yönelik. Bu açıklamalar için kaç liralık fatura girdiniz var bilemem ama yanlışlar gün gibi ortada…

Kamuoyu sizin para karşılığı bu açıklamaları yaptırdığınızı, bu şehre de, üniversiteye de hiç bir şey katmadığınızı biliyor. Biraz cesaretiniz varsa halka inin ve konuşun. Cevabını suratınızın orta yerine koysunlar. Bu şehirde sizin lafınızın altında kalacak Bahamettin yok. Bu şehrin insanı seni çözmüş.
Rektör. Rektörlük yaptığın üniversiteye bağlı Boztepe ilçesinde bulunan Kaymakamlık binasının zemin katına sıkıştırılmış MYO’luna kaç kez gitti bilinmez ama burada çok farklı, hat da enteresan şeyler oluyor. Bu okulun kaç öğrencisi var? Burada öğrencilere çıkan yemek nereden geliyor? 
Bu ilçeye neden bir okul binası yapamadın? Bu birimin kaymakamlık binası içine itiş tıkış yerleştirdin? Senin; “rektörlüğü aldığımda böyleydi” demek gibi bir lüksün yok. Sen kendi konforunu öncelikli yapmak yerine bu birimlerin konforunu düşünmek, iyileştirmek gibi bir görevin var. Bu milleti sakın ha aptal yerine koyma. Bu millet senin ne olduğunu, neyin peşinde olduğunu çok iyi öğrendi ve biliyor. Devletin kaymakamlık binasını kullanacaksın! Kırşehir merkezde bulunan Kadın Doğum ve Devlet hastanesi eski binaların alamayacaksın. Ya sen uyuyorsun. Ya da bizleri de uyuyor zannediyorsun.
Hani fiziki yetersizlikten bahsediyorsunuz ya! Bu ilçede niçin fiziki yetersizlik böyle. Hiç mi vicdanın sızlamıyor. Gelen ödenekleri, promosyon girdilerini, Araştırma ve proje paralarını sen nereye, nerelere harcadın. Senin temsil ağırlama girdin ne kadar? Süren içinde kaç kişiyi Tedavi merkezinde ağırladın.  Sorularının cevabı nerede? İnsanda biraz olsun vicdan. Biraz olsun Allah korkusu olur. Sende ne kadar var olduğu meydanda. 
Buradaki okul bağırıyor. Beni resmi bina çatısından kurtar diyor. Bu sesi duymadığın kesin. Sana arsa mı vermediler. Yer mi göstermediler. Yoksa seni karakaşın, kara gözün onlara uygun değil mi? Kırşehirliyi onlarca yalanlarla oyaladın ve bu kente bir çivi çakmadın. Seni bu kentin insanı bağrına basmak istemiyor. Bunca olumsuzluklar bir arada ve sen hala pişkin, pişkin o koltuğu işgal ediyorsun. Sen önce kafanı ellerinin arasına al ve iyice bir düşün! Senin yönetimindeki üniversite bu şehre ne katmıştır. Senin bu şehre sağladığın katma değer nicedir? Otur ve iyice bir muhasebesini yap.
Tıp Fakültesi olmayan bir üniversite araştırma hastanesi döner sermayesinden çok tatlı hiçte küçümsenmeyecek pay aldın. Ben bir kentli olarak sana hakkımı helal etmiyorum. Bu Dünya’da olmasa bile öbür dünyada senden davacı olacağım. İçinde biraz inanç duygusu kalmışsa çık ortaya konuş. Sor cevabını al. Bu iş sözleşmeli abonelik ve faturalı gazeteci kollamasının manşet haberleri değil. Elbette ki seni bu halk seçmeyecek. Ayarladığın kadrolu yaptığın, ulufeler dağıttığın piyonlar oy verecektir. Onlarında içlerinde Allah korkusu ağır basarsa onlarda sana oy vermeyecekler.
Seninle ilgili bir final yazısı göndereceğim ki şaşacaksın. Süren uzasın. Ya da bitsin. Seni bu köşede özetleyeceğim.


Milletvekillerinde sınav bekliyor. Ya kuzgun leşe. Ya devlet başa.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.