İlkellik yol boyu...

Trafik işaret levhaları, yolu kullananlara yol ve çevresinin genel karakteristikleri hakkında gerekli görülen uyarı ve önerilerin yazı ve semboller halinde mesajlarla aktarılmasını sağlarlar.

İlkellik yol boyu...

İlkellik yol boyu...

Trafik işaret levhaları, yolu kullananlara yol ve çevresinin genel karakteristikleri hakkında gerekli görülen uyarı ve önerilerin yazı ve semboller halinde mesajlarla aktarılmasını sağlarlar. Nizami bir şekilde kullanıldıkları takdirde, trafik işaret levhaları karayolu güvenliğine büyük ölçüde katkıda bulunurlar. Karayolları trafik emniyetini sağlayan ana unsurlarından olan trafik işaret levhaları emniyetli sürüş için değilse ne içindir?

Karayolu trafik güvenliğinin sağlanması yönünden, yolun yapısında yapılacak her türlü çalışmalarda alınacak tedbirler ile karayolu dışında, kenarında veya üzerine takılacak olan diğer (Reklam-İlan) levhalar, ışıklar ve işaretleme yapma yetkisi bu ülkede sadece Karayolu Genel Müdürlüğüne verilmiştir. 
Trafik işaretleri ve tesisleri, trafik güvenliği için büyük anlam ifade ederler. Öyle tesis edilmelidirler ve bakımları öyle yapılmalıdır ki gece-gündüz hareket halindeki bir araçtan rahatça tanınıp anlaşılabilmelidir.
Trafik işaretleri, Avrupa Ekonomik Konseyine üye ülkelerin 8 Kasım 1968 yılında Viyana’da imzalamış oldukları Karayolu Işıklı İşareti ve İşaret Levhaları Anlaşması ile söz konusu olduğu Karayolları yönetmeliğinde yazmakta. Trafik işaretleri ve tesisleri, trafik güvenliği için büyük anlam ifade ederler. Öyle tesis edilmelidirler ve bakımları öyle yapılmalıdır ki gece-gündüz hareket halindeki bir araçtan rahatça tanınıp anlaşılabilmelidir. Hataları düzeltmek, uyarmak bir denetim gereği olup bu şehrin ana yol güzergâhlarında yapılmıyor.
Her canı isteyen yol kenarlarına (79*90) levha dikip fındık fıstık satamaz. Park alanlarını kapatamaz. Hele ki bu levhalar sürücü emniyetini tehlikeye sokacak, araçların park etmesini engelleyecek boyuta gelmiş ise. Ben bir sürücü olarak devlete vergi veriyorum. Amacım güvenli ve huzur içinde yaşamak. En basit tanımla benim vergilerimle yapılan ulaşım ağı birileri tarafından işgal ediliyor, işaret levhalarının önüne kafasına göre levha dikerek kapatan, dikkat dağıtan benim sürüş emniyetimi tehlikeye sokan bu kişilere göz yumuluyor görmezden geliniyorsa bunun adı ilkelliktir.
Devlete tek kuruş vergi dahi ödemeyen, bölgeye ait olmayan ürünleri bölgeye aitmiş gibi (Müstahsil) satıyorsa bunun adı aymazlıktır. Görmezden gelmek ilkelliktir. Bunun başka tanım ve tarifi olamaz. Geçmişte hedef tahtası olarak kullanan bir kısım cahil devleti milyonlarca zarara uğratarak verdiği zararı hesaplamaz. Levhaları yerinden söküp götüren evinin bahçesine diken, levha sacından tava yapan ilkeller vardı. Çok şükür onlar azaldı. Onların yerini yol uyanıkları aldı. 
Kayseri- Kırşehir-Ankara, Ankara-Kırşehir-Kayseri arasında yolculuk yapan araç sürücüleri bu ilkelliği mutlaka görmüşlerdir. Daha ilerisi değil Akpınar ilçesine kadar denetleyin ve görün. Mucur İlçesini biraz geçin ve görün. Araç park yerleri işgal altında. Bu nasıl bir rezilliktir ve bu rezilliğe nasıl izin verilir. Hijyenden, açıkta gıda satılmasından vazgeçtim. Adam müstahsilim diyor vergi vermiyor. Hiç kimse Anadolu’da “Fındık, Fıstık” nerde yetişiyor diye sormuyor. Adam çuvalları yol kenarına yığmış. Trafik levhalarının önüne yol boyunca diktiği levhalarla görüşü kapatmış, trafiği tehlikeye sokmuş ne hikmetse bu rezaleti Karayollarından bir Allah kulu görmüyor. Park alanları Pazar yerine dönüşmüş Karayollarının kullanım amacı değişmiş kimseden ses yok. 
Ya birde önünüzde seyreden araç alışveriş için birden duruyorsa! O alan üzerindeki yolun sağ şeridi kapanıyorsa. Bu yolu kullanan Bakanlar, Vali bey,  Vekiller, Karayolları Genel Müdürü, Bölge Müdürü, Şube Müdürü ve Şefi niçin bu ilkelliği nasıl görmezden gelir. 
Kazalar olur can ve mal kayıpları olur hiç kimse nedenleri sorgulamaz. Adam bölgesel ürün diye yol kenarına yığdığı çuvallar, virajlar üzerine ve yola sıfır mesafede diktiği levhalarla “Kan üzümü, Fındık, Fıstık” satıyor. Onun gailesi bir kilo fındık fıstık satmak. Sürücü emniyeti onun için önemli değil. Diğerleri de zaten görmüyor. Ya da görmezden geliyor. Kimin umurunda. 
1977 yılından bugüne değin. Hem yurt içinde, hem de yurt dışında halen otomobil kullanan kişiyim. Böyle bir ilkellik son üç yıldır karayolları üzerinde yaygın bir şekilde var. Bu ülkede ilkellik zaten prim yapıyor. Birileri çıksa da vatanı sevdiğini söylese.
Vatanı sevmek O’na hizmetle olur diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün çok daha anlamlı bir sözü daha vardır. Cumhuriyet nedir sorusuna verdiği cevap “Adam Olmaktır adam”.
Hani eğitim diyoruz ya!!!! Eğitiminde beş para etmediği bir ülke. Kültür diyoruz. Bana çok garip geliyor. Hani hep diyorlar ya “Liyakat” diye ya!!! Acaba bu sözcük neye yarar. Ya da fazlasıyla kafaları karıştırır mı? Liyakatin neye yaradığını anlamak için kişilerin görev yerlerine, görev alanlarına bir bakın. Bu devlet ne kadar adam besliyor liyakat artığı anlayış içinde şaşarsınız.  

Kavşaklara park eden kamyonetler minibüsler. Kavşaklarda yolcu indirip bindiren servis otobüsleri (Fabrika-Cezaevi-Üniversite) Öğrenci ve Memur servisleri. Halı yıkayanların araçları. Ekmek dağıtıcıların kamyonetleri. Çift park yapanlar. Yol üstüne araçtan arca sohbet edenler. Kent içinde sürat manyağı şahinciler. AVM’lere malzeme getiren koca, koca TIR’lar. Mavi renkli dolmuşları söylemeye dilim varmıyor. 

Yaşanabilir bir kent yaratmak sadece Valinin, Belediye Başkanının, Kolluk güçlerinin görevi değil. Yurttaşlık görevi. Kendinize yapılmasını istemediğinizi bir başkasına yapılmamasıdır. Kuralların yaşamı kolaylaştırmak için konulduğunu ah bir bilebilsek.  Eğitimi sevmedik. İlkelliği benimsedik. Adam sendecilik aldı başını gidiyor.

MUSTAFA BAĞ
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.