İşte bu imza Kırşehir için çok önemli

Dünya Bankası Finansmanı ile yapılacak olan Kırşehir su temini sisteminin rehabilitasyonu ve Scada kurulumu yapım işi kapsamında İncekaya İnşaat ile Kırşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı.

İşte bu imza Kırşehir için çok önemli

Dünya Bankası Finansmanı ile yapılacak olan Kırşehir su temini sisteminin rehabilitasyonu ve Scada kurulumu yapım işi kapsamında İncekaya İnşaat ile Kırşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı.

Sözleşme imzalanmadan önce Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci bugünün Kırşehir için özel bir gün olduğunu belirterek şu sözleri kaydetti:

”Yaklaşık 3 yıldır takip ettiğimiz, 2010 yılında ilk girişimini yaptığımız Kırşehir’imizin içme suyu rehabilitasyonu ve Scada sisteminin kurulması işini bugün resmileştiriyoruz. Kırşehirli hemşehrilerimizin göreve geldiğimizden bu yana içme suyuyla ilgili, içme suyunun kalitesiyle ilgili şikâyetleri oluyordu. Teknik olarak da zaten çok problemli şehir içi şebekesine sahiptik. Şehir içi şebekemizin çok acil revizyonu gerekiyordu. Bu kapsamda Dünya Bankası ve İller Bankası ile birlikte bir proje için 2010 yılında yola çıktık. Proje neticesinde müşavir firma olarak belirlenen Su Yapı ile birlikte ihale gerçekleştirildi.

Dünya Bankasının ihaleyi onaylamasıyla birlikte de inşallah bahar ayıyla birlikte şantiyemiz kurulup işimiz başlayacak. Bu iş kapsamında şehir içindeki toplam 157 kilometre o sorunlu, arıza yapan sürekli ve asbest olan boruları değiştirme imkânı bulacağız. Bu çalışma neticesinde içme suyu kalitemiz son derece yükselecek. Kırşehir’imizde günlük ortalama 6 arıza oluyor. Bu arızalardan dolayı su kesintileri oluyor bu da hem maddi hem de manevi tahribata neden oluyor. Bu proje sayesinde büyük ölçüde Kırşehir bu sorunlarından kurtulmuş olacak. 3 tane yeni su deposu şehrin ihtiyacına göre inşa edilecek. İş kapsamında bir terfi istasyonu ve 3,5 kilometre terfi hattı ilave olarak yapılacak. 9 adet olan mevcut su depolarımızı modernize edip rehabilite edeceğiz. Hem orada teknik açıdan eksikliklerimizi tamamlayacağız hem de sıhhaten ve fennen ordaki bütün eksiklikler tamamlanarak inşallah Kırşehirimiz bu proje bittiğinde şehir içi su dağıtımında çok önemli bir projeye sahip olacak.

Bununla birlikte bütün şebekenin tek bir noktadan bilgisayar ortamında kontrol ettiğimiz kayıt ve kaçakları bile oradan denetleyebildiğimiz bir sistem olan Scada sitemine de geçeceğiz. Bu şebeke güvenlik açısından, performans, verim ve tasarruf açısından çok önemli. Projemiz 2 yıl sürecek olup firma, müşavir firma, İller Bankası ve Dünya Bankası ile birlikte en hızlı, en güzel şekilde şehri de rahatsız etmeden teknik şartnamelerimize, güvenlik tedbirlerine, temizlik unsurlarına dikkat ederek projemizi hayata geçirmiş olacağız. İkinci kısım olan Ana isale hattının yenilenmesi projesi de Devlet Su İşleri bünyesinde devam ediyor. 2014 yılında da onun ihalesini gerçekleştirmiş olacağız. Ana isale hattıyla birlikte Özbağ’daki kuyulardan gelen hattımız yenilenerek problemler ortadan kalkacak. Aynı zamanda yeni 5 tane kuyu ile birlikte su kaynaklarımızı da yenilemiş olacağız. Özbağ bölgesinde bulunan on yedi tane su kuyumuzu da kapatacağız. Bu aslında Kırşehir için çok önemli, tarihi bir proje.     Çünkü Kılıçözü vadimiz Kırşehir’in hayat damarı olan yeşil alanını oluşturan vadidir. Özbağ’dan başlayıp Kızılırmak’a kadar devam eden bu vadi; Kırşehir’in hem bağları hem bahçeleri, yeşil alanları, meyve deposu, oksijen deposu ..

Ama maalesef su kuyularından dolayı yıllardır yer altı su seviyelerinde önemli düşüşler, şehrimizin farklı yerlerinde bulunan dipsiz göller, çeşmelerin kurumasına neden olmuş. İnşallah bu kuyuları da kapattığımızda su seviyeleri yükselecektir. Bu bölgede de önemli bir canlanmaya sebep olacaktır. Tekrardan hepimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Müşavirimizin ve Teknik ekibimizin denetiminde en güzel şekilde, bütün teknik şartnamelere uygun bir şekilde çevreyi de rahatsız etmeden inşallah projemizi hayata geçiririz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih İLHAN - 5 yıl önce
bu imza kirşehir için en az ikizarasi projesi kadar önemli.son günlerde ilim adina duyduğum en güzel haber bu oldu.
Avatar
öncelik belirlemeli - 5 yıl önce @Fatih İLHAN
ikizarası parkını övene kadar yaklaşık 30 trilyon tutan su hattı ihalesini önce yapsaydı. biz yemek yemeden tatlı peşindeyiz. karnımızı doyurmadan keyfteyiz ahh ahhh. insanlarımız ahh