İtfaiyecilik Bölümü Kırşehir’de ilgi gördü

Kırşehir’de Özel Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi bünyesinde kurulan Yangın Eğitimi ve İtfaiyecilik Bölümü, kısa sürede birçok veli ve öğrencinin ilgi odağı oldu.

İtfaiyecilik Bölümü Kırşehir’de ilgi gördü
27 Aralık 2014 Cumartesi 12:34

İtfaiyecilik Bölümü Kırşehir’de ilgi gördü

Kırşehir’de Özel Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi bünyesinde kurulan Yangın Eğitimi ve İtfaiyecilik Bölümü, kısa sürede birçok veli ve öğrencinin ilgi odağı oldu.

Yangın Eğitim ve İtfaiyecilik Bölümüne ilişkin bilgi veren Cacabey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Yıldırım, şu bilgilere yer verdi:

“ Yangın sel deprem gibi doğal afetler ile savaş gibi toplumsal olaylarda ortaya çıkabilecek can ve mal kaybını en aza indirmek için etki müdahale yapabilecek ara elemanları yetiştirir.

Programın Amacı: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programının amacı itfaiye teşkilatlarında veya eğitmen olarak veya başka sektörde bina güvenlik görevlisi olarak çalışacak elemanlar yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında matematik kimya davranış bilimleri temel strüktür ve yapı bilgisi araç ve malzeme bilgisi spor eğitim bilgisi sivil savunma bilgisi kurtarma bilgisi iş hukuku ve yangın bilgisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında okumak isteyenlerin uzun boylu bedence güçlü ve sağlıklı ağır sporlara ilgili ve hevesli dikkatli sabırlı cesaretli başkaları ile iyi ilişki kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programını bitirenlere İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri" ünvanı verilir. İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri itfaiye teşkilatında başkan veya müdürlerle itfaiye erleri arasındaki iletişimi ve eşgüdümü sağlar; erleri eğitir çeşitli kuruluşların güvenlik birimlerinde güvenliği sağlayıcı önlemleri alır.

Çalışma Alanları: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikerleri belediyelere bağlı itfaiye teşkilatlarında yangın söndürme ve güvenlik araçlarını üreten sanayi dallarında fabrika otel okul vb. kuruluşların güvenlik birimlerinde iş bulabilirler. Bu alanın yükseköğrenim düzeyinde eğitimi yeni başladığından mezunların iş bulma sorununun olmadığı söylenebilir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.