Jeotermal Turizm Çalıştayı 2015'de yapılacak...

14 ilçede halen kullanılan 58 tane jeotermal kuyu, 8 tane sıcak su kaynağı ve Büyükşehir Belediyesi’nin de 6 tane jeotermal sahaya sahip olduğu, neredeyse kent merkezinde bile sıcak su kaynakları bulunabileceği ifade edilen Ankara, bu jeotermal imkanları en güzel şekilde değerlendirmek amacıyla,2015'de “Jeotermal Turizm Çalıştayı "düzenleme kararı aldı.

Jeotermal Turizm Çalıştayı 2015'de yapılacak...
14 Kasım 2014 Cuma 15:03

Jeotermal Turizm Çalıştayı 2015'de yapılacak...

14 ilçede halen kullanılan 58 tane jeotermal kuyu, 8 tane sıcak su kaynağı ve Büyükşehir Belediyesi’nin de 6 tane jeotermal sahaya sahip olduğu, neredeyse kent merkezinde bile sıcak su kaynakları bulunabileceği ifade edilen Ankara, bu jeotermal imkanları en güzel şekilde değerlendirmek amacıyla,2015'de “Jeotermal Turizm Çalıştayı "düzenleme  kararı aldı.

Sektör temsilcileri,14 ilçe belediye başkanı, akademisyenler ve konu uzmanlarının katılımıyla, Büyükşehir Belediyesi önderliğinde, Jeotermal turizm çalıştayı ön hazırlık toplantısı düzenlenerek, sektörün sorunları ve hedefleri masaya yatırıldı.

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanlığını, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci yapıyor
İlk konuşan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Jeotermal Komisyonu Başkanı Muzaffer Yalçın, yeni yasa ile birlikte jeotermal suları bulunan ilçe belediyelerinin, Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dâhil olduğunu ve bu konuyla ilgili Belediye Meclisi’nde bir komisyon kurulduğunu anlattı.

Ankara Termal Turizm Yatırımcılar ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mehmet Ali Doğan, toplantının önemine değinirken, Kırşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı olan Yaşar Bahçeci de, jeotermal turizmin canlandırılması konusundaki en hızlı ve verimli çalışmayı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını belirterek, “Jeotermal Başkentimiz, ülkemiz açısından çok önemli. Bize düşen ne varsa, taşın altına elimizi koymaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu. 

Jeotermal kullanım yetkisi, Büyükşehir Belediyesine ait

Başkentin termal turizmde layık olduğu yeri alması ve rekabet gücünün artması için, düzenlen toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ankara Vali Yardımcısı Nihat Nalbant da, konuya ilişkin yapılması gereken her türlü desteğe hazır olduklarını açıklamasından sonra,söz alan ve toplantıya başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise,  6360 sayılı kanunun çıkması ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne dahil olan ilçe ve mahallelerde yapılacak iş ve işlemlerin yanı sıra, çevre ilçelerdeki jeotermal

kaynakların kullanma yetkisinin de kendilerine geçtiğini hatırlatarak, bu yıl itibariyle, bu konuda planlamalar yaptıklarını ve 2015 itibariyle de uygulamaya geçmek istediklerini ifade etti.

14 ilçede 58 tane kuyu,8 tane kaynak

Ankara’da Beypazarı, Çamlıdere, Ayaş, Çubuk, Etimesgut, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kazan, Kızılcahamam, Polatlı, Yenimahalle, Pursaklar ve Sincan'da toplam

14 jeotermal kaynağı bulunan ilçe belediyesi bulunduğunu, kentin merkezinde bile sıcak su kaynakları olabileceğini söyleyen Başkan Gökçek, “Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda 6 tane jeotermal sahası mevcut. Bu 14 ilçede kullanılan 58 tane kuyu, 8 tane de kaynak bulunuyor. Bunları en güzel şekilde değerlendirebilmek mümkün” dedi.

15 gün sonra yatırımcılar gelerek, inceleme yapacak

Başkenti termal turizm merkezi olarak, dünyaya kabul ettirebilmeleri durumunda, tesislerin de dolacağına inandığını. Özelikle yabancı yatırımcıları Ankara’ya çekmek için, gayret sarf edilmesi gerektiğine dikkat çeken ve termal otel sayısının artması halinde, rekabetin de artacağını belirten Gökçek, bu hususta son yurtdışı seyahatinde çeşitli görüşmelerde bulunduğunu ve 15 gün içerisinde yabancı konukların Ankara’ya gelerek, incelemelerde bulunacağını açıkladı.

Çevre ilçelerden, merkeze göç önlenecek


 “Ümit ederim bunların çoğu kabul eder ve lüks tesisler de kurulur, sorun çok güzel bir şekilde halledilmiş olur. Yapmış olduğumuz temasların son derece iyi neticeler verdiğini söylemek istiyorum” şeklinde devam eden ve Belediyeler Kanunu’nun hazırlandığı yıllarda, kendisinin de talebiyle oluşturulan, termal tesislere alt yapı desteğini Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz veya uzun vadeli olarak yapmasını öngören kanundan da kısaca bahseden Başkan Gökçek, şunları söyledi:

 “Büyükşehir Belediyesi olarak, jeotermal konusunda elimizi taşın altına koymak, her türlü desteği vermek istiyoruz. Destek sayesinde Ankara ekonomisinin ciddi sıçrama yapacağını ve istihdam sorununun ortadan kalkacağına inanıyoruz. Özellikle çevre ilçelerimizden, merkeze göçü önleyip, tersine göçün başlayacağına inanıyoruz."
Su, otelden sonra, seracılıkta kullanılsın
Büyükşehir’in sorumluluğundaki sahaların değerlendirilmesiyle, maksimum 45 bin yatak kapasiteli tesisler oluşturulabileceğini kaydeden Başkan Gökçek, “ Jeotermal suların özellikle seracılıkta kullanılması ve otelde kullanıldıktan sonra, boşa gitmemesi gerekiyor. Onun için de ciddi çalışmaların ve teşviklerin yapılması lazım” şeklinde sözlerini sürdürerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bu konudaki desteklerini hatırlattı;

49 jeotermal tesisin, sadece 37 tanesi işletiliyor

 “Şu anda toplam jeotermal tesis sayısı 49. Sadece 37 tanesi işletiliyor. 10 tanesi de yapım aşamasında. Bu rakamın çok daha fazla yukarılara çıkabileceğine inanıyorum…Özellikle kaplıcaların Osmanlı, Selçuklu, Bizans ve Roma dönemlerine ait  mimarı yapıları da, ayrı bir renk katıyor…İnşallah bu tarihi yönlerini de ön plana çıkarmamız gerekiyor.

Arkadaşlarımızın öneri ve teklifleri değerlendirilecek, ona göre çalıştay zemini hazırlanacak. Arkasından da somut adımlar atmaya başlayarak, bütün ilçelerde jeotermal turizm konusunda elimizden gelen gayreti el birliği ile sarf edeceğiz”

Belediye başkanları, tesis sorunlarını çalıştaya getirecek

Bu dönemi, jeotermal turizmin ciddi anlamda ilk adımlarını atmış bir belediye başkanı olarak bitirmek istediğini, bunun Ankara'nın zenginliği için son derece önemli

olduğunu, jeotermal kaynağı bulunan ilçe belediye başkanlarına da, bu konuda yapmaları gereken ön hazırlıkları kısaca anlatan Başkan Gökçek, her belediye başkanının ilçesindeki tesislerin sorunlarını, alınması gereken tedbir ve düzenlemeleri, bu suyun beslediği tesis sayılarını, ısıtma kapasite belgeleri ile hazırda bulunan su kapasitelerini, düzenlenecek çalıştaya getirmelerini istedi.

Moderatörlüğü, Prof. Dr. Özmete üstlendi

Başkanın, termal seracılık için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun yüzde 60+18 KDV desteği bulunduğunu da sözlerine eklemesinden sonra, Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete moderatörlüğünde, belediye ve dernek başkanları, akademisyenler ile konunun uzmanları çeşitli fikir alışverişinde bulundular. Çok olumlu konuşmalar yapıldığına dikkat çekilen Jeotermal turizm çalıştayı ön hazırlık toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Parkı Kabul Salonunda gerçekleşti. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.