Kalın, bu kez Cumhurbaşkanının değil Neşet Ertaş'ın sözcülüğünü yaptı 

Bu yıl 2.’si düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’ne katılmak üzere ilimize gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Valiliği ziyaret etti.

Kalın, bu kez Cumhurbaşkanının değil Neşet Ertaş'ın sözcülüğünü yaptı 
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
06 Ağustos 2018 Pazartesi 09:24

Kalın, bu kez Cumhurbaşkanının değil Neşet Ertaş'ın sözcülüğünü yaptı 

Bu yıl 2.’si düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’ne katılmak üzere ilimize gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Valiliği ziyaret etti.

Ziyaret sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Neşet Ertaş’ın vefatından sonra da insanları birleştirmeye, gönüller arasında köprüler kurmaya devam ettiğini söyledi.

Neşet Ertaş’ın ortaya koyduğu eserlerin yüzyıllar boyunca devam eden Anadolu abdallık geleneğinin en mümtaz örnekleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Neşet Ertaş’ın temsil ettiği sözlü gelenek, aynı zamanda Anadolu’nun sadece müziğini değil, coğrafyasını, mimarisini, estetik duruşunu, insan anlayışını da temsil ediyor. Eserlerinde, sözlerinde, şarkılarında, bozlaklarında, müziğinde, yorumlarında bunun gönül diliyle ifade edildiğini görüyoruz. Neşet Usta, Anadolu topraklarının da sınırlarını aşarak dünyanın dört bir yanında kabul görmüştür. Onun eserlerini, hatıralarını yaşatmak bizler için büyük önem taşıyor. Dünyanın bu kadar savaşın içinde olduğu bir dönemde, insanlığın Neşet Ertaş’ın gönül diline, hayata bakış açısına, duyduğu sevgiye, saygıya çok ihtiyacı var. Neşet Ertaş’ı anma programını hazırlarken de bu eserlerin gelecek nesillere aktarılması anlayışıyla yola çıktık. Bu festivalin, abdallık ve bozlak geleneğinin yaşatılması adına önemli sonuçları olacağına inanıyorum. Hem Kırşehir Valiliğimizin, hem de Belediye Başkanlığımızın katkılarıyla düzenlenen festivalde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin de yer alması festivalin akademik bir boyut kazanmasına vesile oldu. Bu duygularla, Neşet Ertaş’a Allah’tan rahmet diliyor, eserlerinin dün olduğu gibi bugün de, yarın da gönül tellerimizi titretmeye devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Vali İbrahim Akın da konuşmasında, “Tarih ve kültür şehri olan Kırşehir, aynı zamanda ahiler ve ozanlar diyarıdır. Bozlak ve abdal kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olan Neşet Ertaş’ın düşüncesinin, eserlerinin, felsefesinin, yaşam tarzının ve abdal geleneğinin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan kültür ve sanat festivalinin düzenlenmesi konusunda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın, fikirleriyle öncülük yapmışlardır. Bu festival gelecek yıllarda da daha geniş kapsamlı bir şekilde devam edecektir. Ziyaretinden dolayı Sayın İbrahim Kalın’a teşekkür ediyor, ilimize hoş geldiniz diyorum.” şeklinde konuştu.

Valilik ziyaretinin Ahi Evran-ı Veli türbesini ve ardından Belediye Başkanlığını ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, il protokolü ve Sanatçı Yavuz Bingöl eşlik etti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.