Kaman'da 2018 yılı, hizmet yılı olacak

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, 2009-2017 yılları arasında yapılan hizmetleri ve 2018 yılı yatırım ve projeleri basın mensupları ile paylaştı. 

Kaman'da 2018 yılı, hizmet yılı olacak
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
17 Ocak 2018 Çarşamba 12:23

Kaman'da 2018 yılı, hizmet yılı olacak

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, 2009-2017 yılları arasında yapılan hizmetleri ve 2018 yılı yatırım ve projelerini basın mensupları ile paylaştı. 

Belediye Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nde yapılan toplantıda siyasiler, STK'lar, Belediye personelleri ve müdürleri ile bir araya gelerek istişarelerini sürdüren Başkan Talu, basın mensupları ile de toplantı yaparak 2017'nin değerlendirmesini, 2018 yılında yapılacak projelerini paylaştı. 
Belediye destek hizmetlerinde basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Talu, beraberinde Başkan Yardımcısı Eftal Avşar, Tekin Var ve Belediye Hizmetleri Koordinatörü Nuri Satılmış ile birlikte güncel konular ve hizmetler hakkında bilgiler aktardı. 

Başkan Talu, " Kamanın sorunlarını yakından takip ediyorum ve hiçbir siyasi destek almadan kendi imkanlarımız ile Kaman'ımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Kaman’ımıza doğal gazın gelmesinde belediyemizin ve şahsımın vermiş olduğu mücadeleyi Kaman halkı biliyor. Bu anlamda MHP ve CHP ilçe başkanlarıma teşekkür ediyorum .Benimle birlikte kapı kapı ev ev dolaşarak doğalgazın Kaman'ımıza gelmesinde büyük emekleri var. Çok şükür doğalgaz Kaman'ımıza geldi. Bugüne kadar Kaman'ımız için siyasiler belediyemizden ve benden ne talep etmişler ise hepsini yerine getirdim ve siyasi ayrım gözetmedim. Yapılan yatırımlar Kaman'ımıza yapılıyor, ancak bizim de taleplerimiz oldu. Kredi kullanımı, kentsel yenileme, belediye hizmet binası ve buna benzer 6 bakanlıkta onlarca proje, siyasiler bize üvey evlat muamelesi yaptı ve tüm projelerimiz geri döndü. Siyasi gerginlik istemediğim için konuları bu güne kadar gündeme taşımadım. Seçim bittikten sonra siyasetin bir tarafa bırakılması ve yapılacak her hizmetin Kaman halkı için olması gerekir. Göreve geldiğim günden bu tarafa hiçbir zaman siyasi davranmadım, imkanlarımız ölçüsünde herkese her kesime eşit hizmet sundum. Bundan sonra da böyle olacak. Üretken belediyecilik ve ekip ruhu ile 2018 yılı yatırım yılı olacak doğalgaz, medaş, tedaş, Telekom ve alt  yapı çalışmaları nedeni ile bozulan yollar 2018 yılı ilk çeyreğinde yapılacak. Mevcut parklarımız revize edilecek, cadde ve sokaklarımız ışıklandırılacak, Kaman'ımızın giriş çıkışları ilçemize yakışır hale gelecek,Hayal ettiğimiz Kaman'ımızı yaşanabilir bir kaman haline getirmiş olacağız. Her hizmetin bir bedeli olur. Bu anlamda vatandaşlarımızdan biraz daha sabır diliyorum " dedi. 

2018 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINAN PROJELER 

Talu, 2018 yılında yapılması planlanan projeleri de şöyle sıraladı: 

" Ankara girişi istinat duvarı, Şehit Keramettin Gök parkı, Mevcut parkların revizyonu ve iyileştirmesi, 
Kırşehir ve Ankara girişlerine ışıklı köprü yapılması, Cezaevi Kavşağı-Terminal Kavşağı, Sanayi Kavşağı –Kültür Sitesi Kavşağı düzenleme ve peyzaj çalışması, 25 Aralık Caddesi, Alparslan Türkeş caddesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Devlet Hastanesi ön ve alt yollar, Lozan Caddesi, Şehit Keramettin Gök Caddesi yazar sokak, Yeni Hayat Caddesi, Turgut Arslan Caddesi ve bu yollara bağlı yan ve ara yollar sıcak asfalt kaplama yapılması gibi projelerimizi 2018 yılında hayata geçireceğiz. Yaklaşık 110 bin m2 asfalt, 18 bin metrekare kaldırım düzenlemesi yapılacak. Cadde ve sokak aydınlatmaları yapılacak. İmkanlarımız ölçüsünde Doğalgaz , Medaş ve Telekom alt yapısı biten sokak ve caddelerimizin asfaltlanması da yatırım programımıza aldık. Mehmet Akif Ersoy Caddesi alt yapı su şebekesi yenilenecek. Bu yatırımların maliyeti yaklaşık 11 milyon 465 bin lira olacak " dedi. 

2009-2017 YILLARI ARASINDA BELEDİYEMİZCE YAPILAN ÇALIŞMALAR

Başkan Talu, açıklamasının devamında göreve geldikleri 2009 yılı mart ayından itibaren program dahilinde çok önemli ve güzel hizmetler yaptıklarını belirterek, " İlçemizin önceliği olarak gördüğümüz ve belli bir program dahilinde projelendirerek hayata geçirdiğimiz hizmetler ana başlıkları ile aşağıda sunulmuştur.

1-)BETON ELEMANLARI ÜRETİM TESİSİ KURULMASI
İlçemiz Hacıpınar Mahallesine kurulan saatte 100m² üretim kapasitesine sahip kilit parke ve bordür üretim tesisi kurularak hizmete açılmıştır.

2-)ÖĞRENCİ YURDU YAPIMI

İlçemiz Çiftlikli Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Başkanlığımıza ait eski ve atıl halde bulunan metruk bina  tadilatı ve onarımı  yapılarak Kaman’da öğrenim yüksek öğrenim gören öğrencilerin uygun koşullarda barınmaları için öğrenci evi olarak hizmete açılmıştır.

3-)ENERJİ HATLARININ YER ALTINA ALINMASI
Belediyemiz ve Medaş işbirliği ile İlçemiz 25 Aralık caddesi üzerinde bulunan enerji hatları yer altına alınarak görüntü kirliliği ortadan kaldırılmıştır.

4-)NUMARATAJ ÇALIŞMASI
İlçemizde numarataj çalışması  başarılı bir biçimde yapılarak ulusal adres veri tabanı yüklenmiştir.

5-)KANALİZASYON HATTI DÖŞENMESİ

-İlçemiz sınırları içerisinde kanalizasyon hattı bulunmayan cadde ve sokaklarda 7km  yeni kanalizasyon hattı döşenmiştir.ayrıca bütün kanalizasyon sistemi ileri teknoloji ürünü basınçlı ekipmanlarla temizlenmiştir.

7-)ARITMA TESİSİ

-Belediyemiz ve İller Bankası işbirliği ile ilçemizin Kovalı mevkiinde yaklaşık 9.000.000 TL yatırımla gerçekleştirilen modern arıtma tesisimiz hizmete alınmıştır.

6-)DOĞALGAZ  HİZMETİNİN GETİRİLMESİ
Belediyemizin yapmış olduğu girişimler sonucunda Botaş tarafından programa alınan doğalgaz için gerekli abonelik bedelleri  başkanlığımızca yatırılmıştır. İlçemizin kuzeyinden geçen ana boru hattı üzerine basınç düşürücü vanaların montajı tamamlanmış olup,dağıtım firması olan Kırgazla ön görüşmeler yapılmıştır,2017 yılının sonbaharında ana arterlerde doğalgaz kullanımının başlaması planlanmıştır.

8-)YENİLENEBİLİR  ENERJİ PROJELERİMİZ
-Yenilenebilir enerji alanında Alternatif enerji kaynakları üretme projemiz kapsamında projelendirdiğimiz GES (Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi) projemiz İller Bankasının kredi desteği ile 500 ve 280 kwlık iki projemiz tamamlanarak hizmete alınmıştır,üretilen enerji MEDAŞ a satılarak belediyemize aylık 40-45.000 TL Arasında bir gelir elde edilmektedir. GES santralimiz iller bankası tarafından bu alanda yapılan ilk santral olma özelliğini taşımaktadır. 

9-)BELEDİYE HİZMET BİNASI
 Yaklaşık 35 Yıldır işlerin yürütüldüğü Belediye hizmet binamızın artık ihtiyaca cevap vermenin çok uzağında kalması nedeniyle yıkarak yerine modern bir belediye hizmet binası yapıyoruz. İş merkezi ve belediye hizmet binası olarak tasarlanan projemizde, ofis tipi bürolar zemin katta geniş ve ferah işyerleri bulunmaktadır. Halen %90 seviyesinde olan inşaatımız 2018 sonbaharında hizmete alınması planlanmıştır.

10-)KAMAN KENT MERKEZİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ
-Başkanlığımız ve TOKİ işbirliği ile 2011 yılında   yapımına başlanan kaman kentsel dönüşüm projesi 1.etap içerisinde yer alan  konut ve işyerleri 2016 yılında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmiş olup, aynı bölgede kentsel yenileme için kadastro saha çalışmaları  ve hak sahipleri ile görüşmeler devam etmektedir.

11-)GASİLHANE BİNASI YAPIMI
-İlçemizin acil ihtiyacı olan modern bir gasilhane binası  yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

12-)SOSYAL TESİSLER
-Belediyemizin her mahalleye bir çok amaçlı bir adet sosyal tesis projeleri hayata geçirilerek hizmete sunulmuştur.
200m² ’lik kapalı alana sahip son teknoloji spor aletleri ile donattığımız spor salonunu hizmete açarak,halkımızın profesyonel hocalar eşliğinde sağlıklı spor yapmaları sağlanmıştır.
-İlçemiz merkezinde bulunan alkollü mekanlar kapatılarak Darıözü göleti kenarına yapılan tesislere taşınmaları sağlanmıştır.

13-)KAPALI PAZAR ALANI YAPILMASI
-İlçemizde vatandaşlarımızın kışın soğuktan yazın sıcaktan etkilenmemeleri için kapalı modern bir Pazar alanı projesi yapılarak  alt yapısı bitirilmiş halen çalışmalarımız  çatı kapatma seviyesinde devam etmektedir.sanırım 1 ay içerisinde hizmete sunulmuş olacaktır.


14-)GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLATMA YAPILMASI

-İlçemiz mücavir alan sınırları içerisinde bulunan park ,bahçe,mezarlıklar ve bazı sokakların güneş enerjisi ile aydınlatma çalışması yapılarak enerji tasarrufu sağlanmıştır.
-Belediyemiz kendi imkanları ile İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine ilçemizde bulunan mezarlıkları aydınlatma çalışması yapmıştır.

15-)KİLİT PARKE YOL ÇALIŞMASI
-İlçemiz muhtelif  cadde ve sokaklarında 2009-2017 yılları arasında yaklaşık olarak 400.000 m² kilit parke taşı ile yol ve kaldırım uygulaması 13.000 M2 Sıcak kaplama asfalt çalışması yapılmıştır. Ancak doğalgaz çalışması ile birlikte yollarımızda çok ciddi tahribatlar olmuştur,inşallah 2018 çalışma sezonunda yollarımızı ve kaldırımlarımızı uygun hale getirilecektir.


16-)İÇME SUYU

-    İlçemiz artan su ihtiyacını karşılamak için her yıl belli oranda yatırım yapılarak 3 adet yeni kuyu açılmış,mevcut Derinkuyuların rehabilitasyonu yapılmış; Koçtepesi, Sıtma deresi ve Çaltepesinde bulunan cazibeli su kaynaklarından elde edilen 20lt/sn ile birlikte  ortalama su üretimimiz 160 lt/sn çıkmıştır, ayrıca İlçemizin yüksek kotlu mahallesi olan ve yoğun su kullanımı olan yaz aylarında sıkıntı çekilen Müderris Mahallesine 75m³ ’lük su deposu yapılarak  sorun çözülmüştür.iller bankası ile yapılan görüşmeler neticesinde isale hattı yenileme projemiz kabul edilmiş ve proje ihalesi tamamlanmıştır.

17-)MAKİNA PARKININ YENİLENMESİ

-Belediyemizde ekonomik ömrünü dolduran iş ve hizmet araçları bütçe imkanları ve bağış yoluyla yenilenmiştir,2009-2016 döneminde, 1 adet cenaze aracı-2 adet kamyonet-1 adet sulama arazöz-1 adet vakumlu yol süpürme aracı-1 adet 4 tonluk forklift-1 adet 32 metrelik hidrolik merdivenli itfaiye aracı-3 adet 15m³ ‘lük sıkıştırmalı çöp kamyonu-1 adet kazıcı yükleyici kepçe-1 adet çift kabin dört çeker pick-up-2 adet binek araç-1 adet silindir-1 adet greyder-1 adet kazıyıcı yükleyici bekoloder-1 adet 9 tonluk silindir ve 1 adet 30 tonluk damperli kamyon  belediyemize kazandırılmıştır.

18-) İMAR ÇALIŞMALARI
İmar çalışmalarımız belli bir plan dahilinde yapılarak ilçe genelinde çiftlikli mahallesi hariç olmak üzere ilave imar planı ve revizyonu yapılarak uygulamaya konulmuştur,çiftlikli mahallesinde ise mahkeme kararıyla bozulan imar planımızın geri dönüşümü tamamlanmış ,onay için tapu kadastro müdürlüğüne teslim edilmiş ancak,farklı gerekçeler ileri sürülerek konu sürüncemede bırakılmıştır..konu başkanlığımızca mahkemeye taşınmıştır.

2018 YATIRIM PROGRAMI
2018 Yılında rutin belediyecilik  hizmetlerin devamının yanı sıra,  İlçemizde başlatılan doğalgaz çalışmaları nedeniyle  2018 yılında çalışma ağırlığını yolların tamir ve bakımı oluşturacaktır.
Doğalgaz alt yapı çalışmaları biten,25 Aralık Caddesi, Alparslan Türkeş caddesi, Mehmet Akif Ersoy caddesi, Devlet hastanesi ön ve alt yollar, Lozan caddesi, Şehit Keramettin gök caddesi yazar sokak, Yeni hayat caddesi, Turgut Arslan caddesi ve bu yollara bağlı yan ve ara yollar durumuna göre  sıcak asfalt kaplama satıh kaplama ve kilit parke kullanılarak ıslah ve ikmal edilip kullanıma sunulacaktır.
       Başta Keramettin GÖK Parkı olmak üzere bütün parkların peyzaj bitkilendirme ve çevre düzenlemeleri yapılacaktır.
İlçe merkezinden geçen anakara yolunda bulunan kavşak noktaları yeniden projelendirilerek  trafik  güvenliği ve kent estetiği açısın dan modern bir görünüme kavuşturulacaktır "dedi. 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.