Kimin malı; kimin keyfiyeti...!!

Sorumluluk nedir diye sorsam acaba nasıl bir cevap alırım bilemem. Ancak birileri kendi sorumluluğuna verilen birimleri yönetmekte acz içine düşmüş ise bunun cezasını kamu çeker. Bir kent yöneticisi kente hakim olmak mecburiyetindedir. Bu hakimiyet emrine verilen birimlerle olur. Denetim işlevinin aktif olmasıyla olur.

Kimin malı; kimin keyfiyeti...!!

Kimin malı; kimin keyfiyeti...!!

Sorumluluk nedir diye sorsam acaba nasıl bir cevap alırım bilemem. Ancak birileri kendi sorumluluğuna verilen birimleri yönetmekte acz içine düşmüş ise bunun cezasını kamu çeker. Bir kent yöneticisi kente hakim olmak mecburiyetindedir. Bu hakimiyet emrine verilen birimlerle olur. Denetim işlevinin aktif olmasıyla olur.
Sizlere bir kitap kapağını resmini yayınlayacağım. Kitabın adı "Kırşehir Müzesindeki Ahilik Belgeleri"... Altını çizdiğim kelimeyi çok dikkatli okuyun. Bu yazacağım yazı başka bir ilin Kültür müdürlüğünün vasıfsızlığı değil. Bizim. Bu şehrin kültür müdürlüğünün içler acısı hali. Birileri sormalımı evet. Birileri bu aymazlığı sorgulamalımı? Evet. Sayın vali bu yazımı lütfen okuyun. ve gereğini mutlaka yapın. Yapın ki; bu kentin değerlerini birileri çok iyi anlasın.
Bu yazımda Kültür Müdürlüğü ile ilişkili iki konu paylaşacağım. Kırşehir müzesinde bulunan ve komisyon marifetiyle alınan  bazı eserlerin (Arkeolojik ve Etnoğrafik) gerçek olmayıp, sahte olduğunu iddia ediyorum. Müzeye alınan eserlerin bağımsız arkeolog, sanat tarihçileri tarafından incelettirilmesini özellikle istiyorum. Siz bunu yaparsanız Kırşehir tarihine hizmet etmiş olursunuz.  Sorumluları da bu sahteciliğin amaçları neyi işaret ediyorsa hesabını verirler. Dönemin valisi Selahattin Hatipoğlu iki kez Kırşehir Müze Müdürünü görevden almış yerine araştırma görevlisi vermiştir.
Bir diğeri ahi Evran-ı Veliye yönelik dönemin günümüze kadar gelen eserleri. Ben kısaca bir yağmacılıktan bahsetmek istiyorum. Kırşehir ilçe yapıldığında Kırşehir müzesinde bulunan tüm eserler Nevşehir'e ve Konya'ya taşınmıştır. Kırşehir tekrar il olduğunda bu eserlerin bir kısmı iade edilmiş esas bölümü iade edilmemiştir. Yine 2009 yılında Cacabey Camiinde yapılan restorasyon çalışmalarında  Cacabey medresesinden büyük boylarda yazma eserler arabalara yüklenerek götürülmüştür. nereye, kimin emriyle taşınmıştır bilinmemektedir.
O günlerde de bu kaleme alınmış, konu gündeme gelmiş ne hikmetse hiç kimse önemsememiştir. Ve en son üç ay önce Kırşehir Müzesinde kalan birkaç eserde Konya'ya gönderilmiş. Kim emir vermiş. Kim istemiştir. bu anlayış bir akıl tutulması değilse nedir?
Siz Kırşehir'de milyonlarca lira harcayarak hayata geçirmek için uğraştığınız külliye içinde sergilenmesi gereken eserler başka ile hangi gerekçe ile nakledilmiş olabilir. Bu sorunun cevabını ben bulamadım. 
Sormak istiyorum Sayın vali bu olaydan zatıalinizin haberi var mı? Bu şehre ait 13 yy el yazması eserler nasıl olurda başka ile nakledilir. Konuya yönelik bir araştırma yapılacaksa bu şehre gelirler araştırma, inceleme bu şehrin bünyesinde bulunan birimlerde yapılır.
Bu kentin üniversitesi ve bu üniversiteye bağlı bir enstitü var. Bu kent bu kadar sahipsiz bırakılamaz. Bu konuda bu şehir açıklama bekliyor. O eserler bu şehre gelmeli. Bu gönderim sorumsuzca yapılmışsa ilgililer bunun hesabını vermeli. Hiç kimse kamu malını evindeki eşya ile karıştırmamalı. Müzeden bu eserlerin çıkartılması gerekli şartlar oluşmadan çıkartılması suçtur. Bir kentin tarihine ışık tutan bu el yazması eserleri müzeden çıkartılıp gönderilmesi nasıl bir sorumluluktur. Kırşehir Kültür müdürlüğü böyle bir rezalete hangi gerekçe ile imza atmıştır. 
Sorumluluk kavramı tarihin en eski dönemlerinden günümüze insanoğlu ile birlikte var olmuştur. Birey kendi davranışlarından ötürü ortaya çıkan her tür olayın sorumluluğunu taşımak mecburiyetindedir. Aksi halde işgal ettiği makamdan alacağı liyakat hizmet değildir.
Günümüzde bu durum tüm bireyler için olduğu kadar tüm toplum, toplumsal bir aktör olarak tüm kurum ve yönetimler için de geçerlidir. Her birimin içinde yaşadığı topluma ilişkin çeşitli sorumlulukları vardır. Devredemezler. Çiftlik yönetir gibi birim yönetemezler. kamu adına hizmet yürütenler bu bilinci taşımak mecburiyetinde. Toplum, kurumların topluma fayda sağlayacak hareketlerde bulunmasını ve bunu etik kurallar çerçevesinde gerçekleştirmesini bekler. Bu anlayışla sosyal sorumluluk, etik, meslek etiği kavramları birim yöneticisi için bir ahlak manzumesidir. Bunun içindir ki; Sorumluluk “kişinin kendi davranışlarını veya kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın.
Kırşehir müzesinden çıkartılan eser sayısı (12)  Adet. bunlardan (6) adedi 'Ahi şecerenâmesi, (3) Vakfiye, (3) Berat. Bu eserler Vali Lütfullah Bilgin'in önderliğinde Doç Dr. Fatih Köksal, Yard. Doç. Dr. Orhan Kurtoğlu, Yard. Doç. Dr. Hasan Karaköse ve Ar. Gör. Özer Şenödeyici'ye hazırlattırılmış 2008 yılında bilgi amaçlı basılmış ve dağıtılmıştır. El yazması eserlerin toplandığı bu kitabında sanırım tamamı bitmiştir. Tıpkı Aşık Paşa'nın Garipnamesi gibi. Nasıl bir sorumluluktur. Nasıl bir ahlaktır anlamak çok zor. Ahiliğin merkezi Kırşehir. Ahiliğe ait bir tek eser yok. Bu kadarına pes demezlerde ne derler Allah aşkına.
Hani gündemin en renkli kelamı var ya; LİYAKAT... Bu şehirde kimler bu kelama sahip!!!
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.