Kırşehir'de Çanakkale ruhu vardı...

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içerisine sızmış FETÖ mensubu hainler tarafından şiddet kullanılarak gerçekleştirilen, anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyeti ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi, aziz milletimizin vatanseverliği, ülkesine ve demokrasisine sahip çıkma iradesi ve şanlı direnişi sayesinde hedefine ulaşamadan engellendi.

Kırşehir'de Çanakkale ruhu vardı...

Kırşehir'de Çanakkale ruhu vardı...
Binlerce Kırşehirli, Vatan-Millet-Bayrak-Devlet ve Şehitlerimiz için yürüdü


Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içerisine sızmış FETÖ mensubu hainler tarafından şiddet kullanılarak gerçekleştirilen, anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyeti ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi, aziz milletimizin vatanseverliği, ülkesine ve demokrasisine sahip çıkma iradesi ve şanlı direnişi sayesinde hedefine ulaşamadan engellendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine, bu hain kalkışmanın yaşandığı gün olan 15 Temmuz 2016 tarihinden beri ülkemizin her köşesinde yüce Türk Milleti, hiçbir parti ve görüş ayrımı yapmadan darbelere geçit vermeyeceğini, her şartta demokrasiye sahip çıkacağını şehirlerin meydanlarında demokrasi nöbeti tutarak tüm dünyaya ilan etmiştir.
 

Birçok insanımızın, hainlerin açtığı ateş sonucu şehit ya da gazi olduğu bu şanlı direnişin 24. gününü Demokrasi ve Şehitler Mitingi ile taçlandırıyoruz.

İlimizde, binlerce Kırşehirlinin katılımıyla gerçekleşen Büyük Demokrasi ve Şehitler Mitingi, Askerlik Şubesi önünden başlayarak Mehteran Bölüğü eşliğinde Cacabey Meydanına kadar devam etti.

 Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk, Milletvekillerimiz Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Garnizon Komutanı J. Alb. Hüseyin Altuntaş, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Baro Başkanı Av. Muhtap Karaburçak Tuzcu, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, il ve ilçe protokolü, protokol eşleri, siyasi partilerin il temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilimizde yaşayan göçmenler ile binlerce vatandaşımızın katıldığı miting büyük bir coşkuyla başladı.

Demokrasi ve Şehitler Mitinginde bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, 15 Temmuz Darbe gecesinden beri bütün Kırşehirlilerle omuz omuza, ilimizin bütün dinamikleri ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiklerini söyledi.

Türk Milletinin tarihin altın sayfalarına altın harflerle yeni bir destan yazdığını belirten Vali Necati Şentürk, “Bu darbe girişimi bütün iç ve dış düşmanlarımızın birlikte uyguladıkları bir planın parçasıdır. Küresel güçlerin karşısındaki en büyük engel İslamiyettir. İslamı yok etmek, ortadan kaldırmak için de bin yıldır İslama sancaktarlık etmiş, Allah yolunda can vermiş olan Türk Milletine diz çöktürmek istediler. Fakat başaramadılar. Eğer bu darbe başarılı olsaydı, 1071 yılında Malazgirt’te 200 bin kişilik orduyu yerle bir eden Alparslan’dan öc alacaklardı. Haçlıları Kudüs’te perişan eden, İngilizleri perişan eden Selahattin Eyyübi’den öc alacaklardı. 1453’te dünyanın kalbi İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’dan öc alacaklardı. Çanakkale’de Seyit Onbaşının, Kırşehirli Mehmet Çavuş’un, Mehmetçiğin denizin dibine gömdüğü gemilerin, denize döktüğü düşman askerlerinin intikamını alacaklardı. Bu darbe girişimi, ülkeyi ve milleti parçalama hareketidir. Bu milletin alın terinden arttırdığını himmet diyerek alıp bu devleti ele geçirmeye çalışan; devletine, milletine, milletinin istikbaline, dinine ihanet eden FETÖ, İslamı yok etmek isteyenlerin maşası oldu” dedi.

Yüce Türk milletinin hürriyetsiz yaşayamayacağını ifade eden Vali Necati Şentürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Uçaklardan bombalar atıldı, Millete kurşun sıkıldı, helikopterler ölüm püskürdü. Bu kadar alçakça ve haince bir darbe girişimi daha önce yaşamadık. Bu hainler gece doğar gibi oldular, ama millet onları şafakta boğdu. Yok, olup gittiler. Asil Türk Milleti, üzerine sürülen tankların karşısına imanıyla, inancıyla çıktı. Kurşunlara karşı göğüslerini siper etti. Milletimiz demokrasiye, hükümetine, dinine, bayrağına, ezanına, vatanına, namusuna sahip çıktı.

Darbe teşebbüsü gecesi, ilin yöneticileri olarak meydanlardaydık. Kırşehir Ahiler yurdu, şehitler yurdu, özgürlük savaşçılarının memleketidir. Kırşehirli demokrasisine ilk geceden beri sahip çıktı, devletinin yanında oldu. Kültür ve medeniyetlerin beşiği Kırşehir’de o hainlere geçit verilmez. Bugünkü büyük mitingde de yine sizlerle beraberiz. Omuz omuza, kol kola meydanları doldurarak tek vücut olduk. Birlik ve beraberliğimiz hiçbir zaman bozulmasın. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Türk Milleti, tarihin altın sayfalarına altın harflerle yeni bir destan yazdı. Demokrasi şehitlerimiz, ölümün korkusunu korkuttular. Ölümü aşarak şehit oldular ve ölümsüzlüğe ulaştılar. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şifalar diliyorum. 15 Temmuz Darbe gecesinden beri meydanları boş bırakmayan ve demokrasi nöbeti tutan bütün Kırşehirli hemşehrilerimize ve protokolümüze teşekkür ediyorum.”

Milletvekili Mikail Arslan da yaptığı konuşmada, “Türk Milleti, darbe gecesi yaptıkları ile tüm dünyayı şaşırttı. Büyük bir birlik ve beraberlik örneği sergilediler ve Türk milletinin yenilmez olduğunu dünyaya gösterdiler. Gece karanlığında okunan selâlar hayatını kaybeden şehitlerimizin salasıydı. O gecenin karanlığı aydınlanarak nurlandı. O mücadeleyi verenler, tarihte genlerinden gelen mirası taşıdıklarını gösterdiler. Türkiye demokrasi ile birlikte özgüven kazandı." ifadelerini kullandı.

Milletvekili Salih Çetinkaya da konuşmasında, “Hainler, o gece önlerine çıkan herkesi infaz edeceklerdi. Türk Milleti, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanları doldurarak o hainlere en güzel cevabı verdi. Gerçekleştirilecek infazlardan kurtulduk. Devlet başkanını infaz etmek darbe değil, iç savaş ve terördür. Bu işi yumuşatmaya çalışanlar var. 15 Temmuz gecesini asla unutmayın ve unutturmayın” dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise "Gerçek vatanseverler sizlersiniz. Sizinle gurur duyuyor ve hizmetkârınız olmakla büyük onur yaşıyoruz. Bunların atacakları her adıma dikkat etmek gerekir. Birbirimizi daha çok sevecek hainlere ise kalbimizi kapatacağız. Şanlı Türk Bayrağımızı daima dalgalandıracağız." şeklinde konuştu.

24. Dönem Milletvekili Muzaffer Aslan, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve 22. Dönem Kırşehir Milletvekili Sayın Hacı Turan, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin ve MHP İl Başkanı Arif Ekici’nin de konuşma yaptığı programda Mustafa Şahingöz, şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim tilavet okurken Akpınar Müftüsü Mevlid Şahin dua etti.
 
Demokrasi ve Şehitler Mitingi, İstanbul- Yenikapı miting alanına bağlanarak oradaki konuşmaların izlenmesi ile sona erdi.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.