Kırşehir için düşünüyor, Kırşehir için üretiyor

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırşehir'in tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkma anlamında düşündüğü her projeyi hayata geçirmek için gayret gösteriyor. 

Kırşehir için düşünüyor, Kırşehir için üretiyor

Kırşehir için düşünüyor, Kırşehir için üretiyor
A'dan Z'ye hizmetlerin takibini bizzat kendi yapıyor


Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırşehir'in tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkma anlamında düşündüğü her projeyi hayata geçirmek için gayret gösteriyor. 
Milletvekili Arslan, Ahi Evran Türbesi ve Cacabey Medresesi’nin Unesco Dünya Mirası Listesine alınması için Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları Genel Müdürü ile Yalçın Kurt ile görüştü.

' AHİ EVRAN TÜRBESİ VE CACABEY'İ UNESCO'YA ALDIRMAK İÇİN KOLLARI SIVADI '

Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, " 2014 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başvurusu ile Unesco Geçici Dünya Listesine alınan Ahi Evran Türbesi ve Cacabey Medresesi’nin, Unesco Dünya Mirası Listesine alınması için T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştük " dedi.

' MUCUR KÖME İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILACAK '

Arslan, Mucur Köme Alanının rekreasyon çalışmaları için ödenek talebi konusunu Yatırım İşletmeler Genel Müdürü Adnan Arslan görüştüklerini belirterek, " Mamak Belediyesi tarafından projesi hazırlanmakta olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kırşehir İl Özel İdaresi katkılarıyla yapılacak Köme Alanı rekreasyonu için ödenek talebi konusunu Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Yatırım İşletmeler Genel Müdürü Adnan Arslan ile görüştük. Her yıl Kültür Şenlikleri’nin düzenlendiği Köme Alanında, gerekli rekreasyon projesi yapılarak hizmete sunulması planlanmaktadır " dedi. 

Mucur Yeraltı Şehri kamulaştırma çalışmaları için ödenek talebi konusunu da Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştüklerini söyleyen Arslan, " Mucur Merkez Solaklı Mahallesi içerisinde yer alan ve daha önce turizme açılan ancak, üzerinde bulunan evlerin atık sularının sızması ve şebeke suyundan kaynaklı problemlerden dolayı içerisi su ile dolu olan ve bazı bölümlerinde ziyaret yapılamayan Mucur Yeraltı Şehri’nin kamulaştırma çalışmaları için ödenek talebi konusunu Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştük. Yılda ortalama 6 bin ziyaretçisi bulunan yeraltı şehrinin üzerinde bulunan evlerin kamulaştırılarak, yer altı şehrini etkileyen suların kontrol altına alına alınması ve kapalı olan bölümlerinin açılarak turizme kazandırılması amaçlanıyor " dedi.

' İNLİDAĞ MAĞARASI, TURİZME KAZANDIRILACAK '

Arslan, İnlidağ Mağrası’nın turizme kazandırılması için ödenek talebi konusunu da Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'a ilettiklerini belirterek," Kaman Ömerhacılı Köyü sınırları içerisinde yer alan İnlidağ Mağarası’nın turizme açılması için ödenek talebi konusunu T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştük. MTA tarafından İnlidağ Mağarasında yapılan incelemeler sonucunda, mağaranın geçmişte yaşam alanı olarak kullanıldığı bildirildi. İçerisinde sarkıtlar, dikitler ve arkeolojik havuzlar bulunan mağaranın, kazı çalışmaları, aydınlatma ve çevre düzenlemesinin yapılarak turizme kazandırılması planlanmaktadır. Ayrıca mağara giriş kapısı açılması için Nevşehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu için ile iletişime geçilmiştir. Giriş kapısı yeri belirleme çalışmaları ve ilgili ödeneğin gelmesinin ardından İl Özel İdaresi tarafından ihalesi yapılacaktır " dedi. 

' KEPEZ, UNUTULUR MU '

Kepez Yeraltı Şehri kazı çalışmaları için ödenek talebi konusunu Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüşen Arslan, " Mucur İlçesi sınırları içerisinde yer alan Kepez Yeraltı Şehri’nin kazı çalışmalarının devam etmesi ve çevre düzenlemesi yapılabilmesi için ödenek talebi konusunu T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştük. Yapılan kazı çalışmaları sonucu Kepez Yeraltı şehrinin turizm açısından büyük önem arz ettiği bilinmektedir. Kapadokya bölgesinin en düzenli yer altı şehirleri arasında gösterilen Kepez yeraltı şehri, mimarisi ve iki farklı renkteki toprak ve özgün dikkat çekmektedir " dedi. 

' HASHÖYÜK, KAZI PROGRAMINA ALINACAK '

Kırşehir’de kazı çalışmaları yürütülen Merkez İlçe Kalehöyüğü, Çağırkan Kalehöyüğü ve Yassıhöyük kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Arslan, " Kırşehir’de kazı çalışmaları başlamamış birçok höyük bulunmaktadır. Hashöyük kazı çalışmaları için gerekli çalışma yapılmış durumdadır. Hashöyük bölgesinde Üçayak Kilisesi, Dulkadir İnlimurat Yeraltı şehri ve başka yeraltı şehirleri bulunmaktadır. Hashöyük kazı çalışmalarının başlaması durumunda bölgenin turizm potansiyeli açısından bir çekim merkezi olacağı ve aynı zamanda bir kampüs alanına dönüşmesi düşünülmektedir. Bu kapsamda Hashöyük ‘ün kazı programına alınması konusu T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştük. Kazı heyeti ve hocasının belirlenmesi durumunda Hashöyük ‘ün kazı çalışmalarının başlayacağı düşünülmektedir " dedi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.