banner245

Kırşehir Mutfağı hizmetinizde...

Kırşehir Belediyesi tarafından 2012’de temeli atılan Ağalar Konağı’nın açılışı yapıldı.

Kırşehir Mutfağı hizmetinizde...

Kırşehir Belediyesi tarafından 2012’de temeli atılan Ağalar Konağı’nın açılışı yapıldı.

Açılışa Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Garnizon Komutanı J.Alb. Türker Yılmaz, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Kudret Saylam, İl Emniyet Müdürü Mustafa İncebay, İl Genel Meclisi Başkanı Şuayip Soysal, Boztepe Belediye Başkanı Ramazan Aydın, Ak Parti İl Başkanı Salih Çetinkaya, İl Müftüsü Mustafa Balık, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Esnaf Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Siyasi Parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, daire amirleri, çok sayıda vatandaş ile basın mensupları katıldı.

Açılıştan önce Kültür ve Turizm Müdürlüğü ustalar topluluğu açılışa katılanlara  güzel bir müzik zevki yaşattı.

Müzik ziyafetinin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci şunları kaydetti: “Bugün bizim için anlamlı olan gün Kırşehir için de önemli bir gün. Sizlere bugün burada bizim mutluluğumuzu paylaşmaya geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bundan bir yıl önce Ağalar Konağı Kültür Evi’nin temelini atmıştık. Ağalar Konağı Kültür Evi ve Kırşehir Mutfağı Kırşehir’imizin önemli bir ihtiyacı, önemli bir açığını kapatacak diye düşünüyoruz. Bu Konak Kültür Bakanlığı’na ait bir konaktı ve biz görevi devraldıktan sonra bu konağı Kültür Bakanlığı’ndan Belediyemize tahsis ettik. Konak 1935 yılında yapımı başlamış ve 1938 yılında tamamlanmış. Enver Ekinci tarafından yapılmış ve daha sonra farklı aileler burada ikamet etmiş. Bu mahallenin en güzel, Cumhuriyet döneminin de mimari açıdan en özel binalarından bir tanesi olmuş. Bu bina Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmişti. Biz yan parseli de satın alarak daha büyük bir alan oluşturduk. Buradan mal sahibine de bize bu alanı verdiği için çok teşekkür ediyorum.
Kırşehir kendine bir takım hedefler belirlemiş bir şehirdir. Kırşehir eğitimde marka bir şehirdir. Üniversite ve diğer eğitim kurumlarıyla gelişmeye son derece açık bir şehir. Kırşehir tarım ve hayvancılıkta söz sahibi olma potansiyeline sahip bir şehirdir. Bunun yanında Kırşehir termal turizm potansiyeliyle Türkiye’nin en güzel termal şehirlerinden birisi olmaya da aday bir şehirdir. Aynı zamanda Ahi Evran-ı Veli, Cacabeyi, Âşık Paşası, Kayaşeyhi, Ahmedi Gülşeyhi, Şeyh Edebalisi ile kültür turizmi açısından son derece önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli hem iç turizmde hem dış turizmde Kırşehir’imize katma değer olarak kazandırabilmenin yolu tesisleşmekten geçiyor. Bunun alt yapısını hazırlayabilmekten geçiyor. Biz de bu noktada bu alt yapıyı hazırlamayla görevli bir kuruluş olarak bu alanda Kırşehir’imizin yöresel yemeklerimizin sunulduğu bunun yanında Kırşehir’in kültürünü anlatan bir çok ürünün de satıldığı ve yine bu eski konağın üst katında ahilik sohbetlerinin yapılıp  o kültürün tekrar yaşatıldığı bir mekân yapmak için yola çıktık. Bunu yaparken buranın bir tarihi eser niteliğinde olmasını istedik. Tamamı kesme taştan oluşan masif ahşap bakır kaplama yaparak gerçekten tarihi eser niteliği taşıyan bir eser ortaya çıkardık. İşçilik ve kullanılan malzeme açısından çok özel bir bina oldu. Ağalar Konağı’nın uzun yıllar Kırşehir’imize hizmet edecek bir yapı olmasını istiyorum.
Göreve ilk geldiğimizde Kırşehir yemekleriyle ilgili bir çalışma yaptık ve çok güzel bir Kırşehir yemekleri kitabı çıkarttık. Bu mekân bunları tekrar hatırlatacak ve sizlere bunları sunacak. Yöresel kahvaltıları, tatlıları, reçelleri ve bütün yöresel yemekleri sizlere ve dışarıdan gelen misafirlere sunma imkânı bulacağız. Turizmde söz sahibi olmak için, Kırşehir’e gelecek insanların vakit geçirebilecekleri, sohbet edebilecekleri ve yemek yiyebilecekleri mekânlar olması gerekiyor. Geçen yıl Eylül ayında Hılla Kafe Restoranı açtık. Sizlerin yoğun ilgisiyle Hılla Kafe Restoranımız çalışmaktadır. Gazi Parkı işletmemizi açtık. Ağalar Konağımız bahçe düzenlemesi, peyzajı, mutfağıyla ve tandırıyla her şeyiyle komplike bir tesis oldu. Toplamda 25 personel çalışacak Ağalar Konağının mutfak kısmında 8 kişi çalışacak ve ağırlıklı olarak bayanlardan oluşacak. Bu sayede Kırşehir yemeklerini dışarıdan gelen misafirlere en nezih ortamda sunmuş olacağız.
Kırşehir aynı zamanda ozanlar şehridir. Ama bu ozanlar Kırşehir de yaşatılmıyor. Bu amaçla haftanın iki günü ustalarımız yazın dışarıda kışın içeride canlı müzik yapacaklar. Zaman zaman farklı müzik dallarında da canlı performanslar sergilenecek. Ramazan ayında ise Ağalar Konağımız tasavvuf müziği olacak. Ramazan boyunca Hılla, Ağalar Konağı ve Gazi Parkı iftardan sahura kadar açık olacak. Kırşehir her şeyin en güzelini hak eden bir şehir. Bizde bu açıdan bu mekânı Kırşehir’ in zarafetine, kültür birikimine, eğitim seviyesine yakışır bir mekan olduğunu düşünüyoruz. Konakta içeride 150 kişi, veranlarda ve bahçede 100 kişi olmak üzere aynı anda 250 misafirimizi ağırlama imkânı bulacağız.
Kırşehir’imiz yeni projeler ve yeni alanlarla güzelleşmeye devam ediyor. Biz her yıl düzenli olarak Kırşehirlileri bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılarda yaptığımız projelerden, malı durumumuz nedir, ne yapacağız paylaşıyoruz. Biz bu yola çıkarken şeffaf bir belediye anlayışını benimsedik. Parayı yönetemeyen, bütçesini yönetemeyen başarılı olamaz. Kırşehir Belediyesi hizmet üreten geleceği planlayan, Kırşehir’in geleceği için adımlar atan bir belediyedir. Gerek Ahi Evran Külliyemiz gerek asfalt çalışmalarımız ve diğer projelerimizle Kırşehir günden güne değişiyor,  gelişiyor.
Kırşehir emin ellerde. Biz yola çıktığımız günden bu güne Kırşehir’e hep en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Dürüstlüğü en üstte koyarak çalışkanlık ve samimiyetle genç ekibimizle yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Biz önce hayal ediyoruz sonra projelendiriyoruz sonra gerçekleştiriyoruz. Açtığımız mekânları en iyi şekilde işletmek en önemli görevlerimizden birisidir. 
Göreve geldiğimizde Kırşehir Türkiye’nin en güzel yaşanılır şehri olacak düşüncesiyle hareket ederek projelerimizi uzun vadede Kırşehir’e katkı sağlayacak projeler olması için çalıştık. Biz Kırşehir’ e eserler bırakmak istiyoruz. Bu yüzden fikirler, projeler üretip hayata geçiriyoruz. Bunu yaparken valimiz, milletvekillerimiz, sivil toplum örgütlerimizle ortaklasa çalışıp ortak akılla hareket ediyoruz. Ağalar Konağında katkısı olan tüm personelime ekip arkadaşlarıma ve bizleri burada yalnız bırakmayan sizlere çok teşekkür ediyorum. Ramazanımızın da hayırla vesile olması temenni ederim”
Başkan Bahçeci’nin açılış konuşmasının ardından protokol açılışı yaptı. Açılışın ardından Konak’in ilk yemeği verildi.







Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serkan - 7 yıl önce
bu tesis kaç paraya mal oldu araştırın yazında bir öğrenelim
Avatar
mustafa - 7 yıl önce
Kırşehir'e hayırlı olsun, güzel olmuş.
Avatar
hüseyin haşhaş - 7 yıl önce
konağı göremedim
Avatar
mahmut topal - 7 yıl önce
başkanımı kutluyorum.
Avatar
Fatih İLHAN - 7 yıl önce
kırşehir, turizm kenti olma yolunda önemli bir eser daha kazandı.emeği geçenleri tebrik ediyorum
Avatar
Erhan DOĞAN - 7 yıl önce
alpaslan onca senedir. bu işlerle uğraşırsın. niçin konağın geniş açıdan çekilmiş bir resmi yok. özellikle bizim gibi uzaklarda yaşayan insanlar için
Avatar
mehmet - 7 yıl önce
baskani zaten her gun goruyoz konagi nresimlerini gorseydik
Avatar
israf - 7 yıl önce
bu kadar yer yapacağına park olsun konak olsun bunların yerine 2 veya 3 tane fabrika kursan kaç trilyon para harcandı bilmiyorum ama işsizleri iş sahibi yapsanız daha mantıklı olmazmıydı....