Kırşehir'de Fakıbaba rüzgarı esti

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği EFQM Mükemmellik Modeli uygulamasına ilk adım atıldı.

Kırşehir'de Fakıbaba rüzgarı esti

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği EFQM Mükemmellik Modeli uygulamasına ilk adım atıldı.

Kamuda EFQM Mükemmellik Modelini başarı ile uygulayıp iki ödül kazanana Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Op. Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, deneyimlerini paylaştı.

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin deneyim paylaşım konferansı gerçekleşti. Konuşmacı olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Op. Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, katıldığı deneyim konferansta “Kamuda EFQM Mükemmellik Modeli “ ele alındı.
Konferansa Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Rektör Vekili Prof. Dr. Güray Erener, İl Müdürleri, AK Parti ve CHP İl Başkanları, Genel Sekreterlik Başkanları, Hastane Yöneticisi, Başhekimler, Hastane Müdürleri, Hekimler ve diğer sağlık personeli katıldı.
Konferansın açılışında konuşan Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mehmet Öncel, “Her zaman olduğu gibi günümüzde de organizasyonların temel sorunlarından birisi, daha az girdi ile daha çok çıktı elde edebilmektir, başka bir deyişle, verimliliktir. Bu açıdan bakıldığında verimlilik; maliyetlerde düşüş, kalitede ve hizmet sunumunda artışı ifade etmektedir. Diğer yandan klasik kamu yönetiminin en çok eleştirilen ve tartışılan boyutu, verimsizliktir. Kamu örgütlerinde, bu sorunların aşılması, günümüzde kamu yöneticilerinin öncelikli amaçlarından birisini oluşturmaktadır. Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği olarak bu amaca ulaşmayı sağlayabilecek araçlardan biri olarak, “Mükemmellik Modeli” uygulamasını görmekteyiz. Mükemmel kuruluşların uyguladığı bu modelin temelinde değişimin yönetimini benimsemek gerektiğini biliyoruz.   Değişimi yönetirken de bu konuda başarılı olan kuruluşların deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz. İster kamuda, ister özel sektörde olsun ayırım gözetmeksizin rekabet edebilen, sürdürülebilir performans gösteren sağlıklı ve başarılı kuruluşların yöneticilerini kentimize davet ederek deneyimlerini paylaşmalarını sağlamayı amaç edindik. Bu kapsamda ilk konuğumuz, yerel yönetimlerde bir ilki başararak, Şanlıurfa kentine "Mükemmellikte Yetkinlik Belgesini"  kazandıran Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba oldu. Bizleri kırmayıp yoğum programları içerisinde kentimize teşrif eden aynı zamanda meslektaşımda olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya teşekkür ediyorum”  dedi.


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Op. Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Belediye başkanlığımın yanı sıra hekimlik mesleğini icra ettiğim dönemdeki deneyimlerimi de paylaşmak istedim. Mükemmellik öncelikle ekip ruhu ile çalışmayı benimsemektir. EFQM Mükemmellik Modeli yöneticilerin, kuruluşlarının ne yaptığına ve hangi sonuçları elde ettiğine ilişkin neden-sonuç ilişkilerini anlamasını sağlar. Mükemmelliğin Temel Kavramları herhangi bir kuruluşun sürdürülebilir başarıyı elde edebilmesi için gerekli temeli oluşturur. Bu kavramlar mükemmel bir kurumsal kültür için gerekli unsurların esası olarak kullanılabilir. Mükemmellikte tüm iş süreçlerinin tanımlanması ve buna uygun çalışılması gerekmektedir. Yapılan iş ne olursa olsun, yaptığınızı yazın, yazdığınızda yapın. Başarıdan geçen yolun büyük hayaller kurarak bu hayallerin gerçekleşeceğine inanmaktır. Kırşehir Kamu Hastanelerini kutluyorum. Mükemmelliğe inanmış olmaları, gelecekte başarılı olacaklarını göstermektedir” dedi.

Op. Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın konuşmaları sonrasında soru cevap kısmına geçildi. Konferans sonunda verilen kokteyl sonra Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Op. Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Valilik ve Belediye Başkanlığını ziyaret ettiler.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet - 6 yıl önce
turkyiedeki baska bir ilin baskanin kirsehire gelmesi ne gibi bir ruzgar ve flas haber niteligi tasiyor kirsehir koymu ki bu kadar sevindiiz