banner245

Kırşehir’de lavanta balı üretilecek

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Lavanta Balı Projesi hazırlandı ve hazırlanan proje Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi’nce kabul edildi.

Kırşehir’de lavanta balı üretilecek

Kırşehir’de lavanta balı üretilecek

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Lavanta Balı Projesi hazırlandı ve hazırlanan proje Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi’nce kabul edildi.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir için KOP tarafından kabul edilen Lavanta Balı Pojesi ile ilgili açıklama yaptı. 

İl Müdürü Şahin, tarım ve hayvancılık alanında kalkınmayı sağlamak ve üretimde söz sahibi olabilmek amaçlarıyla KOP destekleri kapsamında, tarımsal sektörlerde üretimi artırabilmek amacıyla İl Müdürlüğü’nce hazırlanan ‘Lavanta Balı Projesi’ ile Kırşehir’de üreticilere farkındalık katacaklarını belirterek, şunları ifade etti:

Lavanta Balı Üretimi Projesi kapsamında çiftçiler desteklenecek

“İl Müdürlüğümüz proje biriminde çalışan veteriner  hekimleri ve ziraat mühendislerimizce hazırlanan ‘Bozkırda Temiz Süt  Projesi’ daha önce KOP’tan desteklenecek projeler arasına girerken, yine KOP dan geçerek desteklenecek ‘Lavanta Balı Projesi’ ile Kırşehir’de önemli iki proje hayata geçecek.

Bu amaç doğrultusunda ilimizde tarımsal üreticileri desteklemek ve bilinçlendirerek alternatif ürün konusu olmak üzere tarımda farkındalık ürün almak amacıyla hazırladığımız projelerimiz tek tek hayata geçiyor. İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizce hazırlanan projelerimiz KOP İdaresi’nce desteklenerek çiftçilerimize sunuyoruz. Geçtiğimiz günde KOP İdaresine sunduğumuz  Mucur İlçesinde Seyfe Gölü’nün çevresinde Lavanta Balı Üretimi Projesi kabul edildi. 

Proje bedeli olan 195.400,00 TL bütçe ile çiftçilerimiz desteklenecek.  

Bal üretimi Kırşehir için faydalı olacak

Tıbbi aromatik bitkilerin içerisinde yer alan lavanta bitkisinin adaptasyon yeteneğinin yüksek olması, soğuğa dayanıklı olması, çok yıllık bir bitki olması sebebiyle rüzgar erozyonuna karşı toprağı koruması, birden fazla ürün vermesi ve bu ürünlerin birçok sektörde kullanılıyor olması son yıllarda lavanta yetiştiriciliğine insanların merakını artırmıştır. Projemiz bu düşünceyle bölgemizde olabileceği ve çevredeki doğal bitki örtüsünden de yararlanılarak lavanta bitkisinin yanında bal verimi de düşünülerek ileride bölgemiz için yararlı olacağı düşünülmüştür.

Çiftçilere 150 bin lavanta fidesi verilecek

Yapılacak olan proje ile Seyfe Gölü ve çevresindeki köylerde bulunan çiftçilerin alternatif ürün yetiştiriciliğini artırarak arazilerin daha etkin kullanımı sağlayarak üründen elde edilen diğer yan ürünlerin de değerlendirilmesi ile bölge çiftçilerinin gelirlerini arttırması sağlanması için proje çalışmalarına başlanıldı. 
Proje için yapılan toplantı sonucunda  belirlenecek olan 10 çiftçimize İl Müdürlüğümüz olarak  teorik ve uygulamalı eğitimler verilerek, temin edilecek olan 150 bin lavanta fidesi toplam 100 dekar alanda ekimi yapılacak olup, arıcılık eğitimi almış olan çiftçilerimize toplam 600 adet çıtalı arı dağıtımı yapılacaktır.
Böylece bizim projemizde yer alan Seyfe gölü ve çevresinde alanlarda lavanta yetiştiriciliği yapılarak bitkiden elde edilen lavanta balı ve bitkinin hasatı ile elde edilen ürünlerin sağladığı gelir ile çiftçilerin gelirlerinin arttırılmasının sağlanması ve Seyfe Gölü’ne gelen mevcut turist sayısının oluşturulacak lavanta tarlaları sayesinde artırılması bekliyoruz.”
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.