Kırşehirli Yiğitbaşı Necmettin Erkan, Ahi esnafıyla buluştu

Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Genel Müdürü Necmettin Erkan ile Kırşehir Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk,Oda Başkanları ve yönetimleri katılım sağladı. 

Kırşehirli Yiğitbaşı Necmettin Erkan, Ahi esnafıyla buluştu

Kırşehirli Yiğitbaşı Necmettin Erkan, Ahi esnafıyla buluştu

Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Genel Müdürü Necmettin Erkan ile Kırşehir Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk,Oda Başkanları ve yönetimleri katılım sağladı. 

15 Temmuz sürecinde esnafımıza teşekkür

“15 Temmuz kalkışmasında esnafımız Devletinin yanında olmuştur. Ankara’da esnafımızın yaptıklarına bizzat ben şahidim. Büyük bir özveri ve cesaretle meydanlardaydınız. Malınız ve canınız pahasına meydanlardaydınız. Ülkemize, Cumhurbaşkanımıza sahip çıktılar ve çıktınız. Bu vesile ile sizlere ve tüm esnaflarımıza minnetlerimi belirtmek istiyorum.” Diye sözlerine başlayan Genel Müdür Necmettin Erkan, “Böyle bir kesime sizlerle beraber hizmet etmekten memnuniyet duyduğunu” ifade etti. 

Esnaf ülkemizin gücüdür

Erkan, Değerli Birlik Başkanı,Değerli Oda Başkanları ve temsilcilerim; Sizleri saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Söze başlarken şunu vurgulamak istiyorum. 15 Temmuz kalkışmasında Hemşerilerim ve Kırşehir esnafımız Devletinin yanında olmuştur. Sizler,  Büyük bir özveri ve cesaretle meydanlardaydınız. Malınız ve canınız pahasına meydanlardaydınız. Ülkemize, Cumhurbaşkanımıza sahip çıktılar ve çıktınız. Bu vesile ile sizlere ve tüm esnaflarımıza minnetlerimi belirtmek istiyorum. Şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimiz, gazi ve şehit yakınlarımız baş tacımızdır. Böyle bir kesime sizlerle beraber hizmet etmekten memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Sayıları 1,7 Milyona ulaşan Esnaflarımız ve Sanatkârlarımız, emeği ve alın teri ile bu Ülkenin harcıdır. Üretim ve istihdama katkısıyla Ülkemizin gücüdür. Esnaf diye gelip geçmeyin. Esnaf ve sanatkâr deyince biraz durup düşünmek gerekiyor. Bakınız, sizlerle esnafımızla ilgili bazı sayısal bilgileri paylaşacağım. Ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Esnaflarımız Ülkemizdeki tüm işletmelerin %65’ini temsil etmektedirler. 

Esnaflarımız;
•    Toplam istihdamın %73’ünü
•    Maaş ve ücretlerin %54,1’ini
•    Yatırımın %55’ini
•    İhracatın %55’sini
Gerçekleştirmişlerdir.

Sadece bu sayılar bile esnafımızın ve sanatkârımızın ülke ekonomisindeki gücünün ve öneminin ne denli yüksek olduğunu göstermektedir.
İlk kez 
o    İmalat sektöründeki sanatkârlara,
o    Ustalık belgesine sahip girişimci esnaflarımıza,
o    Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara
%100 faiz indirimli kredi kullanma imkânı getirilmiştir. 

    KOSGEB tarafından da faizsiz kredi imkânı getirilmiştir. 2017 yılı başında 2,5 Milyar TL’lik bütçe ile 460 Bin esnaf bu imkândan yararlanmıştır.


    Esnaf ve Sanatkâr Sektör Analizleri Projesi’ninhayata geçirdik. “Ulaştırma Sektörü” , “Gıda Sektörü” , “Makina, Taşıtlar ve Madeni Eşya Sektörü” ve “Deri, Giyim ve Ayakkabı Sektörleri” kapsamında üniversiteler ile çalışmalarımız tamamlanmıştır.  

    Esnaf ve sanatkârlarımız lehine vergi mevzuatında değişiklikler yapıldı.
Bunlardan bazıları şunlardır.
     Esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için, “Vergiden muaf esnaf belgesi” uygulaması getirilmiştir.

     Basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârın kazançlarının 8 bin liralık kısmı vergi istisnasına tabidir. 

     Ulaştırma sektöründeki esnaflara ÖTV istisnası sağlanmıştır. 

     Genç Girişimcilerin,üç vergilendirme dönemi boyunca 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı gelir vergisinden istisna tutuldu. 
    Sosyal Güvenlik alanlarındaki sorunlarını da tek tek çözdük.

Bu alanda şunu belirtmek istiyorum. Yıllardır dillendirilen bir konu vardır. O da; Emekli olan esnaftan yapılan sosyal güvenlik kesintileriydi. Biliyorsunuz bu kesintiler %15’i buluyordu. 5 puan indirilsin diye talepler varken işte bu kesintilerin tamamı yani Sosyal Güvenlik Destek Primi kaldırmıştır.
Diğer taraftan da Esnaf ve sanatkârların Sigorta Primlerinde 5 puanlık indirim sağlanmıştır.Bu 5 puanlık bu fark Hazinece karşılanmaktadır.

    Sicil affı uygulaması hayata geçirilmiştir. 

    Taşınır Rehini imkânı getirilmiştir. 

    Mesleki Eğitim Sistemini iyileştirmeye yönelik düzenleme yapıldı.
Çıraklık eğitimi örgün eğitimden sayıldı. Çıraklara ve kalfalara yönelik birçok iyileştirmeler yapıldı.

    İlk kez Ahilik Sandığı uygulamasını hayata geçirdik.
Esnaf ve sanatkârlara yönelik işsizlik sigortasına benzer bir mekanizma olan Ahilik Sandığı kurulmuştur. Bu sayede, esnaf ve sanatkârların finansal açıdan zor zamanlarında asgari giderlerini karşılamasına ve sağlık hizmetlerinden faydalanmasına imkân tanınmıştır.
Esnaf ve Sanatkâr Koordinasyon Kurulunun 2 Nolu Kararı ile “Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kolları” yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
Burada amacımız (NACE) faaliyet kodları ile esnaf ve sanatkâr meslek kollarının uyumlaştırılması idi. 
Bir diğer amacımız ise, esnaf ve sanatkârın kayıt edileceği odanın tespitinde yaşanan sıkıntıları çözüme kavuşturmaktı. 
Ancak her çalışmada olduğu gibi % 100 iyileştirme sağlanması maalesef mümkün olamamakta. Bakanlık olarak, sizlerden gelen talep ve isteklerle mevcut durumumuzun daha da ileriye taşıyacağız.
Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Ahi Evran Camii ve alanında yapılacak olan Ahi Evran Külliyesi projesi devam etmektedir. Bu projeyi önemsiyorum. 
Girişimlerimiz neticesinde; TOBB, TESK ve TESKOMB ile Belediye arasında iki protokol imzalanmıştır. Toplamda, TOBB 17 milyon TL, TESK 6 milyon TL ve TESKOMB ise 9 milyon TL olmak üzere proje için toplam 32 milyon TL bütçe tahsis edilmiştir. Projenin gelişimini yakından takip ediyorum. Bu proje Kırşehir’imiz için çok önemli bir değer olacaktır. Diğer taraftan Ahilik Kutlamaları, ahilik felsefesinin ve hayat tarzının tanıtımı adına çok kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Ahilik etkinliklerine başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Devlet büyüklerimiz büyük teveccüh göstermektedirler. Bu çalışmalara1 milyonun üzerinde bütçe ayrılmaktadır. Bu aynı zamanda ülke genelinde Memleketimizin, Kırşehir’imizin tanıtımı içinde büyük bir fırsat sunmaktadır. İnşallah yurtdışı çalışmalarımız ile bu tanıtım daha da genişleyerek devam etmektedir. Ahilik Yönetmeliğinde yaptığımız değişiklikle, sizlerin yoğun talepleri neticesinde etkinlikleri Mayıs ayından Eylül ayına alarak tekrar eski zamanına getirdik. Aynı zamanda, bundan sonra Resmi Program Bakanlığımızca yapılacak, diğer etkinliklerin planlamasını ise Kırşehir’e bıraktık. Bu değişikliklerin Kırşehir’imiz için daha da yararlı olacağını düşünüyorum. Ahi Evran-I Veli Vakfı Kanunu Tasarısı Taslağı Belediye ile ortaklaşa hazırladığımız bir projedir. Söz konusu Kanun Tasarısı Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğündedir. Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarının da görüşleri talep edilmiş durumdadır. Süreç Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Bu vakıf kanunun yasalaşması halinde, Ahilik kültürü ve Kırşehir’imiz açısından daha kurumsal bir yapı kurulmuş olacaktır. Bakanlık olarak, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yanınızda olacağız. Bugün burada toplanmamızı odalarımız arasında bir kaynaşma ve muhabbeti arttırma vesilesi olarak görüyorum. Burası aynı zamanda tecrübelerin de paylaşıldığı ortamlar olmaktadır. Sizlerin de bu bilinçle hareket etmenizi istiyorum. Konuşmamı noktalarken sizlerin de desteğiyle çalışmalarımıza tüm ciddiyetimizle devam edeceğiz. Tekrar bir araya gelmek ümidiyle hepinize teşekkür ederim. Saygı ve muhabbetlerimle… “

" Sayıları 1,7 Milyona ulaşan Esnaflarımız ve Sanatkârlarımız, emeği ve alın teri ile bu Ülkenin harcıdır. Üretim ve istihdama katkısıyla Ülkemizin gücüdür” diyen Erkan, son yıllarda esnaf ve sanatkarlarla ilgili yapılan düzenlemelerden bahsetti.


Esnaflarımızla ilgili en üst seviyede Cumhurbaşkanımızın Teşrifleriyle, 2014 Esnaf Şurası,2015 Ankara Şoför Esnaf Buluşması, 2015 Türkiye Esnaf Buluşması (İstanbul’da), 2015 Büyük Pazarcı Çalıştayı (Ankara’da), 2016 Esnaf Şurası ve 2017 Türkiye Esnaf Buluşması (İstanbul’da)Toplantılar tertip edildiğini belirten Genel Müdür Erkan, Tüm bu toplantılara esnaf ve odaları olarak katkılarından dolayı teşekkür etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.