Körpınar'a Biyogaz tesisi kuruluyor

Kırşehir Körpınar Köyünde Biyogaz Tesisi Projesi faaliyete geçiriliyor. Saatte 500 kWh kapasiteli tesiste yılda 4.000.000 kW elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirilecek.

Körpınar'a Biyogaz tesisi kuruluyor

Kırşehir Körpınar Köyünde Biyogaz Tesisi Projesi faaliyete geçiriliyor. Saatte 500 kWh kapasiteli tesiste yılda 4.000.000 kW elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirilecek.

Ahiler Kalkınma Ajansı’nın Destek Projesi kapsamında Kırşehir İl Özel İdaresi, biyogaz tesisi projesi hazırlayarak Ahiler Kalkınma Ajansına sunmuş, Ahiler Kalkınma Ajansı da bu projeyi değerlendirmeye alarak projeye hibe desteğinde bulunmayı kabul etmişti. Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Kırşehir İl Genel Meclis Başkanı Ecz. Şuayip Soysal şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Merkez Körpınar Köyümüzde çok sayıda büyükbaş hayvan çiftliği ve tesisleri bulunmaktadır. Buradaki çiftlik ve işletmelerin bu potansiyelini değerlendirerek ilimiz ve ülke ekonomimize katkı sunmak amacıyla hayvan gübrelerinden biyogaz tesisi kurmak suretiyle bir proje hazırlatarak Ahiler Kalkınma Ajansına sunduk. Ajansımız projemizi değerlendirmeye alarak hibe desteğinde bulunmayı kabul etti.

Kırşehir İl Özel İdaresinin uygulayıcısı olacağı Biyogaz Tesisi Projesi Körpınar Köyünde Hazine arazisi üzerinde kurulmasını planladık. 500 KWH kapasiteli tesise Ajans yaklaşık 2.500.000,00 TL hibe verecek. Projeye Kırşehir Jeotermal A.Ş.’ne ortaklık hisseleri oranında,

Kırşehir İl Özel İdaresi %79.07
Kırşehir Belediyesi %20,58
Kırşehir TSO %0.172
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası % 0.1
Kırşehir Ziraat Odası %0.1

Ortak olması ve projenin tamamlanması için yaklaşık 1.748.000,00 TL ödeneğinde proje ortaklarından karşılanması kararlaştırılmıştır. Tesisin yapımı tamamlandıktan sonra Kırşehir Jeotermal A.Ş.’ne devredilerek burada üretilecek elektrik enerjisi ise Ulusal 400/34.5 kW şebekesine aktarılacak olup, ayrıca tesiste ortalama 2000 ton katı organik gübre, 30.667 ton ise sıvı organik gübre elde edilmesi planlanmıştır.

Kırşehir’e biyogaz tesisi kurulması için Ajans ile yapılacak her türlü işlemleri yürütmek için Meclisimizin Eylül 2013 tarih ve 36 nolu birleşiminde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş AYDOĞAN’a yetki verilmiştir.

İlimizde biyogaz tesisi kurulması fikrinin oluşmasından hibe desteğinin çıkmasına kadar ki süreçte bizlere desteklerini esirgemeyen başta Valimiz Sayın Özdemir ÇAKACAK’a, Milletvekillerimiz Abdullah ÇALIŞKAN ve Muzaffer ASLAN’a, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar BAHÇECİ’ye, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş AYDOĞAN ve yönetimine, İl Genel Meclis Üyelerimize, TSO, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kırşehir Ziraat Odası Başkanlıklarımıza çok teşekkür ediyor kurulacak tesisimizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”

' BÖLGEDE ARAZİLER DEĞERLENDİ '

Diğer yandan, Biyogaz tesisi ve beraberinde bölgede hayvancılık tesislerinin sayısının artması, yine bölgede yeni kesimhanelerin kurulacak olması, yörede arazilerin de büyük oranda değer kazanmasına neden oldu. Bölgede organize hayvancılık bölgesi çalışmalarının devam ettiği bildirilirken; bu bölgeye yapılan yatırımların teşvikle desteklendiği öğrenildi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasansalman - 6 yıl önce
memleket batıya doğru gelişirse yatırımlarda öna göre olursa yapılırsa kırşehirimize ozaman fayda sağlar yani körpınar köyü ve civarrları mantıklı ve isabetli biryatırımdır memleketimize hayırlı olmasini dilerimm....
Avatar
HASAN SALMAN - 6 yıl önce @Yeşil
körpinar köyü ve civari isabetli biryatirimdir memleketimize hayirli olsun

Avatar
Yeşil - 6 yıl önce
bölgeye yapılan bu yatırım hayırlı olsun ilimizin kalkınması adına önemli,kırşehiri çazibe merkezi yapacak yatırım termal yatırımlar dır bu konuda il özel idaresininde elinden geleni yapması gerekli yeni sahalar keşif edip yatırımcıya bedelsiz tahsisi etmelidir.birde sıdıklı sarıyahşi köprüsü acilen bitirilip hizmete sunulmalıdır kırşehir o zaman gerçekten zıplama yapacaktır...