Mustafa Bağ, TSO sürecini ayrıntılı yazdı

AS-ÇED Başkanı ve Gazeteci Mustafa Bağ, Kesikköprü Hanı ile ilgili yaptığı çalışmalar ve bu süreçte Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’yla yaşadığı olumsuz süreci anlattı.

Mustafa Bağ, TSO sürecini ayrıntılı yazdı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
16 Kasım 2015 Pazartesi 21:18

Mustafa Bağ, TSO sürecini ayrıntılı yazdıAS-ÇED Başkanı ve Gazeteci Mustafa Bağ, Kesikköprü Hanı ile ilgili yaptığı çalışmalar ve bu süreçte Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’yla yaşadığı olumsuz süreci anlattı. 

Gazeteci Mustafa Bağ, TSO’nun bir işletmeciye yaptığı uygulamayı şu şekilde aktardı: 

“ Kiralama yöntemi ile alınan ve kullanım hakkı bizde olan, Selçuklu eseri tarihi Cacabey Kervansarayı (KESİKKÖPRÜ) planladık. Projelendirdik hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Başlamak bitirmenin yarısıdır ” Sözlerini rehber edindik. Kuruluş aşaması içinde olan AKROENOS’a Kapadokya Turizm Destinasyonu içinde yer verildi. Engellediler başaramadılar. Kişisel kaprislerini, özel işlerini, kurumsal bir kuruluş olan “Oda” İşlerinde sapla samanı karıştıranlara iki önemli haber vermek istiyorum.  Bizim tek bir amacımız var. Bu şehre katma değer kazandırmak. Yeni istihdam alanlara yaratmak. Yabancı yatırımı ve sermayeyi bu şehre çekmek. Bu şehrin Turizmden pay almasını sağlamak. Bizim amacımızda birilerini kıçüstü oturtmak gibi bir anlayış yoktur. Gerçek şu ki; aklın yolu bir ama cahilliği meslek edinmişlere ondan vazgeçmeyenlere söyleyecek çok ta söz yok. 
Biz inandıklarımızı bir, bir hayata geçirirken, kentimize katma değer kazandırmak için bir çaba ve gayretin içindeyiz. Asla farklı hesapların içinde değiliz. Bunun içindir ki; yapmayı ve hayata geçirmeyi planladığımız her girişim, Kültür ve yaratıcı endüstrilerin, istihdam yarattığı, ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan özellikleriyle merkezi bir konumda olduğu gerçeğini de bilmekteyiz… 
Makam ile büyük olduğunu sanıp boyundan büyük işlere karışanlar günü geldiğinde ne olduklarını anlayacaklardır.  Üretmek akılla bir taş üstüne bir taş koymak ile olur. Kavgaya bulaşanlar sonuçta kavga içinde kalır. Bu anlayış taraflara hiçbir sonuç getirmez. 
Biz asla horoz dövüşü peşinde olmayacağız. Bizim işimiz var. Polemiklerin arkasına sığınarak laf ebeliği yerine şehrimize ve insanımıza hizmet üreteceğiz. STK’lar başkanlarının kişisel kin ve ego tatmin alanları değildir. Güçlerini üyelerinin varlıklarından alırlar. O koltuklar bu şehrin koltuğudur. O koltuk kimseye baba yadigârı veya miras olarak kalmamıştır. Kişilere bu şekilde kullanımına da izin verilmemelidir.
Bu kente hizmet üretmeyenlerin sadece laf ürettiği gerçeği açıkça ortada. O’nun gücü bir zincirin en zayıf halkası kadardır. Gerçek şu ki; çürük bir tez en güçlü tezlerin güvenirliğini zedeler… En haklı olduğunuz alanlarda dahi muhatabınızın içine fitne girmiş ise o’nun uçuk kaçık iddialarını bu vesileyle tekrar gündeme getirerek o kişiye paye vermek istemiyorum. 
Odaya ait olan ve tahsisi yapılmış salonu, özel mülkiyet gibi değerlendirerek iptal ettirmekle bana sadece 3 bin TL’lik bir zarar verdiniz. Ama itibarımızı zedeleyemediniz…
Sonuç olarak, yalanlarla doğruyu savunmak mümkün değildir. Kişisel hesaplarınızı diyalog çerçevesi ötesine taşıyarak hesaplaşmaya kalkışmak etik olmamıştır. Bizler doğrularımızı savunurken hiçbir yalan ve çarpıtma içinde kalmaya muhtaç değiliz. İşimizde ihtiyaç duyduğumuz tek şey bilgi ve kültürle sağlam karakterin birleşmesidir. Bizler bunu başardık. Elbette ki daha fazlasına da ihtiyacımız olacaktır.
Kırşehir İl sınırları içinde kurulu bulunan bir şirketin Oda Kaydı, yasa gereği bir başka ilin Ticaret ve Sanayi Odasına yapılamıyormuş. Ben bu engeli veya engel yasayı şirketimi Nevşehir’de kurup, Nevşehir Vergi Dairesine kaydımı yaptırır, Kırşehir’i şube yaparak delebilirdim. Bu işlemin bir tek dezavantajı var. Kuruluş giderlerinin ikiye katlanması. Başkaca bir dezavantajı yok. Birde muhasebecim git gellerle yorulacak. Hepsi o kadar.
Kırşehir’de Kurulu bulunan bir işletmenin kuruluş aşamasında karşımıza çıkaracağı küçük pürüzler olacaktır. Bu da bizim için çok önemli değil. 
Sivil Toplum diyaloglarına açık olan bir yönetim anlayışı ile koruma, idame ve emsal örnekleri yaratmanın yanı sıra kentsel tanıtımda öncülük, hareketlilik ve istihdam yaratmak istiyoruz. Biz öncelikli olarak yasaların bize tanıdığı hak ve özgürlükleri sonuna kadar kullanmaya da niyetliyiz. 
Şu gerçek ki; kişisel egolarını kaprisleriyle birleştirenlere oturdukları koltuk baki değil. Günü geldiğinde o kişi o koltuktan kalkacak. Ancak benim şirketimin koltuğu bana ait. Bunu çok iyi anlamak gerekir. Ben o koltukta ölünceye kadar hep oturacağım.
Bizi üzmek isteyenlere üzülecekleri haber.  Şirketimiz “AKROENOS” (Yaşayan Şehir-Kuşatma -Selçuklu İmparatorluğunda Şehir adı.) Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Fahri üyesi oldu. Odanın hazırlayacağı Yurt içi ve Yurt dışı tüm etkinliklerine davet edilecek. Projelerinde yer alacaktır. Şirketimize Turizm Rehberinde yer verildi. Biz AKROENOS şirketi olarak, TURSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) Genel Başkanı Sayın Başaran Ulusoy’un tavsiyesine uyduk ve Kapadokya Turizm halayına katılıyoruz... Biz Kapadokya Turizm Birliği içinde yerimizi alıyoruz. 
Biz şirketimizin kaydını Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odasına yaptıracağız. Ticaret Sicil Numaramızı da Ocak 2016 tarihinde alıyoruz. Nedeni yıl devrini iki kez yapmamak. Kırşehir’in kıymetli halkına saygıyla duyurulur “ dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.