banner245

Nitelikli Öğretmen yetiştirme ile ilgili öneri

Başarılı, kaliteli bir eğitim sistemi tesis etmek,devletlerin önemli amaçlarındandır.

Nitelikli Öğretmen yetiştirme ile ilgili öneri

Nitelikli Öğretmen yetiştirme ile ilgili öneri

Başarılı, kaliteli bir eğitim sistemi tesis etmek,devletlerin önemli amaçlarındandır.

Zira nitelikli olarak tavsif edilebilecek bir eğitim sistemi, sosyal, ekonomik ve diğer hedeflere ulaşılmasını kolaylaştırır. Bir eğitim sisteminde kalite, mevcut sorunları çözmeye odaklanmanın yanı sıra geliştirme çalışmalarına eğilmekle yükselir.
Eğitimdeki kalite düzeyinin birçok değişkenden etkilendiği söylenebilir ancak başat faktörün öğretmen niteliği olduğu, büyük çoğunlukça kabul görecek bir iddiadır. “Bir eğitim sisteminin kalitesinin belirleyicisi, öğretmenlerin kalitesidir.” demek mümkündür. Bu noktada akıllara hemen şu iki soru gelmektedir: “Hangi vasıflar, öğretmenlerin nitelikli olduklarının göstergeleridir?” ve“Nitelikli öğretmenler nasıl yetişir?”
“Nitelikli öğretmen” konusundasöylenmiş çok söz, çizilmiş birçok çerçeve bulunmaktadır. Bu sebeple burada sıralananlardan bazıları, “ilk kez işaret edilen olma” özelliği taşımamaktadır. Fakat işaret edilenler, “dile getiren açısından en önemliler olma” özgünlüğüne sahiptir. İşte bir öğretmene “nitelikli” sıfatı kazandıracağı düşünülen en önemli hususlar: 

- Liderlik
- Mesleğe bağlılık
- Yüksek duygusal zekâ
- Araştırmayı sevme ve bilme
- Analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözme gibi zihinsel beceriler
- İletişim, dayanışma, empatigibi sosyal beceriler
- Gelişime inanma ve kendini sürekli geliştirme
- Ahlaken gelişmiş olma
- Demokratve insan hak ve özgürlüklerine saygılı olma
- Yüksek genel kültür düzeyi
- Öğrenmeye rehberlik yapabilecek donanım
- Öğretim tecrübesi
- En az bir yabancı dili çok iyi düzeyde bilme

Öğretmenlik en özel, etkisi en büyük olan meslektir. Şu sebeple ki öğretmenler, bireyleri ve toplumu geliştirme, doğruya ve iyiye yönlendirmefırsatını ellerinde bulundurmaktadır. Bu fırsat, aynı zamanda öğretmenlerin en önemli sorumluluğudur.Öyleysedevletçe en büyük yatırım, öğretmen yetiştirmeye yapılmalıdır. “Çok iddialı” bir öneri olarak değerlendirilebilir ancak bu yolda atılacak en mühim adımın özel, üstün özelliklere sahip çocukların olabilecek en erken yaşlardan itibaren yukarıda anılan özellikleri, becerileri kazanmalarını / geliştirmelerini sağlayacak bir eğitimtasarlamak ve bu eğitimi yürütecek okullar açmak olduğu kanaatini taşımaktayım. Ajan filmlerini bilirsiniz. Devlet, üstün özelliklere sahip çocukları himayesine alır. Onlara özel bir eğitim verir. Her biri çok becerikli, donanımlı hâle gelerek önemli görevler üstlenir ve ülkeleri, ulusları için çalışırlar; bazen kahraman bile olurlar. Pekibireylere ve topluma hizmetten, yararlı olmaktan, ülkenin kalkınarak devletler sıralamasında yükselmesine zemin hazırlamaktan, katkıda bulunmaktan daha anlamlı, değerli bir görev olabilir mi? O hâlde bahsolunan nitelikte bir eğitim ve bu misyonu üstlenecek okullar, öğretmen yetiştirme politikasının önemli bir unsuru, aracı hâline getirilebilir ve hatta getirilmelidir. 

Bahadır Gülbahar
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.