Öğretmenim! Ben İnsanım

Eğitimcilik hayatım boyunca dikkatimi çok çeken ve beni epeyce rahatsız eden hususlardan biri, öğrencilerimin “öğretmen ve öğretim elemanlarının kendilerine yönelik olumsuz davranışları” ile ilgili yakınmaları olmuştur.

Öğretmenim! Ben İnsanım
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
27 Haziran 2019 Perşembe 10:41

Öğretmenim! Ben İnsanım

Eğitimcilik hayatım boyunca dikkatimi çok çeken ve beni epeyce rahatsız eden hususlardan biri, öğrencilerimin “öğretmen ve öğretim elemanlarının kendilerine yönelik olumsuz davranışları” ile ilgili yakınmaları olmuştur.

Duyduğum rahatsızlığın büyük boyutta olmasının nedeni, aynı dertten muzdarip öğrenci sayısının çok olmasıdır. Dile getirdikleri şeyler aynıydı: aşağılanma, hakaret ya da tehdit şeklinde ortaya çıkan psikolojik şiddete ve dahi zaman zaman fiziksel şiddete maruz kalma. Bir eğitimciyi,kabul edilemez bu davranışları sergilemeye iten sebepler neler olabilir? 

“İstenmeyen, olumsuz, rahatsız edici” olarak niteleyebileceğimiz öğretmen ya da öğretim elemanı davranışları, kanımca olumsuz kişilik özellikleri ve mesleki yetersizlikten kaynaklanmaktadır. İyi, donanımlı, kendiyle barışık, rasyonel düşünebilen hiçbir insan, bir başka insanın mutsuzluğunu, başarısızlığını, menfi sonuçlarla karşılaşmasını istemez. Hele ki mesleğinin sırrına ermiş, liyakat sahibi bir öğretmen, geliştirilmek ve iyi olana yöneltilmek üzere kendisine emanet edilmiş öğrencilerinin zerre kadar da olsa zarar görmelerine tahammül edemez. Şayet bir eğitimci, sınıf içi ya da dışında öğrencilerini rencide edecek, korkuya sevk edecek, değersiz hissettirecek davranışlarda bulunuyorsa onların sağlam karakterli, cesur, girişimci, sorumluluk sahibi ve başarılı bireyler olmalarını beklememeli. Öğrencilerinin psikolojik, sosyal ve akademik olarak gelişmelerini hedefleyen eğitimciler, sınıf içinde de dışında da onların rahat, huzurlu, güvende, mutlu, öz güvenli hissetmelerini sağlayacak ortamları, koşulları yaratmakla mükelleftir. Bunu sağlayabilen bir öğretmen ya da öğretim elemanının “ideal bir eğitimci” olduğundan söz edilebilir. 

İdeal bir eğitimci, öğrencilerinin hak ve özgürlüklerini her şeyin önüne koyar; eğitim sisteminin, okulların asli unsurunun onlar olduğunu göz önünde bulundurur. İdeal bir eğitimci bilir ki öğrencilerin hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınması, onların gelişmeleri, kendilerini keşfetmeleri ve mutlu olmaları yolunda atılacak en önemli adımdır. Akılcılık da öğrencilerin yararını gözetmeyi ve onlara değer vermeyi gerektirir. Zira böylece gelecek için en büyük, en kârlı yatırım yapılmış olur.
Eğitimcilerin istenmeyen davranışlarının nasıl önlenebileceği başka bir yazının konusu olabilir fakat bu yazının sonucu olarak “öğrencilerin temel insan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra eğitimle ilgili hak ve özgürlüklerinin bilinmesi, benimsenmesi ve korunması gerektiğinin bir eğitimcinin esas rolü olduğu” ifade edilebilir. Siz de duymuyor musunuz? Öğrenciler bağırıyor: Öğretmenim, ben insanım!


Bahadır GÜLBAHAR
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.