Okuyuculardan AS-ÇED’e tam destek

Eski bir KIR-ÇED üyesi olan bir okuyucu Seyfe Gölü Kuşları isimli içeriği yanlış ve eksiklerle dolu kitapçığa yönelik yapmış olduğumuz basın açıklamasına farklı bir gözle bakmış ve düşüncelerini göndermiş. Açık ve net. Eğip bükmeden tüm gerçekler bütün çıplaklığıyla açıkça yazmış.

Okuyuculardan AS-ÇED’e tam destek
28 Ocak 2015 Çarşamba 09:14

Okuyuculardan AS-ÇED’e tam destek
Eski bir KIR-ÇED üyesi olan bir okuyucu Seyfe Gölü Kuşları isimli içeriği yanlış ve eksiklerle dolu kitapçığa yönelik yapmış olduğumuz basın açıklamasına farklı bir gözle bakmış ve düşüncelerini göndermiş. Açık ve net. Eğip bükmeden tüm gerçekler bütün çıplaklığıyla açıkça yazmış. 
‘Haber 24’de AS-ÇED açıklamasını okudum ve söz konusu olan kitapçıktan bir tane edindim. Mustafa bey size seslenmek istiyorum. Lütfen benim yazımı yayınlayın.
Fotoğraflara baktım gerçekten bu kuşlar orada olsa diye düşündüm. Bu kuşların orada olmadığını çok iyi biliyorum zira her yıl aralıklı olarak Seyfe Gölüne gidip geliyorum. Gördüğümüz sadece birkaç tarla kuşu. Bazen leylek ve birde flamingo kuşları. Bunlarda anlatıldığı gibi çok kalabalık sürüler halinde değiller.
Bu kitapçığa katkı yapanlara baktım bir tanesi çok tanıdık geldi. Çok net olmayan aynı fotoğrafları her yerde defalarca koyarak milleti gına getirmiş bir kişi. Devrin adamı. Çok değil bir yıl kadar öncesine kadar cemaatçilerle kol kola gezerken birden yol değiştirip farklı bir yola sapıyor. Değişik bir kişilik. Bana göre yaptığı basın açıklamalarıyla da Seyfe Gölüne en büyük kötülüğü bu adam yapıyor. Dedim ya her devrin adamı diye. Aslında bu adam kendini gündemde tutup kendi reklamını yapmak istiyor. Bu adam çevreci falan değil. Sadece insanları kandırıyor ve bürokratları kullanıyor.  Anlamadığım ise bu şehrin valisinin bu adama neden bu kadar çok inandığıdır.
Mustafa bey ben sizi çevreciliğiniz ile tanıdım. Size ait bir kitap bende var. İyi bir çevreci ve Doğa dostu olduğunuzu biliyorum. Böyle bir çalışma için neden sizden destek istenmemiştir inanın hayret ettim.
Mustafa Bey önce aynı fotoğrafları temcit pilavı gibi öne süren kişiye söylemek istiyorum. Efendi sen reklam mı yapmak istiyorsun? Paran var. CD bastırıyorsun. Takvim bastırıyorsun. Kendi reklamını bu elindeki verilerle yapıyorsun. Devletin parasını kullanarak bu reklamı yapmak yerine şehir merkezindeki birbotlara para öde ve reklam yap. Bir etkinlik düzenle. Bir fidan dik. Bir kongrede sunum yap. Bir bilim kitabında veri odaklı ismin olsun. Seyfe Gölü ile ilgili bir protesto eylemi yap. Kaçak avcılarla, kuş kaçakçılarıyla ilgili bir çalışman var mı? Valiyi kandırabilirisin. Masa başından kalkmayan şube müdürlerini kandırabilirsin bizi kandıramazsın. Sen ancak Seyfe Gölünü tanımayan kişilere Seyfe göledini Seyfe gölü diye yutturmaya çalışırsın…
Ben o dönem KIR-ÇED üyesiydim. Hayata artı projesi KIR-ÇED’e ikame kurulan Bozkır derneğini tüm bunların içinde sadece konu mankeni olduğunu bilmeyen var mı?
Niçin doğruların peşinde değilsin? Neden asparagas işlerin aktörlüğünü yapıyorsun. Böylelikle işe yaradığını mı zannediyorsun? Bu hareketlerinle Seyfe Gölüne en büyük kötülüğü sen yapıyorsun. Senin Seyfe Gölünü tanıdığına inanmıyorum. Sulak Alan tanımını yapamadığını biliyorum. Sen Seyfe Gölünü kullanıyor ve çevrene topladığın insanların yalanlarına inanması için bir gayretin içindesin. Sana Seyfe Gölüne hiç gitmemiş insanlar inanabilir ama. Benim gibi insanları inandıramazsın. Çünkü ben Seyfe gölünü senden çok daha iyi tanıyorum.
Mustafa bey sizinle çok önceleri Badıllı köyüne yapılan kuş Gözetleme kulesi ile ilgili  duymuş olduğum bir haberi telefonla görüşmüştüm. Lütfen hatırlayın.  Bu adam Badıllı köyüne Kuş Gözetleme kulesi yapmış. Siz o projenin sahibi benim demiştiniz araştırdım doğrulandı. Ben bu kişiye sormak istiyorum. Be adam sen ne zaman böyle bir projenin adamı oldun? Höyükten başka ne biliyordun? Sen Kocaman adamsın. Neden böyle bir yalanın içindesiniz? Neyin ne olduğunu cümle âlem biliyor. Niçin utanmıyor yanlış ve yalanlarınıza devam ediyorsunuz?
Mustafa Bey aracılığınızla Sayın Valime de bir şeyler söylemek isterim. Sayın Valim siz gerçekleri görmek. Karşılaşmak ve yüz, yüze gelmek istemez misiniz? Binin aracınıza gidin ve görün. Gerçeklerle yüzleşmek istiyorsanız Mustafa beyi yanınıza alın gerçekleri tüm çıplaklığıyla görün. Mustafa beyi kent için yapılan tüm toplantılardan çıkartmışlar. Oysa bu kişi Seyfe Yönetim planının yapımından sonuçlandırılmasına kadar hep içindeydi. 2007–2009 yıllarında 7 üniversitede kongrelere Seyfe Gölü ile ilgili bilimsel sunu yapmıştı. Türkiye 2nci Sulak Alanlar Kongresini Kırşehir’e getirip sorunları paylaşan kişidir. Seyfe gölü kuruduğunda göle otomobil ile girip Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin dikkatini çekmişti. Ben o zamanlar Mustafa beyin kurduğu KIR-ÇED Derneği üyesiydim.
Sayın valim göle sadece yağışlarla dolan bir su kütlesi var. Kaynakları kurumuş. Oluşmuş olan bu su göl tabanında yeterli olmadığı için bataklıkları kuruyor ve kuşlar beslenme ve üreme için bölgeye gelmiyor. Nerede bu kuşlar. Kuşları kaçıran etkenler neler? Bunları bilmek gerekmez mi? Seyfe gölü hasta hat da verem. Teşhis konmuş. Tedavi bekliyor. Birileri devamlı hasta adama iyi, iyi diyerek oyalıyor. Bu yalanları yayınlayan diğer gazetecilere de seslenmek istiyorum. Bilmediğiniz. Görmediğiniz haberleri yayınlayarak Seyfe gölüne bu büyük kötülüğü aslında sizler de yapıyorsunuz.
Mustafa Bey son olarak şunu söylemek istiyorum. Bu adama birileri demeli ki “Kirli bilgilerinle kafa ütüleme” Son olarak benim köyümde çok söylenen bir sözü de paylaşmak istiyorum. Kalın sağlıcakla. Tüm doğa dostlarına selam olsun.
“Akıl yoksa neylesin fikir. Çalsın Abdurahman, oynasın Bekir.” Tekrar hoşça kalın.’

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.