Öncel, görevlendirmelerin nedenini açıkladı

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mehmet Öncel, hekim görevlendirmelerine ilişkin bilgi verdi.

Öncel, görevlendirmelerin nedenini açıkladı
19 Aralık 2014 Cuma 18:44

Öncel, görevlendirmelerin nedenini açıkladı

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mehmet Öncel, hekim görevlendirmelerine ilişkin bilgi verdi.

Öncel, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Birliğimize bağlı sağlık tesisleri arasındaki hekim görevlendirme ve atamaları, hizmetin daha iyi yürütülmesi, aksamaması için Genel Sekreter yetkisine verilmiştir. Bu görevlendirmeleri yapmaktaki amacımız Kırşehir halkının tamamına hizmeti en iyi şekilde götürebilmek elimizdeki hekim kadrosunu en verimli şekilde kullanabilmektir.

Zaman zaman Mucur Devlet Hastanesine Dahiliye ve Kulak Burun Boğaz, Kaman Devlet Hastanesine Üroloji, Çocuk ve diğer branşlarda geçici görevlendirmeler ve atamalar yapılmaktadır.
Aynı zamanda hekimlerin ilçelerde sürekli kalmamaları ve motivasyonlarını kaybetmemeleri için Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kadro boşaldıkça, kadroları merkeze alınarak ilçeye yeni bir doktor atanıncaya kadar hizmete devam etmeleri de sağlanmaktadır.
Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ultrason bekleme sürelerinin uzaması üzerine Kaman Devlet Hastanesindeki Radyoloji Uzmanı 6. Radyolog olarak kadrosuyla beraber Eğitim ve Araştırma Hastanesine alınmış, 2 gün Kaman’da 3 gün Merkez’de görev yaparak daha verimli hizmet vermesi sağlanmıştır. Oysa Kaman Devlet hastanesinde Tomografi ve Ultrason cihazı mevcuttur.
Mucur Devlet Hastanesine Kadın Doğum Uzmanı atanarak 20 ay olmasına rağmen hastanede doğum, sezaryen ve herhangi bir cerrahi müdahale yapılmamıştır. Oysa doğumhane ve ameliyathane hizmet verebilecek bir duruma tarafımızdan getirilmiştir. Ayrıca kadın doğum uzmanının poliklinikte baktığı hasta sayısı günlük olarak 4 ile 6 arasında olup bunlarda ebelerin takip edebileceği vakalardır. Halkın daha çok Eğitim ve Araştırma Hastanesini tercih etmelerinin sebebini Mucur – Kırşehir arasındaki mesafenin kısa olmasından kaynaklandığını düşünmekteyiz.
Eğitim ve Araştırma Hastanemizde Kadın Doğum Uzmanı kadrosu 6 olup, bu sayı BRANŞ NÖBETİ tutulması için gerekli olan sayıdır. Branş nöbeti 24 saat hastanede Kadın Doğum Uzmanının bulunması anlamına gelmektedir. Ve bakanlığımızın da tercih ve tavsiye ettiği bir durumdur. Şimdiye kadar dolu olan 6 kişilik kadro 1 hekimin emekli olması 1 hekiminde Üniversiteye geçmesi nedeniyle azalmış, branş nöbeti tutulamaz hale gelmiştir. Branş nöbetinin devam edebilmesi ve sayının 6’ya tamamlanması için Mucur Devlet Hastanesinde atıl halde kalan Kadın Doğum Uzmanı önce geçici görevle sonra da kadrosuyla Eğitim ve Araştırma Hastanesine alınmıştır. Mucur’da günde 4 ile 6 arasında hastaya bakan hekim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde günde 85 hastaya poliklinik hizmeti vermekte aynı zamanda branş nöbetinin devam etmesini ve hastanemizde 24 saat Kadın Doğum Uzmanının görevli olmasını sağlamaktadır.
Mucur ‘da performans yapamadığı için döner sermayeden ek ödeme alamayan hekim, burada ek ödeme alabildiği için daha şevkle çalışmakta, verimli olmaktadır. Ayrıca memleketi Kırşehir olduğu için burada kalıcı olarak görev yapmak istemektedir.
Mucur Devlet Hastanesinin günlük 4 ile 6 arasında olan hasta talebi ise haftada bir veya iki gün  hekim görevlendirmesiyle karşılanabilir “

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sezarın hakkı sezara - 7 yıl önce
sayın genel sekreter haklı. bakanlıkta bu alanda branş nöbetini istiyor.
Avatar
dr - 7 yıl önce
Aslinda tam tersi olması lazım ilçeleri tam kadro yapıp hastaları yollarda perişan etmemek lazım.ilceler pratisyen hekimlere emanet gidiyor.haftanin bir günü kaman da niye kardiyolog yok.kamanda kalp hastası oran bakımından il merkezinden daha fazladır,kime diyorum ben