Önder, şantiye gezip işçilerle sohbet etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, beraberindeki heyetle Kırşehir'e çıkarma yaptı. 

Önder, şantiye gezip işçilerle sohbet etti

Önder, şantiye gezip işçilerle sohbet etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, beraberindeki heyetle Kırşehir'e çıkarma yaptı. 

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında, “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik, İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır” programı kapsamında bakanlık bürokratları Kırşehir'de bir dizi toplantı ve ziyaretler gerçekleştirdi. 

' ÖNDER VE EKİBİ, MÜHENDİS VE MÜTEAHHİTLERLE TOPLANTI YAPTI '

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, aralarında İŞ-KUR Müdürü Metin Ülgen Kaya ve SGK Müdürü H. Mehmet Akdeniz ile birlikte İŞ-KUR Toplantı Salonunda Kırşehir'de faaliyet gösteren müteahhit ve mühendislerle toplantı yaptı. Toplantıda İş Sağlığı ve Güvenliği, Mesleki Yeterlilik Belgesi ve inşaatlarda alınması gereken iş ve işçi güvenliği tedbirlerine ilişkin uzmanlar tarafından sunum yapıldı. 

Sunumların ardından soru-cevap kısmına geçilirken; müteahhit ve mühendisler tarafından Genel Müdür Önder'e sorular soruldu ve cevapları alındı. 

' ÖNDER: NEŞET ERTAŞ'IN MEMLEKETİNDE OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM '

Toplantıda, Kırşehir'e olan sevgisini Türk Halk Müziği'nin ve Bozlakların güçlü ismi Merhum Neşet Ertaş'a olan duyduğu sevgi ile anlatan Önder, " Böylesine özel ve güzel bir şehirde bulunmaktan dolayı son derece mutluyum. Kırşehir, çalışma hayatının 1200'lü yıllarda ilk düzenleyicisi; çırak, kalfa ve usta hiyarirşisinin kurucusu Ahi Evran-ı Veli'nin memleketi olduğu gibi, aynı zamanda türkülerimizin vazgeçilmez ismi Neşet Ertaş'ın da şehri. Kırşehir, gerçekten özel ve kültürel birikimleri fazla bir şehir. Ben, Birleşmiş Milletlerde yapılan bir toplantıda özellikle kadınların konuşulduğu bir toplantıda Merhum Neşet Ertaş'ın ' Kadınlar İnsandır; Biz, insanoğlu ' sözünü söylemiştim. Bu söz bizim için çok önemli ve bu sözü söyleyen bir üstadın memleketinde olmak bizleri çok mutlu etti " dedi. 

' İNŞAAT ÇALIŞANLARININ USTALIK BELGESİ ALMASI İSTENDİ '

Toplantıda, özellikle inşaat çalışanlarının ustalık belgesi alması gerektiği vurgulanırken; bu belgenin alınması için tüm giderlerin çeşitli fonlardan karşılandığı, bu belgeneni alınması için çalışanlara zaman verildiği; bu sürenin ivedi değerlerdirilerek inşaat çalışanlarının belgelerini almaları gerektiği bildirildi. Belgelendirme şirketi ile yapılan görüşme ile, ustaların inyaatlardan gitmeden; müteahhitlerin bu şirketle görüşüp gerekirse inşaatta belgelerin uygulamalı verileceği hatırlatılırken; ustaların mutlaka bu ustalık belgesini alıp; cezai işlemden kurtulmaları istendi. 

' ÖNDER, ŞANTİYE ZİYARET EDİP; USTALARLA PİDE YEDİ, ÇAY İÇTİ '


Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, İŞKUR Müdürü Kaya ve Bakanlık bürokratları tarafından toplantı sonrasında Kırşehir'de faaliyet gösteren inşaat şantiyeleri gezilerek, inşat ustaları ile sohbet edildi. 

İnşaatta çalışan ustalarla sohbet eden ve onlarla pide yiyip çay içen Önder, çalışanların sorunlarını hem dinledi hem de cep telefonuna görüntülü kaydederek, " Bu isteklerinizi bizzat Sayın Bakanımıza ileteceğim. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Sorunları dinlemek için buraya geldik. Bu sorunları ve çözümlerini inşallah sizlerle paylaşacağız. Kırşehir'de inşaatta çekiç, keser sallayan sizler, aynı zamanda Türkiye'de ki tüm çalışanların sesi olacaksınız " dedi. 

' İNŞAAT USTALARI, YIPRANMA PAYINDAN FAYDALANMAK İSTİYOR '

İnşaat ustalarının en önemli isteğinin yıpranma payının inşaat çalışanlarına da uygulanması olurken; madencilerle aynı yıpranma yapılana sahip olmak istedikleri gündeme getirildi. 
Yapılan ziyaret, inşaat ustalarının Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'e pide ve çay ikramı ile son buldu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.