Özgürlüğe karşı, 2 haftada 17 bin imza toplandı

Memur Sen’in Türkiye genelinde başlattığı “Kamuda Kılık Kıyafet Dayatması Son Bulsun, Özgürlük için 10 Milyon İmza” kampanyasına destek dalga dalga yayılıyor.

Özgürlüğe karşı, 2 haftada 17 bin imza toplandı
28 Ocak 2013 Pazartesi 20:28

Memur Sen’in Türkiye genelinde başlattığı “Kamuda Kılık Kıyafet Dayatması Son Bulsun, Özgürlük için 10 Milyon İmza” kampanyasına destek dalga dalga yayılıyor.

Kampanyaya desteğin çığ gibi büyüdüğünü belirten yetkililer Kırşehir’de 2 hafta içerisinde 17 bin imza toplandığını belirtti. Kampanyanın iki hafta daha devam edeceği belirtilen açıklamada Türkiye genelinde hedefimiz 10 milyon imza denildi.
Memur-Sen tarafından Türkiye genelinde başlatılan 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' kampanyası doğrultusunda Kırşehir’in farklı bölgelerinde açılan “Özgürlük İçin On Milyon İmza” kampanyası standlarına halk yoğun ilgi gösteriyor. Kamuda uygulanan kılık-kıyafet yasağının, özgürlük ve demokrasi noktasında sona erdirilmesi gereken yasaklardan biri olduğunu belirten Memur Sen Kırşehir İl Temsilcisi Ali Rıza Aka, kampanya ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Memur Sen Konfederasyonu'nun kurulduğu günden beri temel hak ve özgürlükleri savunduğunu, haksızlığa uğrayanların yanında olduğunu söyleyen Aka, “Memur Sen ailesi olarak çalışmalarımıza milletimizi de dahil edecek “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyasını başlattık. Kırşehir’de bizlerde farklı bölgelere “Özgürlük İçin On Milyon İmza” standları açarak halkımızın desteğini alıyoruz. Kırşehir’de “Özgürlük İçin On Milyon İmza” kampanyası çerçevesinde iki haftada 17 bin imza almış bulunuyoruz. Hedefimiz Türkiye genelinde 10 milyon imza. Antidemokratik bir zihniyet ile insanımıza dayatılan ve artık doğal seyrine girmesi gereken şeylerden biri Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’tir. İnsanımızı kıyafetine göre değil, ürettiği işe göre değerlendirmeliyiz. Kadın çalışanların ayakkabısından saçını tarama şekli ve modeline, tırnak kesimine, gömleğinin koluna, yakasına, etek boyuna, pantolonunun şekline, başını örtüp örtemeyeceğine kadar düzenleme yapma yetkisini kendisinde gören zihniyetin çıkardığı, 1982 model darbe dönemi kalıntısı yönetmeliğin değiştirilmesini istiyoruz.” dedi. “Özgürlük İçin On Milyon İmza”  kampanyası ile Anayasa ve herhangi bir kanunda olmayan, kamuda kılık kıyafeti düzenlediğini iddia eden yönetmeliğin değiştirilmesini istediklerini ve kamuda özellikle kadın çalışanların mağdur olduğunu ve ötekileştirildiğini ve kamuda başörtüsüne özgürlük istediklerini belirten Aka, “Memur, sokakta nasıl giyinmesi gerektiğini kendisi belirleyebilirken kamuda aynı memurun bunu belirleyemiyor olduğunu düşünmek anlamsızdır. Bu kampanya ile demokratikleşme ve özgürlük yolunda önemli adımlar atan Türkiye'nin, bu ayıptan en kısa zamanda kurtulması gerektiği talebini ortaya koyuyoruz. Son günlerde yaşanan olaylarda, özellikle Danıştay'ın sınava alınmayan bir öğrenciyle ve bir avukatla ilgili almış olduğu kararlar,  halkın tepkileri ve hükümetin bu konudaki olumlu görüşleri ve STK'ların da bu konudaki özgürlük talepleriyle  inşallah önümüzdeki süreçlerde daha güzel adımlar atılacak. Biz bütün STK’ların ve halkımızın desteğini istiyoruz. Amacımız bütün kitlelere ulaşmaktır.” dedi.

ÖZGÜRLÜĞE İNANAN HERKESİ DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Biz dayatma ve yasakların sona erdirilmesini istiyoruz diyen Aka, “Demokrasi iddiası bulunan, hukukun üstünlüğüne inanan, insana ve insan onuruna vurgu yapan herkesi, destek olmaya çağırıyoruz. Milletin ortak vicdanı olan sizler ve bizler istedikten sonra inanıyoruz ki, sona ermeyen yasak, tanınmayan özgürlük kalmaz.
Şu ana kadar topladığımız 17 bin imza da bizlere gösteriyor ki halkımız daha özgür, daha demokrat bir anayasa ve yönetmelik istiyor. “Özgürlük İçin On Milyon İmza” kampanyası sayesinde toplumun talebi ortaya konmuş olacaktır.” dedi.

HALKIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Başlattığımız kampanyanın hayırlı sonuçlara vesile olmasını, bu hayırlı kampanyayı imzalarıyla desteklemekle yetinmeyip daha geniş bir zemine taşıyacak olan Kırşehir halkına, fedakarca çalışan Memur Sen’e bağlı sendikalarımızın şube başkanlarına, İl Temsilcilerine, üyelerine, bütün kişi ve kurumlara Memur-Sen ailesi adına teşekkür ediyorum diyen Aka, kampanyaya imza formlarının imzalanmasıyla destek olunabileceği gibi kampanya için açılan www.ozgurlukicin10milyonimza.com adlı siteden de destek olunabileceğini ve imza stantlarının 15 gün daha şehrimizin değişik yerlerinde  ve ilçelerimizde destek almaya devam edeceğini belirtti.

İLÇELERDE DE STANDLAR AÇILIYOR

Geçen hafta Çarşamba günü Kaman ilçesinde açılan standa halkın yoğun ilgi gösterdiğini belirten Memur Sen İl Temsilcisi Ali Rıza Aka, önümüzdeki günlerde diğer ilçelerimizde de imza stantları açılacağını belirtti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.