Öztürk, tüm Türkiye'de ki esnafın sesi oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Kırşehir ziyaretinde konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, son derece önemli konulara değindi ve A'dan Z'ye tüm meslek guruplarının beklentilerini, taleplerini ve son durumlarını paylaştı. 

Öztürk, tüm Türkiye'de ki esnafın sesi oldu
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
21 Mart 2019 Perşembe 15:36

Öztürk, tüm Türkiye'de ki esnafın sesi oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Kırşehir ziyaretinde konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, son derece önemli konulara değindi ve A'dan Z'ye tüm meslek guruplarının beklentilerini, taleplerini ve son durumlarını paylaştı. 

Öztürk, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan'ın organizasyonunda düzenlenen toplantıya binlerce esnafın katılımını sağlarken; bir gün önce atılan mesajla ARMAS OTEL'de düzenlenen toplantıya akın eden Kırşehir esnafları, hem Bakan'a karşı hemşerimiz Erkan'ı hem de Ahi esnafının kendilerine olan ilgi ve desteğini göstermiş oldu. 

' ÖZTÜRK, BİR MESAJLA 2.500 ESNAFI ARMAS OTEL'E İNDİRDİ '

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, beraberindeki oda başkanları ile birlikte Bakan Pekcan ve hemşerimiz Necmettin Erkan'a olan ilgi ve desteği gösterme adına bir mesajla yaklaşık 2500 esnaf 1 saatte ARMAS OTEL'e getirerek, Kırşehir'de AHİ birliğini gösterin isim oldu. 

Öztürk, binlerce esnafın katılımı ile gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmasında son derece önemli konulara da değinerek, " ŞEHRİMİZE, ESNAF-SANATKÂRIMIZA VE TACİRLERİMİZE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAĞINA İNANDIĞIMIZ "ESNAF BULUŞMAMIZA" HOŞ GELDİNİZ.

    
ÖNCELİKLE ÜLKEMİZİN ORTA DİREĞİ VE LOKOMOTİFİ KONUMUNDAKİ ESNAF VE SANATKARLARIMIZI BÜNYESİNDE BARINDIRAN, ÇATI KURULUŞUMUZUN BAŞINDA VE AHİLİĞİN HAMİSİ OLAN TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN HANIMEFENDİ'Yİ AĞIRLAMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIĞIMIZI BELİRTEREK SÖZLERİME BAŞLAMAK İSTİYORUM. 
SAYGIDEĞER BAKANIM; 
TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR. ESNAF VE SANATKÂRIMIZ DA BU SÜRECİN İÇERİSİNDE, PEK MUTLU OLDUĞUMUZU SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. 
ÜLKEMİZİN ÖZELLİKLE SON BEŞ YILLIK SÜREÇTE, İÇERİSİNDE BULUNDUĞU ÇALKANTILI DURUM; KOMŞU ÜLKELERİMİZLE YAŞADIĞIMIZ SORUNLAR, TERÖR SORUNLARI, MÜLTECİ SORUNLARI, HER YIL ÜLKEMİZDE SEÇİM VE HALK OYLAMASI YAPILMASI GİBİ ETKENLERDEN DOLAYI BİRÇOK KESİM GİBİ KÜÇÜK ESNAF VE SANATKÂR KESİMİMİZ ZOR GÜNLER YAŞAMIŞ VE YAŞAMAKTADIR. 
BU ZOR GÜNLERDE ESNAF DEVLETİNİN YANINDA OLMUŞ, DEVLETİMİZ DE ESNAFININ YANINDA OLMUŞ, ESNAFIN AYAKTA DURABİLMESİ İÇİN İMKANLARINI SEFERBER ETMİŞTİR.
•    ESNAF VE SANATKÂRIN BORÇLARINI YENİDEN YAPILANDIRIP ÖNLERİNİ GÖRMELERİ TEMİN EDİLMİŞ, VERGİDEN İSTİSNA KAZANÇ BEDELİ 11 BİN LİRAYA ÇIKARTILARAK VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMİŞTİR. 
•    EMEKLİLİK SONRASI İŞİNİ YÜRÜTMEYE DEVAM EDEN ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN MAAŞLARINDAN YAPILAN %15' LİK SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KESİNTİSİ KALDIRILMIŞTIR.


•    ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA GÖREV YAPAN TAKSİ, DOLMUŞ, MİNİBÜS VE OTOBÜSLER İÇİN ÖTV VE KDV İSTİSNASI GETİRİLEREK ARAÇLARININ YENİLENMESİ SAĞLANMIŞTIR.

•    ÖZELLİKLE ESNAF VE SANATKÂRIN EN BÜYÜK SIKINTISI OLAN FINANSAL SORUNLARINI ÇÖZMEK AMACIYLA KREDİ KOOPERATİFLERİMİZ ARACILIĞIYLA HAZİNE DESTEKLİ KREDİLER VERİLEREK ESNAF VE SANATKÂRIN FAİZ YÜKÜ ALTINDA EZİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLMİŞTİR. 
2018 YILI İÇERİSİNDE KOOPERATİFİMİZ ARACILIĞI İLE ESNAF VE SANATKÂRIMIZA 50 MİLYON LİRA HAZİNE DESTEKLİ KREDİ KULLANDIRILIRKEN 2019 YILI BAŞINDAN BUGÜNE 32 MİLYON LİRA HAZİNE DESTEKLİ KREDİ KIRŞEHİR ESNAFIMIZA DAĞITILMIŞTIR. PLASMAN İSTİYAÇLARIMIZIN KARŞILANMASI KONUSUNDA BİZLERE BÜYÜK DESTEK VEREN DEĞERLİ HEMŞERİMİZ ESNAF SANATKÂR, KOOPERATİFÇİLİK GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN NECMETTİN ERKAN'A HUZURLARINIZDA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.
SAYGIDEĞER BAKANIM;
BÜTÜN BU KANUNİ DÜZENLEMELERİN TARİHİN HER DÖNEMİNDE; ANADOLU TOPRAKLARININ TÜRKLEŞTİRİLMESİNDE, İSTANBUL'UN FETHİNDE, ÇANAKKALE'DE, DARBE GİRİŞİMLERİNDE DEVLETİNİN YANINDA YER ALAN ESNAF VE SANATKÂRIMIZI RAHATLATMAK, İŞİNİ DAHA İYİ BİR ŞEKİLDE YAPABİLMESİNİ TEMİN ETMEK VE GELECEĞİNİ DAHA İYİ GÖREBİLMESİNE KATKIDA BULUNMAK OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYOR, MİNNET VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ. BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE BU ZOR GÜNLERİMİZİN DE ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE İNANCIMIZ TAMDIR.
SAYGIDEĞER BAKANIM;
NAKLİYE VE ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN ESNAFLARIMIZIN BU ZOR GÜNLERDE AYAKTA KALABİLMELERİ İÇİN AKARYAKITTA ÖTV İNDİRİMİ YAPILMALIDIR. TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNDE AKARYAKITA YAPILACAK İNDİRİMLER ENFLASYONU DA BERABERİNDE DÜŞÜRECEKTİR. ÇÜNKÜ ÜRETİLEN HER ÜRÜNÜN TÜKETİCİYLE BULUŞMASINI NAKLİYECİ ESNAFI SAĞLAMAKTADIR. KAMYONCU, OTOBÜSÇÜ, DOLMUŞÇU VE TAKSİCİ ESNAFI DEVLETİMİZİN VERECEĞİ TİCARİ AKARYAKIT DESTEĞİNİ DÖRT GÖZLE BEKLEMEKTEDİR.
       TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLARI KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN BENDEVİ PALANDÖKEN'İN DE HER PLATFORMDA DİLE GETİRMİŞ OLDUĞU  ESNAF VE SANATKÂR KESİMİMİZİN RAHATLAMASI İÇİN; 
    BAĞKUR VE SGK PRİMLERİNDE İNDİRİME GİDİLMELİDİR.
    BAĞKUR PRİMİ YATIRAN ESNAFIMIZIN EMEKLİ OLABİLMESİ İÇİN 9.000 İŞ GÜNÜ PRİM ÖDEME ŞARTI ARANIRKEN ESNAFIN YANINDA SSK'LI OLARAK ÇALIŞTIRDIĞI İŞÇİSİ 7.200  İŞ GÜNÜ İLE EMEKLİ OLABİLMEKTEDİR. ESNAFIN PRİM GÜN SAYISI DİĞER KESİMLERDEN FAZLA OLMAMALI, ARTIK SOSYAL GÜVENLİKTE SSK'LI VE BAĞ-KUR'LU AYRIMI SON BULMALI.
     2000 YILI ÖNCESİNDE ODA VE VERGİ KAYDI OLAN FAKAT BAĞKUR KAYDI OLMADIĞINDAN EMEKLİ OLAMAYAN ESNAFLARIMIZA ODA VE VERGİ KAYDI DİKKATE ALINARAK 2000 YILI ÖNCESİNE BORÇLANMA HAKKI VERİLEREK EMEKLİ OLABİLMELERİNİN ÖNÜ AÇILMALIDIR.
    MOBİLYA VE BEYAZ EŞYADA VERGİ İNDİRİMLERİNİN SÜRESİ UZATILMALIDIR.
    YUVA KURACAK OLAN YENİ ÇİFTLERE  FAİZSİZ VE 2 YIL ÖDEMESİZ EVLİLİK KREDİSİ KULLANDIRILARAK, MOBİLYA, BEYAZ EŞYA VE TEKSTİLCİ BAŞTA OLMAK ÜZERE EN AZ 20 SEKTÖRÜN CANLANMASI SAĞLANMALIDIR.

        BÜTÜN BUNLARIN ESNAFIMIZA NEFES ALDIRACAĞINA İNANIYOR VE DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ.
SAYGIDEĞER BAKANIM;
AHİLİĞİN MERKEZİNDE YAŞAYAN KIRŞEHİR HALKI OLARAK AHİLİĞİN HAMİSİ ZATI-ALİNİZDEN ŞEHRİMİZ İÇİN DE ÇEŞİTLİ DESTEKLER BEKLEMEKTEYİZ. 
    TOBB, TESK VE TESKOMB'UN BÜYÜK MADDİ DESTEKLERİ İLE 1.ETAP ÇALIŞMALARI BİTİRİLEN AHİ EVRAN-I VELİ KÜLLİYESİNİN DEVAM ETMEKTE OLAN 2.ETAP İNŞAASI İÇİN YENİ KAYNAK AKTARIMLARI SAĞLANMASININ YANI SIRA; 
    TEŞVİK SİSTEMİ KAPSAMINDA 4. BÖLGEDE OLAN İLİMİZİN 5. BÖLGEYE GEÇİŞİNİN SAĞLANMASI, 
    TÜRKİYE ODALAR BORSALAR BİRLİĞİ ÖNCÜLÜĞÜNDE İLİMİZDE TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE TİCARET BORSAMIZIN DESTEKLEDİĞİ TR71 BÖLGESİNİ DE KAPSAYACAK ŞEKİLDE FUAR VE KONGRE MERKEZİNİN KURULMASI,
    AKSARAY, NEVŞEHİR VE YOZGAT GİBİ ÇEVRE İLLERİMİZİN DAHİL EDİLİP, İLİMİZİN DAHİL EDİLMEDİĞİ  "İPARD" KIRSAL KALKINMA HİBE DESTEKLERİ PROGRAMI KAPSAMINA KIRŞEHİR'İMİZİN DE ALINMASI VE YENİ İSTİHDAM ALANLARI SAĞLAYACAK YATIRIMLARIN KAZANDIRILMASI ADINA DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ. 
    İHRACATTA HAM DERİ FİYATLARINDA KROMLU MALIN TONUNDA 500 DOLAR FON ALINMAKTADIR. BU DURUM DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE GÖRÜLMEMEKTEDİR. İTHALATA FON KONULMASI GEREKİR İKEN İHRACATA KONMUŞTUR. BUNDAN DOLAYI HAM DERİ FİYATLARI 3.000 LİRAYA DÜŞMESİNDEN DOLAYI SEKTÖR ZARAR ETMEKTEDİR. BU DURUMDA ET FİYATLARINA OLUMSUZ YÖNDE YANSIMAKTADIR. İLİMİZDE KESİMHANELERDE; KISMET ET ENTEGRE DE 800 TON, İSTANBUL ET 700 TON, KIRŞEHİR ET 700 TON VE NİDA NUR KESİMHANESİNDE 1.000 TON HAM DERİ STOKTA BULUNMAKTADIR.
    YURT DIŞINDAN GELEN İTHAL HAYVANLARIN GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN KIRŞEHİR GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE YAPILMASI İÇİN GEREKLİ KOLAYLIKLAR SAĞLANMALIDIR.
    YURT DIŞINDAN İLİMİZE GELEN İTHAL HAYVANLARLA İLGİLİ OLARAK HAYVAN SEÇİMLERİNİN HAYVAN PAZARI BULUNAN TİCARET BORSALARINDAN OLUŞTURULACAK KOMİSYON ARACILIĞIYLA YAPILMASI 
    DEVLET DESTEKLERİNİN ARTARAK DEVAM ETTİRİLMESİ VE KREDİ HACİMLERİNİN YÜKSELTİLMESİ
     CANLI HAYVAN SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN KESİMİMİZİN EN ÖNEMLİ TALEPLERİDİR.
    AHİLİĞİN HAMİSİ OLARAK BUNDAN ÖNCE OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA HER KONUDA YANIMIZDA OLACAĞINIZA YÜREKTEN İNANIYOR VE GÜVENİYORUZ.
BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERİMLE BUGÜN ŞEHRİMİZİ ZİYARET EDEREK, BİZLERİ DİNLEYEN, GÖRÜŞLERİMİZİ ALAN, HER ZAMAN BİZLERİN, ESNAF VE SANATKÂRIMIZIN YANINDA OLAN AHİLİĞİN HAMİSİ TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN HANIMEFENDİ' YE VE BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYAN AHİ ESNAFIMIZA, HUZURLARINIZDA ŞAHSIM VE ODALARIMIZ ADINA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYOR, HEPİNİZİ SAYGI VE SEVGİYLE SELAMLIYORUM " dedi. 
Öztürk'ün konuşması esnaf ve sanatkarlardan alkış alırken; Bakan Pekcan tarafından da gündeme getirilen bu konuların takipçisi olunacağı dair söz verildi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.