banner245

Öztürk, Üniversiteyi değerlendirdi

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam ve ekibinin göreve gelmeden önce, yani seçim arifesinde hazırladığı projeler ve sözler, bir CD'de basın mensuplarına verilerek " SÖZ VERİYORUZ. GÖREVE GELİNCE BUNLARI YAPACAĞIZ " denilmişti.

Öztürk, Üniversiteyi değerlendirdi

Hani verdiğin sözler!
Hani projelerin nerede?

3.5 yıl geçti ve bunların hangisi gerçekleşti?

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam ve ekibinin göreve gelmeden önce, yani seçim arifesinde hazırladığı projeler ve sözler, bir CD'de basın mensuplarına verilerek " SÖZ VERİYORUZ. GÖREVE GELİNCE BUNLARI YAPACAĞIZ " denilmişti.

Şimdi bu sözlerin hangisini yerine getirdi sorgulayalım ve kamuoyunun bu konuda ki düşüncelerini paylaşalım...

KUDRET HOCA'NIN SÖZÜ 1:

Kırşehir’in sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak için, Üniversitemiz ile ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlar arasında iyi ilişkiler tesis edilecek; halkımızla bütünleşmeye önem verilecektir.

STK GÖRÜŞLERİ:

KESOB BAŞKANI BAHAMETTİN ÖZTÜRK:
' ÜNİVERSİTEDE NE OLUYOR NE BİTİYOR HABERİMİZ YOK. BİLGİ VEREN DE YOK '

Rektör Kudret Saylam'ın göreve gelmeden önce verdiği sözler arasında, şehrin gelişmesi ve sosyo-ekonomik kalkınmasının sağlanması yönünde kurum ve kuruluşlarla sürekli istiare içerisinde olunacağı söylense de, Sivil Toplum Kuruluşları'nın temsilcileri ile yapılan röportajlarda, bu söylemlerin bugüne kadar yerine getirilmediği apaçık ortada duruyor. 24 Genel Yayın Yönetmeni Alparslan Demirbaş'ın Kırşehir'in en büyük sivil toplum kuruluşları arasında yer alan 7 bin üyeli Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, aslında Üniversite ile Esnaf Odalarının arasındaki uçurumu ve kopukluğu ortaya koyuyor.

İşte 24'ün sorusu ve ÖZTÜRK'ün verdiği cevap:

1- KIRŞEHİR24 SORU: ÜNİVERSİTEMİZ'DE GÖZLE GÖRÜLÜR ÇALIŞMA VAR MI? VARSA ŞEHRE VE ESNAFA YASIYOR MU?

ÖZTÜRK CEVAP:

Sorgulama ve konunun takipçisi olma adına Kırşehir24 ve Gazeteci Alparslan Demirbaş'a duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Üniversitemizin gelişip büyümesini en fazla isteyen tabii ki esnaf ve sanatkarımızdır. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışmamızın ne kadar önemli olduğunu ve bize düşen görevleri yerine getireceğimizi her ortamda söylüyoruz. Üniversitemizin, İç Anadolu Bölgesinin en önemli üniversitesi olmasını istiyoruz. Tıp Fakültesinin önde olması gerekiyor. Bu konuda acilen adım atılması gerekiyor. İlimizin seçilmiş ve atanmışlarının bu konuda çalışma yapması gerekiyor. 18.500 öğrenci var deniliyor... Ama Kırşehir'e yansıması yok. Geldiğimiz günden bu yana mutlaka öğrencilerin nüfuslarını Kırşehir'e aldırması gerektiğini söylüyoruz. 18 bin 500 öğrenci var deniliyor ama nüfusun artmadığını görüyoruz. Bu kadar öğrenci nerde bilen yok. Kayıtların Kırşehir'e yansıması istenilen oranda değil. Şehrin gelişimine üniversitemizin de ayak uydurmasını istiyoruz. Belediyemizin ve hükümetin yaptığı çalışmalarla Kırşehir büyüyor ve gelişiyor. Ama, üniversitemiz bu gelişime ayak uyduramıyor. Bunun sorgulanması gerekiyor ve Üniversitemizin bu konuda ne yaptığını bizde merak ediyoruz.

2- KIRŞEHİR24 SORU:  ÜNİVERSİTEDE HOCALARIN GİTTİĞİ SÖYLENİYOR. BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

ÖZTÜRK CEVAP:

Hocalarımızın gittiğini duyuyoruz. Bu durum Kırşehir için üzüntü verici bir durum. Geldiğimiz günden bugüne kazancımızı Kırşehir'e aktarıyoruz. Rektör'e ve Milletvekillerine de söylüyoruz. Aynı statüde Kırşehir'in çocukları varsa ve de getirmiyorsanız Kırşehir'e yazık ediliyor. Aynı statüde yoksa getirebilirsiniz. Samsun'dan, Tokat'tan, Erzurum'dan hoca aramanıza gerek yok. Kırşehir'in çocukları varken başka illere gitmek yazıktır. Aynı statüde Kırşehir'in çocukları varda getirilmiyorsa Üniversite yönetimini kınıyoruz.

3- KIRŞEHİR24 SORU: ÜNİVERSİTELEŞME YOLUNDA BİNA VE SOSYAL TESİSLER YETERLİ Mİ? HANGİ BÖLÜMLER BAŞARILI BİLGİNİZ VAR MI?

ÖZTÜRK CEVAP:

Öğrenci geldiğinde sosyal tesisleri ve derslikleri hazır olmalı. İyi bölümlerde iyi hocalar getirilmeli. Mademki Ziraat Fakültesine önem veriliyor, bir çok hoca geliyor bunun bir yansıması olur. Kırşehir, öğretmen yetiştiren önde gelen bir üniversite iken bugün ne kadar başarılı olundu. Haberimiz yok. Ziraat Fakültesi'nde ne yapılıyor. Bildiğimiz yok. Bize danışan, soran, bilgi veren yok. Ama Kırşehir için Ziraat Fakültesi son derece önemli ve başarılı olunması gerekiyor. Biz bu konuda üzeremize düşeni yapmaya hazırız. Ahi Evran Üniversitesinin amacı Kırşehir esnafının ve halkının faydalanması içindir. Bacasız Fabrika gibi görülüyordu. Kendi üniversitemizi kurmada amacımız şehrin esnafına, sanatkarına ve halkına katkı sunmaktı. Kırşehir'in çocuklarının kendi memleketinde okumasıydı. Kırşehir gelişmesi anlamında üniversitemizi bunun için kurduk. 18 bin 500 öğrenci var deniliyor. Ama, tekrar söylüyorum şehre yansıması yok. Ziraatçı hocaların geldiği söyleniyor. Ama, bu konuda bize yansıyan, şehre yansıyan, şehrin tarımının gelişmesi anlamında yapılan bir çalışma ne dulduk., ne gördük. Yazık oluyor şehrimize... Biz, üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ancak., ne danışan var ne kapımızı çalan var. Bu gidişle üniversitemiz nereye gider onu da bilmiyoruz.

24 olarak söyleşimizi siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Cuma günü Ziraat Odası Başkanı Bekir Tan ile yaptığımız röportajı yayınlayacağız...

Başkan Bekir Tan ile yaptığımız röportajın başlıkları:

- REKTÖR ZİRAATÇİ... AMA DAHA KAPIMIZIN NERDEN AÇILDIĞINI BİLMEZ
- ZİRAAT ODASI'NIN 14 BİN ÜYESİ VAR. TARIMIN GELİŞMESİ YÖNÜNDE BİR ADIM YOL GİDİLMEDİ.
- ÜNİVERSİTE BİZE YOL GÖSTERMELİYDİ. AMA OLMADI...


...detaylar Cuma günü sizin haber portalınız Kırşehir24'de...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.