Polis, düğün magandalarına göz açtırmayacak

Kırşehir Emniyet Müdürlüğüne bağlı asayiş ekipleri, başta düğün ve asker uğurlamaları olmak üzere kutlamalarda hava silah sıkan magandalara karşı tedbirleri artırdı. 

Polis, düğün magandalarına göz açtırmayacak
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
01 Temmuz 2019 Pazartesi 00:00

Polis, düğün magandalarına göz açtırmayacak

Kırşehir Emniyet Müdürlüğüne bağlı asayiş ekipleri, başta düğün ve asker uğurlamaları olmak üzere kutlamalarda hava silah sıkan magandalara karşı tedbirleri artırdı. 

Emniyet Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamada, kutlamalara kan bulaşmaması adına düğün ve diğer kutlamalarda denetimlerin sıklaştırılacağı bildirilerek, " Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte düğün, nişan, asker eğlencesi, asker uğurlaması vb. kutlamalarda artış olacağı, bu tür etkinliklerde sokak, cadde ve yollarla birlikte ev kutlamalarının tercih edileceği beklenmektedir.
Düğün ve benzeri merasimler çoğunlukla dar alanlarda, trafik akışının mevcut olduğu sokak veya yollar üzerinde yapılmakta, bu tür etkinliklere çok sayıda davetlinin katıldığı gözlenmektedir. Katılımcıların anlık sevinç ve coşku duygularıyla toplumun huzurunu bozabilecek davranışlar sergileyebileceği bu durumun trafik akışını etkileyebileceği gibi halkımızın can ve mal güvenliğini tehdit ederek telafisi imkânsız sonuçlara sebep olabileceği göz önünde bulundurularak bu tür etkinliklerde genel güvenlik ve asayişin tesis edilmesi için farklı bir emniyet tedbiri alma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.
       Vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için.    
1.    Nişan, Düğün ve benzeri kutlama yapacak vatandaşlarımız, kutlama tarihinden en az 48 saat önce Polis Merkezi Amirliğine müracaat ederek izin için gerekli başvuruyu yapacaktır. 
2.    Organizasyon sahiplerine izin verilirken organizasyonda silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır.
3.    Muhtarlar bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir.
4.    Organizasyon sahipleri taralından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla 50x70 cm ebadında havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik hazırlanan  afiş örnekleri temin edilerek tüm katılımcıların görebileceği şekilde organizasyon alanlarına asılacaktır.
Aksine davranan kişiler hakkında durumlarına uyan adli veya idari işlemler derhal tesis edilecektir.
Bu itibarla; kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması durumunda;
Ayrıca, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununu kapsamında ateşli silahların kullanımına ilişkin müeyyidelere uymayanlar hakkında cezai kovuşturma yapılması ve adli cezaların verilmesi de mümkündür " denildi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.