banner245

Polis, sahte paralarla ilgili uyardı!

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamayla, vatandaşlar sahte paralara karşı uyarıldı. 

Polis, sahte paralarla ilgili uyardı!

Polis, sahte paralarla ilgili uyardı!

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamayla, vatandaşlar sahte paralara karşı uyarıldı. 

Yapılan açıklamada, sahte paranın nasıl tespit edildiğine ilişkin bilgiler verilerek, şu uyarılırda bulunuldu: 
" Suçu meslek edinen kişiler tarafından piyasaya sürülen yabancı ülkelere ait ekonomik değeri olmayan paralar ile sahte paraların birebir gerçek paraya benzetilerek üretilmelerinden ve halkımız tarafından da banknotların güvenlik unsurları tam olarak bilinmediğinden dolayı mağdur olabilmektedirler. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İlimiz genelinde kurulan kurbanlık canlı hayvan pazarlarında özellikle nakit para kullanılması, ekonomik değeri olmayan yabancı ülke paraları ile sahte paralarında bu yerlerde piyasaya rahatlıkla sürülebilmesi vatandaşlarımız açısından riski artırmaktadır.  Özellikle Kurban Bayramının yaklaştığı bu günlerde, bayram öncesi hayvan pazarlarında Sahte Banknotların genellikle toplu ödemelerde para destelerinin arasına az sayıda sahte banknot konularak verilmesi yöntemleriyle piyasaya sürülerek bu olaylar gerçekleştirilmektedir.
Vatandaşlarımızın Kurban Bayramını huzur ve güven içerisinde geçirebilmeleri için Kurban Bayramı öncesinde alış-veriş yaparken, kurban alım-satımı esnasında para alırken suçu meslek edinen kişiler tarafından piyasaya sürülen sahte paralara dikkat etmeleri gerekmektedir.
Vatandaşlarımız, paraların sahte olup olmadığı nasıl kontrol edilebilirler;

1)    Holografik Şerit Folyo; Banknot tasarımıyla uyumlu çeşitli motiflerden oluşur.
    Banknota farklı açılardan bakıldığında bu motifler renkli ve parlak yansımalar verir. Dikdörtgen şekil içindeki “TL” harfleri kupür değerine dönüşür.
2)    Emniyet Şeridi; Kağıda gömülü olarak yer alır. Üzerinde “para değeri” ile “TL” harfleri bulunur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülür.
3)    Gizli Görüntü; Banknota yatay konumda ve göz hizasında bakıldığında,
    Atatürk portresinin sağ alt köşesindeki yedigen şeklin içinde “para değeri” sayısı görülür.
4)    Filigran; Banknotun ön yüzünde bulunan Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren “para değeri” sayısından oluşur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülür.5)    Bütünleşik Görüntü: Banknot ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturur.
6)    Kabartma Baskı: Banknotun ön yüzünde farklı yerlerde bulunur ve dokunulduğunda hissedilir.
7)    Görme Engellilere Yönelik Özellik: Banknotların ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak hazırlanmış, parmakla dokunulduğunda hissedilebilen noktalar bulunmaktadır.
8)    Mikro Yazılar: Banknotların ön yüzünde ay- yıldız motifinin içindeki“para değeri ile TL” ibaresi ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında “TCMB” ibaresi mikro yazılıdır.
9)    Renk Değiştiren Şerit: Banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür. Üzerinde “para değeri” sayısı ve “TL” harfleri bulunur.
10)    Boyut Farkı: Tüm banknotlarımızın uzun kenarında 6mm, kısa kenarında ise ikili gurup olarak 4mm fark oluşturulmuştur.
11)    Renklendirilmiş Banknot Kağıdı: Her kupürün hakim renginin açık bir tonu kağıt rengi olarak uygulanmıştır.
12)    Ultraviyole (UV) Özellikler: 
 Seri ve sıra numaraları; Kırmızı seri ve sıra numarasında canlı ve parlak kırmızı, siyah seri ve sıra numarasında sarımsı yeşil parlama görülür.
Kılcal Lifler;Banknot kağıdında bulunan ve normalde görülmeyen kılcal lifler UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama verir.
Florasan etkili mürekkep; Atatürk portresi üzerinde “para değeri” ve “TL” harfleri belirerek kırmızı renkte parlama verir. Ayrıca emniyet şeridinde de kırmızı parlama görülür.
Banknot Kağıdı;Banknot kağıdı UV ışık altında parlama yapmaz.
Vatandaşlarımızın Sahte Para kurbanı olmamaları için yukarıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.
Vatandaşlarımızın sahte para olayları ile karşılaşması halinde vakit geçirmeden 155 Polis İmdat telefonunu arayarak görevlilere konu ile ilgili bilgi vermeleri,olayların önlenmesi, mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve suç ve suçluyla mücadelemizde büyük katkı sağlayacaktır.
Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması yönünde huzurlu olan Kırşehir’imiz için suç ve suçluyla mücadele amacıyla düzenlenen önleyici bilgilendirme faaliyetlerine yöneliklik çalışmalarımız Toplum Destekli Şube Müdürlüğümüzce kararlılıkla kesintisiz devam edecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. "
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şahin - 4 yıl önce
Emniyet müdürlüğüne teşekkürler