Polisimiz, projelerini tanıttı ve tamamladı

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce Engelliler destek programı (EDES) kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kabul görerek finanse edilen Gözsüz De Görebilirim Projesi ve Eğitimin Devamlılığına Engel Yoktur Projelerinin Değerlendirme  ve kapanış toplantısı il protokolü, proje ortakları ve  proje kapsamındaki bedensel ve görme engelli vatandaşlarımızın katılımı ile gerçekleştirildi.

Polisimiz, projelerini tanıttı ve tamamladı

Polisimiz, projelerini tanıttı ve tamamladı

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce Engelliler destek programı (EDES) kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kabul görerek finanse edilen Gözsüz De Görebilirim Projesi ve Eğitimin Devamlılığına Engel Yoktur Projelerinin Değerlendirme  ve kapanış toplantısı il protokolü, proje ortakları ve  proje kapsamındaki bedensel ve görme engelli vatandaşlarımızın katılımı ile gerçekleştirildi.

Projelerinin değerlendirme ve kapanış toplantısı programı saygı duruşu ve istiklal marşı, devamında Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Proje Geliştirme Büro Amirliğinde görevli Polis Memuru İsa Çadırcı’nın Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili sunumu ve İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz’ün konuşmasının ardından verilen yemekle sona erdi.

Kapanış toplantısında konuşan Emniyet Müdürü Akyüz, " GÖZSÜZ DE GÖREBİLİRİM PROJE ile toplumun görme engelliler konusunda bilinç düzeyinin ve duyarlılıklarının arttırılması, projemiz hedef kitlesi olan görme engelli vatandaşlarımızın ilimizin cadde ve sokaklarını sorunsuz kullanılabilmeleri, cadde ve sokak üzerindeki iş yeri sahiplerinde ve toplu taşıma araçları şoförlerinde bu konuda farkındalık oluşturulması ve engelli bireylerin toplum hayatına kazandırılması amaçlandı.
Proje kapsamında projemizin toplumda destek görmesi ve yaygınlaştırılması geniş kitlelere ulaşması ve halkımızın görme engellilerin hakları konusunda farkındalığının artırılması amacıyla;
-Kamu kurumlarına ve STK’lara proje tanıtım ziyaretleri gerçekleştirilmiş,
-Uyarıcı ve bilgilendirici afişler, broşürler ve billboardlar hazırlanmış, afişler şehrin işlek caddelerine, otobüs duraklarına, işyeri vitrinlerine, kamu kurumları ve STK’ların ilan panolarına asılarak ve billboardlarda yayınlanarak görünürlük sağlanmış, broşürler ise proje süresince değişik zamanlarda şehrin meydanlarında ve işlek caddelerinde dağıtılmış, 
-Proje ortaklarımız ve Müdürlüğümüz personelinden oluşturulan komisyon tarafından görme engelli vatandaşlarımız ve ailelerine destek ziyaretinde bulunulmuştur.
- Özellikle Mehmet Ali YAPICI Bulvarı başta olmak üzere şehrin işlek caddeleri üzerinde faaliyet göstermekte olan işyeri sahipleri, proje ekibimiz tarafından ziyaret edilerek, görme engelliler için belirlenmiş alanlara hassasiyet göstermeleri konusunda bilgilendirme eğitimleri verilmiştir.

-Görme engelli vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarını kullanırken yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm yolları konusunda il merkezinde hizmet veren toplu taşıma araçları şoförlerine Kırşehir Şoförler Cemiyeti ile koordineli olarak görme engellilere yönelik duyarlılığın artırılması yönünde bilgilendirme eğitimleri verilmiştir.   
-Görme engellilerin  sorunları ve çözüm önerileri, yaşamlarının kolaylaştırılması ve farkındalık  oluşturulması konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Müşaviri Sosyolog Kenan ÖNALAN tarafından 16.02.2017 günü İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda 300 kişinin katılımıyla konferans verilmiştir. 

2- EĞİTİMİN DEVAMLILIĞINA ENGEL YOKTUR PROJEMİZ ile; engelli öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan korunması, lisede okumakta olan ve liseden mezun olmuş engelli öğrencilerin yükseköğrenime yönlendirilerek yüksek öğretime geçiş ve EKPSS sınavlarına hazırlanması, okuma yazma bilmeyen engelli vatandaşlarımızın okuma yazma öğrenmeleri ve eğitim desteği verilmesi, ileriki hayatlarında eğitimli ve donanımlı kendine güvenen bireyler olarak iş ve sosyal hayata tutunmalarının sağlanması amaçlanmıştır.
-Diğer projemizde olduğu gibi bu projemizde de Proje kapsamında projemizin toplumda destek görmesi ve yaygınlaştırılması geniş kitlelere ulaşması ve halkımızın görme engellilerin hakları konusunda farkındalığının artırılması amacıyla;
Uyarıcı ve bilgilendirici afişler ve broşürler hazırlanmış, 
Proje ortaklarımız ve Müdürlüğümüz personelinden oluşturulan komisyon tarafından engelli vatandaşlarımız ve ailelerine destek  ziyaretinde bulunulmuş, çeşitli kırtasiye malzemelerinden oluşan  hediye paketleri dağıtılmış,
-Okuma yazma bilmeyen engelli vatandaşlarımıza yönelik 120 saat 1. kademe okuma yazma kursu düzenlenmiş,kursa 17 bedensel engelli vatandaşımız katılmış olup, kurs sonunda yapılan yeterlilik sınavı neticesinde başarılı olarak sertifika almaya hak kazanan engelli vatandaşlarımıza, sertifikaları görevlilerimizce ikametlerinde yapılan ziyaretle kendilerine takdim edilmiş,
-Engelli vatandaşlarımızın eğitim seviyelerinin yükseltilmesi ve kamu kurumlarına atamalarının yapılmasına yönelik Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve Yüksek Öğrenime geçiş sınavına hazırlık kursu düzenlenmiş, branş öğretmenleri tarafından (412 saat) eğitim verilmiştir.
Ayrıca bu eğitime katılan engelli vatandaşlarımıza yüksekokula geçiş yardımcı kaynak kitapları, defter, kalem, silgi vb. materyalden oluşan eğitim paketi dağıtımı yapılarak destekte bulunulmuştur.
EKPSS sınavı I. atama sonucunda kursumuza katılan 4 engelli öğrencimizin kamu kurumlarına ataması yapılmıştır. 
Her iki projemizin gerçekleştirilen faaliyetleriyle toplumda özürlülük konusunda bilinç düzeyi ve duyarlılığın arttırılması ve engelli vatandaşlarımıza eğitim desteği sağlanmış, projelerimiz neticelendirilmiştir " dedi. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.