Rektör dediğin…

Ayıp ne demek bilir misin? Sorusunun cevabı sadece tek kelimedir… AHLAK. Bilmeden Ayıplı bir ürün alırsınız. Bu kez de bu ürünü iade etmek için kapı, kapı dolaşırsınız. Bu ülkede ayıplı ürün satanı yargılayacak merci yoktur. Sadece Tüketici hakem heyeti vardır. Aleyhinizde karar alması çok muhtemeldir.

Rektör dediğin…
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
18 Şubat 2015 Çarşamba 12:45

Rektör dediğin… Ayıp ne demek bilir misin? Sorusunun cevabı sadece tek kelimedir… AHLAK. Bilmeden Ayıplı bir ürün alırsınız. Bu kez de bu ürünü iade etmek için kapı, kapı dolaşırsınız.  Bu ülkede ayıplı ürün satanı yargılayacak merci yoktur. Sadece Tüketici hakem heyeti vardır. Aleyhinizde karar alması çok muhtemeldir. 
Hiç kimse yoğurdum ekşi, ayranım duru demez. Bay rektör “Türkiye” Gazetesin de 11 Şubat 2015 günü sayfa 14’te yayınlanan özel röportajı okudum. Önce hayret. Sonra vah, vah dedim. Sen kendini bize anlatamadın. Elin adamı nasılda anlatmış. Biz bir cevhere sahipmişiz de farkına Türkiye gazetesi ile vardık. Vah, vah… Aslında abartıya gerek yok… Seni ulusal basın değil. Biz biliyoruz...
Ben gazeteciyim. Reklam haberi de, başarı haberini de, dalgalandırıcı ve de şişirme haberi de biliyorum. Ağzınla kuş tutmana gerek yok. Sen sadece sürecini bekle. Boşa kürek çekme hem nefesine yazık olur. Hem de bize. Bağlantılar kavi ise ve cumhurbaşkanı rektörlüğünüzü onarsa. Sizi biz değil eloğlu iyi anlatmış olur. 
Sen neymişsin be abi. Biz seni anlayamamışız. Seni, göklere uçuran gazeteye hangi fasıldan ikramdan bulundunuz ben bilmem ama. Sen ve bu ödemeyi yapan karargâhın yapılan veya yapılacak olan toplam tutarı çok iyi bilirsiniz. Onlar böyle bir haberi iki şekilde yaparlar. Sakın ha bizi aptal yerine koymayın. Bu röportajın bir rüşveti mutlaka var. Önce otur ve bir vicdan muhasebesi yap. “Ben bumu yum?” de.
Yapılan röportajda sana ait bir kelam var. “kökü mazide atiyiz.” Bu cümlenin anlamını ne kadar biliyor ve cevaplıyorsun? Sen Fakülte levhalarından Türkiye Cumhuriyetini ifade eden “TC” harfleri neden söktürdün? Öncelikle böyle kelama bir cevabın olmalı senin. Çelişiyorsun. İfadelerin. Beyanların ve icraatların. Bu röportajı verdiğin gün kafanı nasıl yastığa koydun bilemem. Bugün bu ülke, Selçukluyu değil… 21nci yy Türkiye’sini yaşıyor. Bunu anlaman için sence ne olmalı? Senin anlayacağın dil aşağıda…
Ben “aptal dostum olacağına akıllı düşmanım olsun.” Atasözünü çok severim.  
Yazıma, gelmiş olan bir yorum sizin için “yürekli insan” diyor. Gerçekten yürekli misiniz? Kimseyi takmadığınız. Hat da seçime 2 ay kala kadro açıp yandaş toplama gayretinizin çok cesaret verici olarak yorumlamış. Bakın işte ben bunu bilmiyordum. Gönderen kişi yapmış olduğu bu yorumla ruhunuzu okşamış. Kimseyi takmadığınız kelamı göğsünüzü falan kabartmış,  hat da cesaretlendirmiş ve de biraz teselli bulmuş olabilirsiniz ki, bu cesaretle “Türkiye” gazetesine enteresan bir açıklama yapmışsınız. Yaptığınız mülakat size referans olmaz. Zatıâlinizi biz tanıyoruz. Şişirme kelamlar karın doyurmuyor. Seninle röportaj yapan kimlik soruyor? ‘Yeni Türkiye’nin rektörü nasıl olmalı’?  Cevap senin gibi olmamalı.  Söylüyorum ki; onca soruya verdiğin cevabın sorusunu istediğin arenada ben sorayım ki halk sonucu, hat da sınıfta çaktığını bilerek notunu versin. Ha! Ne dersin? Halefini de halk arenasına çok davet etmiştim. Karşıma çıkmamıştı.
 Eller okuyunca zatıâlinizi Oxford, Harvard veya ODTÜ rektörü olarak yorumlayacaktır. Ahi Evran-ı velinin ve Cacabey’in kemikleri sızlar mı?
Aşağıdaki soruları okuyan akademisyenlerde birazcık ruh varsa vicdanlarının sesini dinlerler.
Kendilerinden önceki akademisyenlerin durumunu gözden geçirirler ve düşünürler. Sizinde akıbetiniz onlardan; kısaca eskilerden çokta farklı olmayacağı kesin.   
Bay Rektör: Size bir tavsiyem var. Sizinle ilgili yazılara gelen yorumları lütfen okuyun. Yorumlar sizin içinizden. Kampusunuzdan yükseliyor. Askeri tanımla karargâhınızdan yükseliyor. Unutmayın ki kaleler hep içeriden fetih edilir.
Fakülte tabelalarından  “Türkiye Cumhuriyetini ifade eden “TC” harflerini niçin kaldırdınız. Bu soruyu giderek ağırlaştıracağım demiştim. Çıkın ortaya makul ve akılcı bir lisan ile anlatın. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyetini silmek. Silme girişiminde bulunmak için önce mangal gibi yürek ister. Bu aymazlığı herkim yaptıysa, emir verdiyse veya göz yumduysa sanırım kendisine köpeksiz bir köy buldum zannediyor. Sizin öyle biri olduğunuzu düşünmüyorum. Siz ki eski MHP’lisiniz. Sizi çıkarlar veya koltuk sevdası böyle olmanıza zemin hazırlamış olabilir mi. Veya birileri sizi kandırmış olabilir mi? 
Neden mülakatınızda bu silme işinden söz edip birilerine mesaj vermediniz? Sizi asla kınamıyorum. Sizde o yürek yok.  Çıkar ne ülke tanır. Ne millet. Hele ki kimliğinizde zayıfsa gerisi sadece teferruat. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bir gazeteye çıkıp… “Kökü mazide atiyiz” diyeceksin. Adama hadi be. Derler. Sizi YÖK başkanı belki okur. Cumhurbaşkanı asla okumaz. Bu röportajın hangi maksatla yapıldığını herkes bilir. Süre iki ayın altına düştü hoca.   
Bu laflar artık prim yapmıyor bay rektör. Kendine başka bir slogan üret. Süren giderayak daralıyor. Bu yazı için adamlara umarım iyi para vermişinizdir. Böyle bir haber karakaş karagöz uğruna zor yapılır. Fizik Tedavi rehabilitasyon merkezinin kapıları bu tür konuklar için ardına kadar açık. Sizin reklamınızı yapmak kolay değil. Olacak bu kadar. Nasıl olsa kese, Rektörlükten. Tellak Sivas ilçesinden.
Tabelalardan “TC” harflerini kaldırmak için kimden talimat aldınız? Size o harfleri sök diye hangi ş… talimat vermiş olabilir? O harflerin söküldüğünden haberim yok diyorsanız siz o üniversite ne iş yaparsınız? Çıkın açıklayın ki; bu ülke milli değerleriyle oynayan şerefleri  bir iyice tanısın. 
Bilmeyenlerde anlasın ki ve de bir iyice de okuyup akıllarını başlarına toplasınlar ve öğrensinler ki “TÜRK ÜLKESİNİN ADI TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR.” Böyle bir aymazlık olacak şey değil. Adam olan yaşadığı ülkeye hakaret etmez. Bu topraklar bir TÜRK ülkesi, bu şehir bir Türkmen şehri. Bu şehirde 11 Oğuz’un izi, var. 
“Senin ırkın ne”? Sorusuna sakın ha muhatap olma. Biz seni tanıyoruz. Nasılsa bu ülkede üst kimlik ayaklar altına alında. Zaman daralıyor. Kimin ayaklar altına alınacağını da günü geldiğinde göreceğiz.
Birilerine maşa olmak. Koltuk için birimi kullandırmak en küçük kelam ile nedir hiç düşündünüz mü? Ben biliyorum cevabını. Ya siz biliyor musunuz? 
Bu aymazlığı her kim yaptıysa bulup çıkartmak öncelikle ahlak, sonra şeref borcudur. Bu millet bu aymazlığın hesabını günü geldiğinde mutlaka soracaktır.
“Başarıyı birlikte yakalıyoruz.” Demişsiniz! Hangi başarıyı? 
Jet kartla mı?
Promosyonlarla mı?
Döner sermaye ile mi?
Türkiye ölçeğinde bilimsel sıralama da ilk elliye girmemekle mi?
Alttan dersi olan öğrencilere ek ücret istemekle mi?
Bilimsel Araştırma için alınan 5 milyon Türk lirasının nereye ve nerelere harcandığının hesabını vermemekte mi?
Sayıştay raporlarını sumen altı etmekle mi?
Özel yaşamınızda (Konut, Koruma, Hizmetçi, Dadı vs) kullanılan üniversite gelirlerimi?
Ahi Evran Üniversitesi senin döneminde üç yıl süreyle paslı bir levha ile temsil edildi. Yeni levhanın ön cephesinde en azından bir kelam var. Ya arka cephesi!  Bom boş bir anlayış. Sen o yerleşkeden çıkarken kafanı kaldırıp bak. O levhanın arkası ne kadar boş ise o üniversite senin sayende o kadar boş. Bunun içindir ki; zatıâlinizi reklam haberleri de kurtaramayacak.
Başarıyı birlikte yakalıyoruz. Hangi başarıyı? Tıp Fakültesi nerede? Ama dekanı var… Değil mi? döner sermayeden pay var… Özel hesap tutan memura özel kadro ve 500 liracık zam var.  Değil mi? bence başarının temelinde bu var. Döner sermaye. Gerisi lafügüzaf. Öğrenciymiş. Genetik araştırmaymış. Tedavi buluşlarıymış. Buluş açıkça ortada. Tıp fakültesiz kazanca ortak olma. Sen külahıma anlat desem alınırsın. Yaptığın orta da hoca efendi. Gerisi hayda bre pehlivan. 
Korkmayın yalandan kimse ölmez. Artık ivme kazandınız. Atış serbest.
Malum haberin tamamı bende. Zatıâlinize sorulan her sorunun cevabını yorulmayacağımdan emin olabilirsiniz.. Verdiğin bu mülakata ve de bana göre senin o koltukta oturman sakıncalı. Sakın ha aklından çıkartma. Sivas kangal’a gitmeden kangal muhabbetini de seninle yapacağım. Gerçi sen tavukçusun ama olsun. Memeli türlere yönelikte bir bilgin vardır. Memeliden sadece süt alınır. Kısaca sağılır. Bu şehirdeki sağma işi nereye dayanıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Reklam - 7 yıl önce
o günkü "türkiye gazetesi" özel görevliler tarafından tüm birimlerde oda oda gezilerek tek tek yüzlercesi dağıtıldı, dağıtan kişi aynen söyledi rektörlük emri ile dedi. rektör efendi bu reklama ne kadar ücret ödedin???? rektör ve üst yönetim tamamen mhp lidir bunu herkes bilir ama hala akp yönetimi anlamadı...
Avatar
Tabela - 7 yıl önce
üniversite birimlerindeki yeni tabelalarda ki t.c. ibaresi kaldırıldı bu duruma mhp neden ses çıkarmıyor, herşeye çığırtkanlık yapan mhp neden t.c. nin kaldırılmasına çıt çıkarmadı
Avatar
Ömür - 7 yıl önce
yıllarını vereceksin çalışıp cabalayacaksın sonra bir kaçtana kendini bilmez gelecek senin kaderinle oynayacak dünyayı sana zindan edecek vay benim üniversitem vay .... hayat böyle işte güzelim... ne yapalım allah büyüktür
"alma mazlumun ahını, çıkar ahesli ahesli" bunu unutmayın
Avatar
Kar kürüme arcaı - 7 yıl önce
sağolsun rektörümüz "kar kürüme aracını" almış yollarımız açıldı....
yoksa bağbaşında ne olurdu halimiz kaza üstüne kaza olurdu yaşasın rektörümüz helal olsun))))))
Avatar
mustafa - 7 yıl önce
kısa yoldan kahramanlık...
tiner çeken çocuklarla ilgili yazı yazsan, kimler sorumlu yazsan (terletir)
sadece sana gülünür :)
Avatar
2. kez atanmak - 7 yıl önce
rektörümüz 2. kez atanacakmış, göreve geldiği günden itibaren aldığı tüm akademisyenler içerisinde "parelelci" yokmuş "parelelci" almamış acaba neresine bakmışta "paraelci" olmadığını anlamış, kendi nasıl rektör olmuş yada çok yakınındakiler kimlermiş bi aynaya bakması gerekir, akp yönetimide buna inanmış)))) aldıklarının çoğu mhp li beyler mhp li bilmiyormusunuz
Avatar
takip - 7 yıl önce
mustafa bey zaten tüm akademik ve idari personeli gerek telefonlardan (iç hat) gerek bilgisyardan internetten fe facebooktan takip ediyorlarmış özkan ın işi bu "beğen" butonuna basanları bile ikaz edip tehdit ediyorlarmış bu durum "paralel" değilde nedir acaba, sürekli takip ediliyoruz abi paralelcilik yapıyorlar
Avatar
secim - 7 yıl önce
Belediye secimlerinde alanen destek verdikleri yer belli neyin davasini yapiyorlar bunlarin akp ile uzaktan yakindan alakasi yok