Rektör'ün basınla iftar yemeği'ne açıklama!

Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti Başkan Yardımcısı Enderhan Öz ve Genel Sekreter Soner Demirbaş basın açıklaması yaptı.

Rektör'ün basınla iftar yemeği'ne açıklama!

Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular  Cemiyeti Başkan Yardımcısı Enderhan Öz ve Genel Sekreter Soner Demirbaş basın açıklaması yaptı.

24 Temmuz 2013 tarihinde Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Mekezi’nde verilen iftar yemeği sonrası Öz ve Demirbaş bir açıklama yaptı. Yapılan ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

 “Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular  Cemiyeti (KIRGARAT-C) çok kısa önce kurulmuş bir meslek örgütüdür.

Meslek örgütümüz emekleme evresinde olmasına rağmen kısa zamanda çok büyük işler yapmayı hedeflemiş ve bu bağlamda da çalışmalarına başlamıştır.

Bu çalışmalar çerçevesinde Kırşehir basının büyük bir oranını da bünyesine katmayı başarmıştır.

Cemiyetimiz Yönetim Kurulu da geçen süre içerisinde çeşitli anlaşmalar yapmış ve üyelerinin bir anlamda yaşam standartlarını zenginleştirmek adına bağlantılar kurmuştur.

Bilinmelidir ki KIRGARAT-C’nin hedefleri arasında hiçbir zaman kişisel çıkarlar ve ranta bağlı yaklaşımlar yer almamıştır ve almayacaktır da.

Cemiyetimiz tüzüğünde de yer aldığı şekliyle amaçlarımız arasında Kırşehir basının kalitesini arttırmak, birlik ve beraberliğini sağlamak, elinden gelen en iyisini yaparak üyelerinin sorunlarının çözümlerine katkı sunmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu da göstermektedir ki cemiyetimiz amaçları arasında kimsenin çıkarları uğruna faaliyet göstermek bulunmamaktadır.

Bu bağlamda  24 Temmuz 2013 tarihinde Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde verilen iftar yemeği sonrası Kırşehir24 haber sitesinde yer alan bir haberde cemiyetimizle ilgili yanlış yorumlanabilecek bir noktaya dikkat çekmek amacıyla bu açıklamayı yapma gereğini gördüğümüzü belirtmek isteriz.

Sitede yer alan haberde cemiyetin basın çalışanlarına yapılan sansüre müdahale etmediği özet olarak belirtilirken adı geçen yemeğe katılan cemiyet yönetim kurulu üyelerine atıfta bulunulmuştur.

Konuyla ilgili olarak öncelikle bahsi geçen yemeğe KIRGARAT-C Yönetim Kurulu üyeleri olarak katılım gerçekleştirilmemiş ve katılan Yönetim Kurulu üyeleri Başkan Yardımcısı Enderhan Öz (İhlas Haber Ajansı) adına; Genel Sekreter Soner Demirbaş da Kırşehir Arena gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak katılmıştır. Yemekte protokol kurgusunun yapılmaması ve üyelerimizin protokol sırasında oturmamaları da bunu göstermektedir.

Kaldı ki yapılan iftar davetinin kurumsal olarak gazete sahipleri ve haber ajanslarına yapıldığı  ve cemiyetler olarak da bir davette bulunulmadığı ise programı düzenleyen yetkililer tarafından açıklanmıştır.

Şayet adı geçen iftar programına cemiyetimiz Yönetim Kurulu davet edilmiş olsaydı tüm yönetim kurulu üyeleri de tarafımızdan bilgilendirilirdi”

' GAZETECİ ALPARSLAN DEMİRBAŞ VE YASİN ATA, KIRGARAT-C'DEN AYRILDIKLARINI AÇIKLADI '

KIRGARAT-C'nin yaptığı yazılı açıklama sonrasında Kırşehir24 Genel Yayın Yönetmeni Alparslan Demirbaş tarafından bir açıklama yapılarak, konunun iyi algılanmadığı yada yanlış algılandığı belirtildi. Gazeteci Demirbaş, kendisi de üyesi bulunduğu KIRGARAT-C'nin yönetim kurulu üyeleri ile polemiğe girmeyeceğini ve sorunun rant kavgası olarak algılanmasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, " Rektör'ün verdiği yemeğe kim katılır kim katılmaz bizi ilgilendirmiyor. Bizim anlatmaya çalıştığımız basına sansür uygulamamanın gerekliliğini söyleyen Rektör'ün yemeğine 'KURUMSAL OLARAK GAZETE SAHİPLERİ VE AJANSLARIN TEMSİLCİLERİNİ ÇAĞIRDIK' söyleminin aksine 2 radyo, 3 haber portalı, 3 gazete sahibi bir medya gurubunu çağırmayarak, aslında basına sansürü uygulaması ve buna karşılık üyesi bulunduğum KIRGARAT-C yönetim kurulu üyelerinin de Rektör'ün bu söylemlerinin aksine davrandığını kendisine hatırlatmamasına karşı duyulan üzüntü ve eleştiridir! Kaldı ki biz üyesi bulunduğumuz KIRGARAT-C'yi eleştirebiliriz ve basının da eleştiriye açık olması gerekir. Siz, bizimle ilgili açıklama yaptınız ve biz yayınladık. Eleştiriye açığız görüldüğü gibi...

Kırşehir24 yani biz, bugüne kadar hiç bir basın kuruluşuna (kendi arkadaşımız dahi olsa) ' Bizim Rektörle aramız yok. Bu yemeğe katılmayın, haberini yapmayın, eleştirin ' demedik, demeyiz... Biz, Rektör ve yönetimi ile ilgili gördüğümüz yanlışları ve eksikleri yazıyoruz, yazmaya da devam edeceğiz. Bu durum, bir basın kuruluşu ile Rektör arasındaki çatışma ise bu çatışmaya kimseyi taraf yapmayız, yapmayacağız da... 

Meslektaşlarımız Enderhan Öz ve Soner Demirbaş'ın bu manada yaptıkları açıklamanın gerçekten hangi düşüncelerle kaleme alındığını biz anlayamadık. Çünkü biz, Rektör'ün söylemleri ile uygulamalarının arasındaki çelişkiyi ortaya koyup, meslektaşlarımızın ve cemiyet üyelerimizin bunu Kırşehir24'ün davet edilmemesi örnek gösterilerek Rektör'e hatırlatılmasının doğru bir yaklaşım olacağını söylemeye çalışırken; bu arkadaşlarımızın sorunu rant, protokolde yer bulma, üniversitenin yaptığı kurumsal safsatasına bağlayıp bu talihsiz açıklamayı yapmaları bizi üzmüştür.

Bu manada; çok açık ve seçik bir dille söylüyoruz ki; biz, sizin algıladığınız gibi ne Rektör ne de başka kurumlardan rant beklemiyoruz. Bir rant varsa bu rantı görenler bugün abonelik adı altında 2'şer bin lirayı alanlardır. Biz almadık almayacağız. Rektör, kendisine abone olup para verdiği basın kuruluşlarını yemeğe davet etmiştir. Bu aleni ortadadır. Tecrübe ve bilgi eksikliğinizi farklı söylemlerle ve ithamlarla başka meslektaşlarınıza yafta vurarak örtmeye çalışmayınız. Ki bir rant varsa kimlerin üniversitenin gazetesini bastığını, kimlerin abone olduğunu, kimlerin ek gazete çıkardığını, kimlerin dergi çıkardığını, kimlerin çoluğunun çocuğunun, eşinin ve dostunun üniversitede işe alındığını ben çok iyi biliyorum. Bu nedenledir ki biz sözü fazla uzatmadan ve kimseyi daha da fazla teşhir etmeden bu oluşumda yer almayacağımız ve Kırşehir24 ailesi olarak bu dakika itibariyle KIRGARAT-C üyeliğinden istifa ettiğimizi bildiriyor; sizlere ve cemiyet üyelerine başarılar diliyoruz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yandaşlılık - 6 yıl önce
alpaslan bey bir sonraki yorumu lütfen yayınlayın şayet yayınlamazsanız size de gövenmem