Şekerin Müdürü, 5 kişi çıkarıp; yerine 100 kişi aldıklarını söyledi

Tutgu Gıda Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence, son günlerde çıkan “Kırşehir Şeker Fabrikası işçi çıkarıyor” haberlerinin gerçeğe aykırı olduğunu, fabrikanın özelleşmesinden itibaren 100’ün üzerinde bünyesine istihdam kattığını söyledi.

Şekerin Müdürü, 5 kişi çıkarıp; yerine 100 kişi aldıklarını söyledi
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
09 Nisan 2019 Salı 20:04

Şekerin Müdürü, 5 kişi çıkarıp; yerine 100 kişi aldıklarını söyledi

Tutgu Gıda Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence, son günlerde çıkan “Kırşehir Şeker Fabrikası işçi çıkarıyor” haberlerinin gerçeğe aykırı olduğunu, fabrikanın özelleşmesinden itibaren 100’ün üzerinde bünyesine istihdam kattığını söyledi.

Tutgu Gıda Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence, bugün fabrikada basın mensuplarıyla bir araya geldi.

SON GÜNLERDE ÇIKAN HABERLERLE İLGİLİ KONUŞTU

Fabrikaya ilk başladığında “Ben hiç eleman çıkarmayacağım” diyen Genel Müdür Ertence, şunları söyledi:

“Devlet bir imkan verdi. Devletimiz özelleştirme sürecinde, isteyen arkadaşlarımızın devletin çeşitli fabrikalarında veya o ilde bulunan kamu kuruluşlarına geçebilme imkanı verdi. Bazı beyaz yakalı arkadaşlarımız Kırşehir’de diğer kurumlara geçtiler. Mavi yaka arkadaşlarımız da yine devletin değişik kurumlarına ya da kendi illerine gittiler. Kırşehir Şeker Fabrikası kurulurken usta ve usta başı lazım olunca bunların tamamına yakını Yozgat Şeker Fabrikası, Çorum Şeker Fabrikası ve diğer fabrikalardan temin etmişler. Bunların yüzde 90’a yakını Kırşehirli değildi. Bu arkadaşlardan kendi memleketimize gideceğiz diyenler ayrıldı.

Biz hiç adam çıkarmayacağız dedik. Taşeronda ki çalışanların kalifiye, becerikli olanlarının bir çoğunu farklı birimlere şef yaptık ayrılanların yerine. 15-20 gün sonra gözlemledikten sonra bu geçişleri sağladık. Taşeronda ki tamamını kadromuza aldık. 270 civarında çalışanımız var. Eleman çıkarmadım.

ŞU ANA KADAR 5 ELEMAN ÇIKARDIK, BUNLAR İSE İŞ BEĞENMEYENLER

Erence, 5 kişiyi işinden ayırdıklarını anlattı. Bunların iş beğenmediğini iddia eden Erence, şu bilgileri verdi:

Şu ana kadar 5 tane eleman çıkardık. Bunlar da görevlendirdiğimiz işlerini beğenmeyenlerdi. Çıkarılanların tamamını hem kıdem hem de ihbar tazminatlarını verdik. İş beğenmeyen insanla çalışamazdık.

BİZ, BU YÖRENİN ÇOCUKLARINI İŞE ALDIK

Çıkarılanların tek tek isimlerini saydı ve gerekçelerini söyledi.Verdiğimiz işi beğenmeyen 5 kişi dışında biz hiç eleman çıkarmadık. Taşeronları kadromuza kattıktan sonra hala işçiye ihtiyacımız vardı. 100’ün üzerinde Kırşehir’den eleman aldık. Daha önce bizde staj yapan kabiliyetli kişiler, çiftçi çocukları hepsi. Dışarıdan eleman getirme gibi bir durumumuz yok. Biz bu yörenin insanlarıyla bu işi götüreceğiz.

Çiftçileri, araziyi gezdik. Ne kayıt var, ne devlette elemanlar araziye çıkmış. sonuçta pancar devletin yazdığından 50 ton daha eksi pancar tespit ettik. Pancar eken yörede ne kadar çiftçi varsa kayıt altına aldık. Onların pancarını alarak kampanyayı götürdük.

Köylerin tamamını kilometre başı yaparak herkese nakliye bedeli uyguladık, insanlar inanılmaz mutlu oldu. Türkiye’de ilk defa biz yaptık. Herkes randevulu sisteme göre geliyor ve bir saat içinde boşaltıp gidiyor. Çiftçi ve nakliyeciler inanılmaz mutlu oldu. Kırşehir’de hiç sıkıntı olmadı.


 
Türk Şeker’in kayıtlarından aldım. Biz devralmadan önce BİMER ve CİMER’e her yıl 2 bin civarında Kırşehir’in çiftçisinden şikayet gidiyormuş. Bu sene bir şikayet gitmiş. Onu da aradık, sorun bizimle de alakalı değilmiş.

FABRİKANIN KAPASİTESİNİ ARTIRIYORUZ

Fabrikanın kapasitesini artırıyoruz. Şeker Derneği kurduk Onun kurucusu da benim. Doğu ve batı fabrikaları pancar ektiremiyor. Orta Anadolu’da da Konya’da kuraklık var. Pancarın esas tam yeri burası. Millet ekemeyecek ve kota buraya gelecek. Fabrikanın yer yeri şantiye. Yurt dışından bağlantılarımızı yaptık. 20 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Komple fabrikayı ele geçiyoruz. Fabrika 3 bin 500 ton ortalama ile çalışıyormuş. Geçen sene 4 bin 500 ton pancar işledik. Hiç bir iyileştirme yapmamamıza rağmen fabrikayı daha iyi çalıştırarak bin tona yakın kapasiteyi artırdık. 20 milyon liralık yeni yatırımlarla buranın kapasitesini 8 bin tona çıkaracağız. Böylece 500 bin ton pancar eken çiftçi bir milyon ton ekecek.

SERA VE YEM FABRİKASI YAPACAĞIZ

Türkiye’deki şeker fabrikaları arasında kapasitesini ve kotasını artıran en önemli fabrika burası olacak.
Yan işler yapacağız. Küspeyi katma değerli hale getireceğiz. Pancarın kondense suyu ile modern sera yapacağız. Bir yem fabrikası düşünüyoruz buraya " dedi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.